Chceš rýchly hatchback? Nebuď ovca, choď do Seatu Leon Cupra R

  • Hatchbacky sú dnes už poriadne nadupané. Seat Leon Cupra R je dokonca najrýchlejším autom v histórii značky. Má 310 koní a veľa medi na karosérii.
  • Hatchbacky sú dnes už poriadne nadupané. Seat Leon Cupra R je dokonca najrýchlejším autom v histórii značky. Má 310 koní a veľa medi na karosérii.

Keď príde reč na rýchle hatchbacky, väčšinou sa debata stočí na Volkswagen Golf GTI alebo jeho úhlavného konkurenta z radov Renaultu či povedzme, Hondy. Veľa z nás však zabúda na sesterský Seat Leon Cupra. Ten je vlastne niečo ako Volkswagen, len s „chlpatejšou hruďou“ a menej kancelárskym „swagom“.

Leon Cupra vyzerá na prvý pohľad ako výborný deal. Má pohon všetkých štyroch kolies, 300 koní a dychberúce zrýchlenie z nuly na stovku len za 4,9 sekundy. Samozrejme, nájde sa tu aj pár múch, ktoré dokážu od jeho kúpy odradiť. Napríklad fakt, že doteraz si v ňom nemohol mať manuálnu prevodovku. Tomu je ale teraz koniec. Španielska automobilka totiž predstavila upravenú verziu svojho najsilnejšieho modelu.

Nesie tradičné označenie Leon Cupra R a dostal pod kapotu rovno 310 koní. Tie prenáša na kolesá cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Spolu s ňou je tu napríklad upravený výfukový systém, brzdy Brembo či špeciálne naladený podvozok DCC s iným odklonom kolies na prednej náprave. To sú všetko veci, vďaka ktorým zájdeš na okruhu lepší čas. Alebo rýchlejšie dovezieš mlieko z Tesca domov. Vyber si. Ale pozor, aby si nespravil z mlieka smotanu.

Toto auto nie je len výkonné a efektívne, ale aj veľmi príťažlivé, čo sa dizajnérskej stránky týka. Na karosérii totiž pribudli štýlové medené dekorácie. V medenom odtieni nájdeš napríklad aj spätné zrkadlá, nové kolesá, priečky v nárazníku alebo logá Seatu po celom aute. Jednoducho krása.  Seat Leon Cupra R sa zozadu „ksichtí“ tak trochu ako Joker. Náhoda? Nemyslím si.

seat leon cupra r

Foto: Seat

Koľko medi bude v interiéri a či po čase zoxiduje do zelena, to ešte netušíme. Aspoň prvú časť vety si však vieme overiť na autosalóne vo Frankfurte, ktorý prebehne už budúci týždeň a Seat tam okrem iného prinesie aj svoje malé SUV s názvom Arona. Presne tam sa dozvieme aj cenu nového najrýchlejšieho modelu v histórii značky.

Chceš niečo ako Golf GTI s poriadnou porciou chilli? Nech sa páči. Ale poponáhľaj sa, aby sa ti ušiel jeden z limitovanej série 799 kusov.

Zdroj: seat-mediacenter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK