Chcú vytvoriť ekologickejšie Slovensko a zakázať plastové fľaše aj príbory

  • Zapoj sa aj ty do do petície pre ekologickejšie Slovensko
  • Tá chce zmiesť plasty z pultov slovenských predajní
Youtube
  • Zapoj sa aj ty do do petície pre ekologickejšie Slovensko
  • Tá chce zmiesť plasty z pultov slovenských predajní

Iba v Európskej únii vyhodíme ročne 50 miliónov ton plastu, z toho až 20 miliónov ton tvoria obaly pochádzajúce z Číny. Denne spotrebujeme a vyhodíme obrovské množstvo výrobkov balených v plaste. V tomto materiáli nájdeme všetko od vôd cez čokolády, polotovary či drogériu.

Faktom je, že supermarkety zatiaľ neponúkajú dostatočnú alternatívu k plastovým obalom, a tak sme ako zákazníci často zahnaní do kúta. Hoci už teraz existuje množstvo bezobalových obchodov, ich sortiment je stále pomerne obmedzený. Mnohí z nás si radšej zvolia nákup v klasických obchodoch aj kvôli vlastnej pohodlnosti či šetreniu času.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Ilustračný obrázok pixabay.com

To by však chceli zmeniť autori petície Za Čisté Slovensko, v ktorej žiadajú, aby boli nealkoholické nápoje balené výhradne vo vratných zálohovaných obaloch alebo, aby podniky podávali pitnú vodu z vodovodu. Chcú tiež zakázať nakupovať a obstarávať jednorazové plastové obaly v rozsahu príbory, taniere, miešadlá na nápoje a slamky s výnimkou slamiek určených a používaných na lekárske účely.

„Plasty sú ako oheň. Dobrý sluha, zlý pán. Nám sa však vymkli spod kontroly. Používame ich príliš mnoho. Zbytočne. Môžu obsahovať nebezpečné chemikálie, ako sú napríklad bisfenol A (BPA), ftaláty, či ťažké kovy ako je olovo. Plasty sú síce veľmi odolné, čo však znamená, že sa nerozkladajú a zostávajú v prírode po stovky rokov. Aj keď sa niektoré z nich rozpadnú na menšie časti, ich čiastočky sa dostávajú do potravinového reťazca. Menej plastov a plastového odpadu je tak prospešné nielen pre životné prostredie, ale aj ľudské zdravie.  Prečo sme nimi teda stále obklopení?“ Pýtajú sa autori štúdie

Už teraz sa im podarilo vyzbierať takmer 2-tisíc podpisov a do petície sa môžeš zapojiť aj ty. Aj vďaka tvojej pomoci môžeme žiť v čistejšej a ekologickejšej krajine. Ak chceš pre životné prostredie urobiť niečo hneď teraz, na stránke nájdeš tipy, ako sa vyhnúť používaniu plastov pri nakupovaní v obchodoch. Patrí sem požívanie vlastnej fľaše miesto PET fliaš, uprednostnenie sieťovky pred jenorázovými sáčkami, nakupovanie v bezobalových obchodoch, namiesto plastových pohárov si nos vlastné, nepoužívaj plastový príbor, šír myšlienku ďalej, jedlo si prenášaj v ekologických obedároch a samozrejme, staň sa súčasťou zmeny.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK