Chceš vystúpiť z davu a nebyť ovca? Toto je 10 psychologických trikov, vďaka ktorým si ťa ľudia obľúbia

  • Ideš na stretnutie, na ktorom ti záleží a si z toho celý nesvoj? Nenechaj sa ovládnuť emóciami a prečítaj si tieto psychologické rady
  • Pomôžu ti zapáčiť sa už na prvý pohľad, no väčšinu z nich môžeš využiť v akomkoľvek vzťahu
  • Ideš na stretnutie, na ktorom ti záleží a si z toho celý nesvoj? Nenechaj sa ovládnuť emóciami a prečítaj si tieto psychologické rady
  • Pomôžu ti zapáčiť sa už na prvý pohľad, no väčšinu z nich môžeš využiť v akomkoľvek vzťahu

Všetci poznáme ten naliehavý pocit nervozity, keď sa niekomu chceme zapáčiť. Napriek radám, že sa nemusíme trápiť o tom, čo si o nám okolie myslí, sa tomu pri niektorých ľuďom a príležitostiach vyhnúť nevieme. Do tejto kategórie spadá aj pracovný pohovor, verejné vystupovanie či komunikácia s klientom. V tomto článku ti poradíme, čo v daných situáciách robiť a ako si prikloniť sympatie človeka na svoju stranu.

Kopíruj, ak vieš

Vedecká štúdia z roku 1999 priniesla na svetlo sveta poznatky z metódy kopírovania reči tela zvanej „zrkadlenie“. Testu bolo podrobených 78 žien a mužov, ktorí boli roztriedení do párov. Na základe ich správania sa a zrkadlenia vedci zistili, že po teste preukazovali vyššie sympatie tie páry, ktoré sa navzájom zrkadlili, a teda využili „efekt chameleóna“. 

Vďaka napodobňovaniu telesného postoja, gestiky a mimiky sa staneš pre zvolenú osobu prijateľnejším a bližším.

Dobre sa nalaď

Je viac, než známe, že ľudia, ktorými sa obklopuješ, dokážu podvedome vycítiť tvoje emócie a reagovať na aktuálny emočný stav. Ak chceš na prvom stretnutí zapôsobiť, neprines si so sebou smútok a negatívne naladenie. Ak sa na to necítiš, radšej sa zo stretnutia vyhovor, nie je nič horšie, ako silený úsmev a nútene priateľské správanie.

Príjemným vystupovaním a pozorným počúvaním budeš pôsobiť dôveryhodne, ak k tomu pridáš úsmev, svoje šance uspieť značne zvýšiš.

Nelichoť pričasto

Napriek tomu, že je táto vlastnosť často intuitívna, vyhni sa jej. Možno to nemyslíš zle, no prílišné lichotenie môže pôsobiť vtieravo a znižovať tvoje sympatie u ľudí, u ktorých sa snažíš o presný opak. Výskumníci z The University of Minnesota skúmali dopad lichotenia na 80 študentoch v štyroch scenároch. Prvým krokom bolo rozdelenie participantov do párov, následne si po spolupráci jeden z páru vypočul, čo si o ňom druhý myslí (pozn. výskumníci facilitovali tento proces). Prvým scenárom bolo vyjadrenie len pozitív. Druhý scenár pozostával z negatív, tretí uplatňoval metódu komentárov od pozitívnych komentárov k negatívnym, štvrtý od negatívnych k pozitívnym.

Najväčší úspech zaznamenali výskumníci pri pároch, kde prechádzalo hodnotenie od pozitív k negatívam. Psychológia tohto triku je jednoduchá. Vďaka tomuto spôsobu argumentácie zabezpečíš danej osobe pocit, že si ťa niečim dokázala získať, kým pri ustavičnom lichotení jeho sila enormne slabne.

Priateľstvo a zodpovednosť

Toto sú kritériá, podľa ktorých si ťa ľudia zaškatuľkujú pri prvom stretnutí, upozorňuje psychologička Amy Cuddy, informuje Business Insider. Pri utváraní prvého dojmu je nevyhnutné, aby bolo naše vystupovanie autentické a priateľské. Napriek tomu, že je v uvedomovaní si klamstiev naše vedomie mierne stratené, telo a podvedomie reagujú promptne, preto môžeš občas počuť vetu „Ja neviem prečo, ale tento človek sa mi nepáči, neverím mu.“

Pri stretnutí je prvým hodnoteným kritériom priateľskosť, druhým spoľahlivosť. Ak v sebe dokážeš vydolovať tieto dve ľudské kvality a budú autentické, máš vyhraté.

Ako prežívaš svoje prvé stretnutia s ľuďmi?

Nik nie je neomylný

Ak si sa už prebojoval cez prvotné stretnutia a tvoje skóre stúpa, nezabudni na fenomén bezchybnosti. Tvoje dobré vlastnosti a schopnosti sú pre ľudí znesiteľné a hodné obdivu hlavne vtedy, ak sa nebojíš priznať si chybu. Neomylnosť k životu sotva patrí, preto o ňu netreba bojovať zubami nechtami. Často je oveľa prínosnejším racionálny prístup a ukázanie ľudskosti.

Za prejavenú ľudskosť a občasnú chybovosť sa k iným priblížiš. Nezabúdaj, že tento systém funguje len vtedy, keď tých chýb nerobíš nadmerné množstvo.

Podľa seba súdim teba

Ľudia sa radi obklopujú osobami, ktoré sú im podobné. Tento fenomén je známy aj ako „atraktivita podobnosti“. Je prirodzené, že naša náklonnosť smeruje k ľuďom, ktorých životnú situáciu a postoje dokážeme pochopiť, prípadne im v niečom pomôcť. Tento dobre známy fakt bol dokázaný prostredníctvom rôznych štúdií v priereze 20. a 21. storočia. Na zaujímavý výsledok však poukazuje aj výskum The University of Vrginia, ktorý dokázal, že ľudí dokážu rovnako priťahovať aj priamo opozitné osobnostné postoje a vlastnosti, informuje National Center for Biotechnology Information.

Tento fakt nie je výslovným trikom, no možno ti pomôže cítiť sa sebavedomejšie a upokojí prípadnú nervozitu z neznámeho prostredia a osôb. Niekedy jednoducho musíš aj napriek strachu siahnuť po jablku, ktoré rastie vyššie na konári.

Nešetri dotykom

Slováci rozhodne nepatria medzi najkontaktnejšie národy a niekedy môže byť zle naplánovaný dotyk skutočne nevhodným. Je rovnako veľkou pascou, ako môže byť pomocou. Ak sa však s človekom dostaneš do vzťahu, v ktorom ste nútení udržiavať každodenný kontakt a budovať si vzájomnú dôveru, zriedkavé tzv. podprahové dotyky ako potľapkanie po pleci v prípade neúspechu, priateľské poklepanie po chrbte či príležitostné podanie ruky na znak dobre odvedenej práce vám pomôže vybudovať si bližší a dôvernejší vzťah a odstráni prípadné napätie.

Tento princíp sa vzťahuje výlučne na osoby, ktoré netrpia neznášanlivosťou dotyku, preto je najvhodnejšie si takýto prejav najskôr individuálne overiť.

Ind dvojica rameno dotyk
zdroj: Unsplash/NONRESIDENT

Zdieľaj svoje tajomstvá

Buď úprimný, prejav svoje pocity, vyjadri svoj názor a v neposlednom rade, ak sa cítiš komfortne a nejedná sa o žiadnu vec, ktorá by následne daného človeka ťažila na svedomí, zdieľaj svoje tajomstvá. Môže sa jednať o maličkosť, ako to, že si závislý na čokoláde, chceš sa učiť tancovať tango či to, že nevieš spievať. „Caring is sharing“ je motto, ktoré v tomto prípade 100% funguje.

Vďaka zdieľaným tajomstvám bude mať dotyčný pocit, že mu dôveruješ viac, ako iným v kolektíve. Navyše to utvorí priestor aj pre zdieľanie jeho tajomstiev, čo môže byť zaujímavé.

Ukáž zmysel pre humor

Nikto nemá rád sofistikovaných mudrlantov, ktorí sa nevedia zasmiať na žiadnej životnej situácii. Poučovanie nie je najobľúbenejšou ľudskou vlastnosťou. Preto prejav trochu humoru, nech je akýkoľvek. Je lepšie svetu ukázať, že vieš, čo je nadhľad a dokážeš sa na veciach zasmiať. Ľudia, ktorí nemajú dostatočne rozvinutý zmysel pre humor sú v spoločnosti menej obľúbení, navyše, majú značný problém pri operatívnom jednaní a každodennej interakcii s inými osobami, tvrdí Psychology Today.

pohovor žena dvojica smiech
zdroj: Unsplash/Amy Hirschi

Nechaj ľudí o sebe rozprávať

Najhoršou vecou, ktorú môžeš pri prvých stretnutiach spraviť je to, že sa ti nezatvoria ústa. Nikto nechce počúvať nudné monológy zo života človeka, ktorého vôbec nepozná. Ak však dostanú obe osoby rovnaký priestor, veci naberú zaujímavý spád. Vďaka zmysluplnej konverzácii a nadväznostiam v nej môžete nečakane zistiť, že máte spoločného omnoho viac, ako ste si o sebe mysleli.

Rovnako účinným pravidlom je, že, ak badáš potrebu druhého človeka vyrozprávať sa, staň sa na chvíľu poslucháčom. Možno sa práve snaží o bod číslo 8 v tomto zozname, a to, zdieľať s tebou nejaké svoje tajomstvo.

Zdroje: IFLScience, APA PsycNet, Business Insider, Science Direct, NCBI, Yale, Psychology Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá