Chceš predať alebo kúpiť byt v roku 2020? Toto sú predpovede pre realitný trh

  • Ak si plánuješ kúpiť alebo predať byt v roku 2020, prinášame ti pár predpovedí, ktoré ti napovedia, čo môžeš očakávať na realitnom trhu
  • Odborník hovorí, že aktuálne je ideálny čas pre ľudí, ktorí svoje byty predávajú
  • Ceny by mali aj v tomto roku rásť a úroky by sa mali zastabilizovať
TASR/Archív JTRE
  • Ak si plánuješ kúpiť alebo predať byt v roku 2020, prinášame ti pár predpovedí, ktoré ti napovedia, čo môžeš očakávať na realitnom trhu
  • Odborník hovorí, že aktuálne je ideálny čas pre ľudí, ktorí svoje byty predávajú
  • Ceny by mali aj v tomto roku rásť a úroky by sa mali zastabilizovať

Ak si plánuješ kúpiť tento rok nehnuteľnosť, povieme ti o tom viac. V redakcii sme sme si vzali na mušku trendy na realitnom trhu pre rok 2020. Budú ceny rásť alebo klesať? Čo bude investorov zaujímať najviac? Pýtali sme sa odborníka na realitný trh a špecialistu na hodnotu a predaj nehnuteľností.

1. Ceny nehnuteľností budú rásť naďalej

V roku 2019 platili Slováci za štvorcový meter bytu v priemere 1 859 eur, čo prestavuje oproti roku 2018 nárast o 11,3 %. Vyplýva to z údajov Realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý na mesačnej báze mapuje ceny bytov v krajských mestách Slovenska.

„Ceny sa v rámci roka zvyšovali rovnomerne, no vzhľadom na reštrikčné opatrenia NBS, ktoré sťažovali kupujúcim prístup k peniazom na financovanie nehnuteľností, rástli prekvapivo rýchlo. Spôsobilo to niekoľko faktorov ako malá ponuka bytov, priaznivý makroekonomický vývoj a lacné hypotéky,“ konštatuje hlavný analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický.

A aká je budúcnosť? Ceny bytov budú v roku 2020 naďalej rásť, ale medziročné nárasty cien máme podľa Realitnej únie za sebou. „Priemerná cena bytu na štvorcový meter môže na konci roka atakovať hranicu 2 000 eur. Jej dosiahnutie zo súčasných 1 859 eur/m² by znamenalo zvýšenie na úrovni 7,6 %,“ doplnil Kubrický.

Čo sa týka Bratislavy, tu sa ceny dosiahli historické maximum. Podľa analytikov zo spoločnosti Bencot Investments, priemerná cena za meter štvorcový sa vyšplhala na 3 000 eur. Priemerná jednotková cena bytov v Bratislave prekonala aj predošlý rekord z roku 2008.

2. Novostavieb v Bratislave bude menej a budú chýbať

Ponuka bytov v novostavbách v Bratislave klesla pod 2 000 voľných bytov, čo je zase historickým minimom od čias, keď sa realitný trh začal začiatkom 21. storočia v hlavnom meste vôbec rozvíjať.

„Takto nízka ponuka spojená so stále vysokým dopytom spôsobili v roku 2019 nárast ceny nad 3 000 eur za meter štvorcový, pričom ku koncu roka to bolo dokonca až na 3 237 eur za meter štvorcový. Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 percenta,“ vysvetlil hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Predpokladá sa, že táto ponuka bytov v novostavbách bude chýbať aj v roku 2020.

3. Úrokové sadzby by sa zvyšovať nemali

Podľa odborníka na reality Milana Čierťažského by sa úroky zvyšovať nemali. A to aj napriek tomu, že si to ľudia často myslia.

„Momentálne nie je žiadny dôvod na to, aby sa zvyšovali. Práve naopak, hneď v prvých dňoch roku 2020 jedna z bánk úroky na svojich hypotekárnych úveroch opäť znížila. To podľa mňa presne ukazuje, aký bude pri úveroch trend v najbližšom období,“ vysvetľuje Čierťažský.

Čierťažský tiež hovorí, že, samotná Európska centrálna banka neplánuje v tomto roku výrazne meniť nastavenie menovej politiky a podľa vyjadrenia Roberta Holzmanna, člena Rady guvernérov, teda neplánuje ani zvyšovať úrokové sadzby.

 

4. Výhodu budú mať tí, čo budú chcieť byty predávať

Ak vlastníš byt a snažíš sa ho predať, v roku 2020 budeš mať zjavne výhodu. Tým, že je na trhu nedostatok bytov, dopyt bude ešte vyšší.

„Predávajúci majú vo vyjednávaní lepšiu východiskovú pozíciu. Kupujúci môžu naopak vyberať. Vo finále to znamená, že je celkom bežné, keď sa pôvodne komunikovaná ponuková cena ešte navyšuje. Nie každému sa to páči, no je to tak. Keď človek potrebuje nehnuteľnosť kúpiť, nech sa s tým radšej zmieri a pripraví sa na to. Ušetrí si tak niekoľko nových šedín,“ radí Čierťažský potenciálnym kupcom.

Ako ďalej uvádza, odborník na reality sa stretáva s prípadmi, kedy sa klienti sťažujú, že majiteľ nehnuteľnosti uprednostnil iného kupcu len preto, že ponúkol vyššiu sumu.

„Treba si uvedomiť, že väčšina predávajúcich chce zo svojho predaja vyťažiť maximum a keď im ešte niekto dobrovoľne a bez donútenia ponúkne viac, tak to jednoducho zoberú,“ vysvetľuje.

5. Kvalitný realitný zákon stále nebude

Na realitnom trhu sa podľa Čierťažského aj vďaka momentálne priaznivej situácii neustále zvyšuje počet ľudí, ktorí idú robiť prácu makléra iba kvôli tomu, lebo si myslia, že sú to ľahko zarobené peniaze. „Treba si však uvedomiť, že maklér narába s často jediným majetkom človeka na jednej strane a zároveň s financiami človeka na strane druhej, kvôli ktorým sa ide na veľmi dlhé obdobie zadlžiť,“ tvrdí.

Táto práca by podľa neho mala mať určitý stupeň kvality, v ideálnom prípade by mala byť upravovaná kvalitným realitným zákonom. „Ten tu však pravdepodobne tak skoro mať ešte nebudeme.“

6. Kríza nám tento rok nehrozí

Poslednú dobu počúvame často o realitnej bubline a o kríze, ktorá by mohla na realitnom trhu prísť. Odborník na reality si to nemyslí a tento rok krízu nepredpokladá.

„Môj osobný názor je však ten, že v tomto roku sa na realitnom trhu nič zásadné neudeje. Ekonomike sa naďalej darí, hypotéky sú stále výhodné, bytov je stále málo a ľudia chcú stále bývať. Nič preto nenasvedčuje tomu, že by sa na Slovensku malo v tejto veci niečo meniť, už vôbec nie praskať nejaká bublina,“ ubezpečuje ľudí Čierťažský.

Súčasne však hovorí, že vždy je tu možnosť, že sa stane niečo zásadné mimo našich hraníc, čo však v konečnom dôsledku ovplyvní aj situáciu u nás.

7. Predaj domov a bytov sa môže spomaliť

Po novom bude omnoho ťažšie získať úver pre ľudí, ktorým po odrátaní životného minima z platu nezostane aspoň 40 percent zo zvyšnej sumy.

Navyše bude potrebné mať na účte 20% z pôvodnej ceny nehnuteľnosti. To znamená, že pri kúpe bytu za 100-tisíc, budeš musieť našetriť minimálne 20-tisíc eur. Toto opatrenie prijala Národná banka Slovenska. Podľa portálu reality.sk bude práve táto skutočnosť spôsobovať spomalenie predaja bytov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá