Chceš si dať krátku pauzu od učenia alebo práce? Tomuto sa určite musíš vyhnúť

  • Ak pracuješ na niečom zložitom a chceš pauzu, mali by ste sa vyhnúť používaniu mobilu
  • Nová štúdia dokazuje, že ich používanie počas prestávky znižuje mozgovú aktivitu
BeFunky-collage (1)
Unsplash
  • Ak pracuješ na niečom zložitom a chceš pauzu, mali by ste sa vyhnúť používaniu mobilu
  • Nová štúdia dokazuje, že ich používanie počas prestávky znižuje mozgovú aktivitu

Nová štúdia z dielne americkej univerzity Rutgers zistila, že počas mentálne náročných aktivít nie je vhodné brať do ruky mobilný telefón. Presnejšie sa zistilo, že pri namáhavých „mozgových“ činnostiach je používanie mobilov pri prestávkach viac unavujúce a mozog sa „nedobíja“.

„Telefóny môžu vykazovať tento efekt, pretože len sledovanie vášho mobilu aktivuje myšlienky prezerania správ, ľudí a prístupu k veľkému množstvu informácií, ktoré presýtia váš mozog. Zistili sme, že tento efekt je pre mobily silnejší, ako pre počítače alebo tablety,“ vysvetľuje jedna z autoriek štúdie Terri Kurtzberg.

zdroj: Unsplash

Tím okolo výskumníčky Kurtzberg prišiel k týmto záverom na základe vzorky 400 študentov, ktorí mali vyriešiť náročnejšiu osemsmerovku. Dokopy mali zložiť 20 slov. Študenti boli rozdelení do kontrolných skupín. Väčšina z nich mohla používať svoj mobil počas prestávky. Iní mohli používať len osobný počítač, čítať noviny alebo nemali prestávku vôbec.

Slovenský psychológ Robert Krause hovorí, že ľudia môžu vykazovať k telefónom návyky, ktoré vedú k závislostiam. „Môže to mať nežiaduce dopady práve na psychické prežívanie jednotlivcov,“ vysvetľuje.

Podľa Krauseho, ak jednotlivec stráca kontrolu nad svojím správaním, hovoríme o návyku. „V praxi to znamená, že ak niekto zoberie telefón do ruky bez určitého cieľu, dogmaticky listuje na sociálnych sieťach, tak v tom prípade už môžeme uvažovať nad tým, či je to len určitý stereotypný vzorec správania alebo už ide o návykové správanie,“ hovorí pre Startitup Krause.

Počítače toľko mentálnej energie neberú

Na konci spomínanej štúdie  sa zistilo, že tí, ktorí používali svoj telefón počas prestávok, zaznamenali najvyššiu mieru „mentálneho“ nepokoja pri porovnaní s inými. Tá sa merala na základe toho, či a ako dokázali participanti dokončiť svoju úlohu.

Používatelia telefónov počas prestávky nakoniec danú úlohu vyriešili. Trvala im však o 19 percent dlhšie ako iným a vyriešili o 22 percent menej problémov. Smartfóny majú podľa štúdie na rozdiel od počítačov viac rozhraní zameraných na čerpanie našej mentálnej energie.

Jedinečná vôňa knihy a jej dotyk

Podľa Krauseho by pomohlo aj obmedzovanie používania telefónov. Mobily, počítače, ale aj tablety ovplyvňujú štruktúry nášho mozgu. Je to spôsobené tým, že v minulosti sme viac zapájali iné centrá nášho mozgu, keďže sme používali papier a pero.

„Keď sme držali knihu v ruke, bol tam taktilný, vizuálny, ale aj olfaktorický zmysel. Aj vďaka vizuálnym centrám si dokáže jednotlivec spomenúť, kde presne dočítal knihu. Dnes sledujeme fenomén, kedy mnohí ľudia oslabujú svoju pamäť a to aj vďaka používaniu elektroniky „ vysvetľuje Krause.

Pri smartfónoch skrolovanie neumožňuje na podvedomej úrovni cítiť alebo mať jedinečný dotyk, ako napríklad pri knihe. Podľa Krauseho sa závislosť na smartfónoch prejavuje aj tým, keď si doma zabudnete telefón a cítite stres alebo silnú túžbu po mobile.

Závislosť sa veľakrát prejavuje aj v reštauráciách alebo podnikoch, kde ľudia netrávia čas v prítomnej spoločnosti, ale preferujú mobily. „V tomto prípade registrujeme aj fenomén, kedy niektorí ľudia žijú životy iných ľudí a nežijú ten svoj. Digitálna doba nám umožnila prekonať vzdialenosť, ale neumožnila vytvoriť blízkosť,“ dodáva.

zdroj: Unsplash

Deti by mali používať mobily čo najmenej

Podľa psychológa by mali deti používať telefóny v obmedzenom čase. Čím menej, tým lepšie. „Čím menej používame telefón, tým je to lepšie aj pre rozvoj mozgu detí. Je potrebné, aby deti dostávali iné podnety než iba podnety z elektronických zariadení,“ opisuje Krause.

Rodičia by mali podľa Krauseho zvyšovať pozornosť u detí, aby im aj vysvetľovali aj pozadie toho, prečo im nedovolia byť toľko na internete a podobne. Je potrebné vytvoriť aj iný program.

„Využívanie digitálnych produktov významne ovplyvňuje štruktúry nášho mozgu, avšak podľa rôznych výskumov skôr v negatívnom zmysle slova. Na strane druhej nám však digitálna doba aj pomáha. Dôležité je preto byť pánom svojho smartfónu a vyhnúť sa tomu, aby našim pánom bol náš smartfón,uzatvára Krause.

Zdroj: news.rutgers.edu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá