„Chceš vedieť, ako ťa vníma umelá inteligencia?“ Bratislavská Stará tržnica ožije umením a technológiou
- V júni zaplní Starú tržnicu umenie a technológia s prvkami umelej inteligencie
- Návštevníci sa stanú aktívnou súčasťou jedinečného zážitku

- V júni zaplní Starú tržnicu umenie a technológia s prvkami umelej inteligencie
- Návštevníci sa stanú aktívnou súčasťou jedinečného zážitku
Stará tržnica v Bratislave sa 11. júna premení na miesto, kde sa spojí umenie s umelou inteligenciou a návštevníci sa stanú spolutvorcami zážitku v reálnom čase. Štúdio SORRYWECAN predstavuje ďalšie pokračovanie projektu EXHIBIZZ, informujú o tom v tlačovej správe, ktorú sme ako redakcia obdržali.
Spojenie umenia a umelej inteligencie
Súčasťou inštalácie budú stovky metrov štvorcových LED obrazoviek, ktoré budú vnímať a reagovať na ľudí v priestore. Špeciálne vytvorená umelá inteligencia pre EXHIBIZZ sa bude sama rozhodovať, ako zareaguje na podnety z okolia. Vďaka tomu bude každý moment iný a jedinečný. Celý zážitok doplní hudba navrhnutá tak, aby navodila pokoj.
„Exhibizz 2025 je viac ako umelecká výstava. Je to syntetický organizmus zo svetla, zvuku, umelej inteligencie a vašej prítomnosti. Jeho technológia načúva, reaguje a spája sa s človekom,“ píšu na oficiálnej internetovej stránke.
V roku 2025 má verejnosť na umelú inteligenciu stále rozdielne pohľady. Viac než polovica Európanov (55 %) verí, že AI im môže zlepšiť každodenný život. Na druhej strane, podľa iných prieskumov, sa až 66 % ľudí obáva, že kvôli nej môžu prísť o prácu.
Podľa aktuálnych údajov používa platformu ChatGPT každý týždeň viac než 400 miliónov ľudí, čo len potvrdzuje, že umelá inteligencia sa stáva bežnou súčasťou našich životov. Pre mnohých je však stále niečím neznámym alebo ťažko pochopiteľným. „Štúdio SORRYWECAN využíva umenie na to, aby divákom umožnilo spoznať umelú inteligenciu a pochopiť, že my všetci sme tvorcami budúcnosti AI,“ píšu v tlačovej správe.
„Nechceme nikomu nútiť názor na AI. Neprinášame odpovede, ale priestor na novú skúsenosť. Umelej inteligencii sa často pripisuje úloha nástroja moci alebo neviditeľnej hrozby. My ju však vnímame ako zrkadlo, ktoré nám môže pomôcť pochopiť samých seba inak – citlivejšie, tvorivejšie. Nie je to otázka technológie, ale vzťahu. EXHIBIZZ je pozvaním k dialógu: čo ak sa namiesto strachu otvoríme spolupráci? Čo ak AI nie je koniec, ale začiatok iného druhu spojenia?“ hovoria autori diela Peter Kašpar a Roland Wranik.
Druhý ročník podujatia EXHIBIZZ
Projekt mal svoju premiéru v roku 2024, keď štúdio SORRYWECAN pripravilo výnimočnú inštaláciu na terase jedného z petržalských panelákov. Dominantou bol 20-metrový LED displej s hmotnosťou 7 ton, ktorý bol zavesený vo vzduchu pomocou žeriavu. Súčasťou priestoru bolo aj 16 ton piesku a digitálne avatary, ktoré komunikovali s návštevníkmi. Tento jedinečný umelecký a technologický zážitok si prišlo pozrieť približne 350 ľudí.
„Po minuloročnom úspechu sa štúdio spojilo so svojím dlhodobým partnerom, Tatra bankou, aby multisenzorický zážitok EXHIBIZZ mohlo posunúť na nový level a otvoriť tak aj pre širokú verejnosť. Tatra banka, ktorá je dlhodobo najinovatívnejšou bankou Slovenska, umenie podporuje už roky, a preto sa stala generálnym partnerom podujatia. K dvojici umelcov zo SORRYWECAN a inovátorov z Tatra banky sa pridali technológovia z Asseca pre ešte väčší zážitok z AI. Vďaka tejto spolupráci sa dvere Starej tržnice otvoria pre viac než 20 000 účastníkov,“ dodali na záver v tlačovej správe.
Prepojenie človeka a stroja prostredníctvom umenia
Spojenie umelej inteligencie a umenia vnímajú autori tohto zážitku viac než len ako technologický experiment. Vidia v ňom nástroj na otváranie spoločensky dôležitých tém, ktoré AI prináša do každodenného života. Umelú inteligenciu pritom nevyužívajú len teoreticky. Aktívne s ňou pracujú už viac ako osem rokov.
„Výstava EXHIBIZZ vznikla z potreby ukázať, že AI nemusí byť len zdrojom obáv a nepochopenia, ale môže byť aj nástrojom introspekcie, kreativity a spojenia. Vnímame, že svet čelí kríze duševného zdravia a že technológie, vrátane AI, môžu tieto napätia prehlbovať. Naším cieľom je preto vytvárať priestor, kde sa umelá inteligencia neprezentuje ako hrozba, ale ako partner v novom type dialógu. A pre nás ako umelcov je práve umenie tým najautentickejším médiom na komunikáciu tejto zmeny,“ povedali exkluzívne pre Startitup organizátori inštalácie.
V rámci výstavy EXHIBIZZ zohráva umelá inteligencia aktívnu rolu. Nie je len neviditeľným nástrojom v pozadí, ale priamym spoluúčastníkom zážitku. Reaguje na pohyb, prítomnosť a interakcie návštevníkov v reálnom čase. Dynamicky tak mení vizuálne či zvukové prvky v priestore, hovoria organizátori.
Autori sa prostredníctvom tejto interakcie snažia poukázať na alternatívnu víziu budúcnosti umelej inteligencie, ktorá ponúka priestor aj pre empatiu a spoluprácu.
Slovenský projekt s globálnou ambíciou
„Minulý rok sme EXHIBIZZ otvorili ako jednodňové podujatie v rámci nášho štúdia. Experiment, v ktorom sme si overovali, ako naša vízia rezonuje s publikom. Uvedomili sme si, že prostredníctvom umenia dokážeme efektívne otvárať tému umelej inteligencie. Tento rok je EXHIBIZZ podstatne väčší, prístupný širokej verejnosti a prebieha vo veľkoformátovom priestore. Pribudli noví partneri, technológie a vrstvy interakcie. Z komornej iniciatívy sa stal plnohodnotný zážitok, ktorý prepája umenie, technológiu, wellbeing a komunitné zážitky,“ informujú.
Autori projektu plánujú s výstavou osloviť aj medzinárodné publikum, a to najmä v mestách, kde sa prepája záujem o súčasné umenie, nové technológie a spoločenský dialóg. Zároveň však zdôrazňujú, že je dôležité začať doma na Slovensku. Mnohé projekty odchádzajú rovno do zahraničia, no EXHIBIZZ verí, že aj doma to má zmysel.
„EXHIBIZZ vnímame ako platformu nielen na prezentáciu, ale aj na stretávanie rôznorodých pohľadov a tvorivých síl. Chceme podporiť domáci ekosystém a zároveň ho prepojiť so svetovým. Budovanie týchto mostov považujeme za súčasť našej misie,“ dodali na záver.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TS, Exhibizz