Chemická fakulta chce, aby sa mladí ľudia viac venovali ekológii. Do laboratórií si preto zavolala známych influencerov

  • Chemická fakulta v Bratislave už dlho bojuje za zdravší svet. Vyvíja bio degradovateľné plasty, zaoberá sa kvalitou našich potravín a čistotou pitnej vody
  • Aby sa stále viac mladých ľudí zaoberalo osvetovými témami, pozvali si do svojich laboratórií známe influencerky
BeFunky-collage (6)
Archív Katarína Mikulová /Unsplash
  • Chemická fakulta v Bratislave už dlho bojuje za zdravší svet. Vyvíja bio degradovateľné plasty, zaoberá sa kvalitou našich potravín a čistotou pitnej vody
  • Aby sa stále viac mladých ľudí zaoberalo osvetovými témami, pozvali si do svojich laboratórií známe influencerky

Chemická fakulta v Bratislave už dlho bojuje za zdravší svet. Vyvíja bio degradovateľné plasty, zaoberá sa kvalitou našich potravín a čistotou pitnej vody. Aby sa stále viac mladých ľudí zaoberalo osvetovými témami, pozvali si do svojich laboratórií známe influencerky.

Ak chceme zachrániť planétu, musíme vynájsť také spôsoby výroby a životného štýlu, ktoré budú nové – úsporné, ekonomicky nenáročné a najmä v symbióze s prírodou. O to sa úspešne snažia stovky mladých vedcov na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave. Tu je len malá vzorka: Čo keby sme od teraz používali už len bio degradovateľné plasty? Čo keby sme prostredníctvom prírodných technológií vyčistili oceán od plastov? Čo keby oddelenia v nemocniciach boli obkladané prírodným drevom, ktoré má dezinfekčné účinky?

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archív Katarína Mikulová

Fakulta oslovila tri influencerky, aby im pomohli mladých nadchnúť pre ekologickú otázku. “Máme v úcte humanitné smery. Ale v spoločnosti plnej sociológov a filozofov sa nám ťažko budú zhánať experti, ktorí nám pomôžu s inými dôležitými otázkami. Na príklad zbaviť vodu antibiotík, potraviny škodlivých patogénov, či vyvinút nový liek na rakovinu,” prezrádza Katarína Mikulová, PR manažérka fakulty.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archív Katarína Mikulová

Vieme, že influenceri sú dnes cesta k osvete

Pozvanie do fakultného laboratória prijali tri influencerky známe svojím ekologickým zmýšľaním. Škola tak spojila vedu s módou, ekológiu s  instagramom. “Svet vedy nie je nudný a monotónny. Ale plný farieb a fascinujúcich poznatkov. Už dávno sa vedeckej činnosti nevenujú len “kockáči”, ale mladí moderní ľudia, často ľudia s genialitou a vášňou pre vedecký pokrok. A to sme chceli ukázať,“ vysvetľuje Katarína. A tu je výsledok.

Natália Pažická alias @nataliapazicka

Ekológia mi je viac ako blízka a keby som mala možnosť ísť ešte raz niečo študovať, vybrala by som si určite niečo s ňou spojené. FCHPT má veľa odborov týkajúcich sa práve ekológie. Táto škola vychováva mladých ľudí, ktorí rozumejú kvalite pitnej vody, potravín, kozmetike, venujú sa výskumu ohľadom kompostovateľných materiálov. Spolupráca s fakultou bola preto  prirodzenou súčasťou mojej ekologickej osvety a prínosným tipom pre mojich sledovateľov, ktorí majú k ekológii blízko.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archív Katarína Mikulová

Tomá Thurzo alias @tomasthurzo (fotograf)

Vždy rád podporím zmysluplné projekty a to najmä, ak sa to týkajú mladých ľudí. Vybrať si vysokú školu môže byť v dnešnej dobe veľmi ťažké, keďže možností je naozaj veľa a niektoré školy nemajú to šťastie byť propagované tak, ako by si zaslúžili. Moja polovička Natália Pažická neváhala ani sekundu, a tak som do toho išiel s ňou. Je to skvelá iniciatíva a rád som prispel.

Natália Kornerová alias @natykerny

„Fakulta rieši otázky, o ktoré sa verejne zaujímam. Moja cielová skupina je na túto problematiku zvyknutá a rovnako mám najvačšiu cielovú skupinu vo veku kedy sa človek rozhoduje nad vysokou školou. Mnohí ani nevedia,  že táto fakulta existuje a to je škoda! Preto som zhodnotila, že spolupráca môže byť efektná pre obe strany,“ vysvetľuje.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archív Katarína Mikulová

Tereza Haščákova alias @TTAPPLE

„Aj keď som v chémii nikdy nevynikala, fascinuje ma. Na škole ma najviac bavili chemické „labáky“, a preto ma úprimne potešila možnosť pozrieť sa na Fakultu chemickej a potravinárskej technológie. Často sa stretávam s mladými nadanými ľuďmi, ktorým nie je naša budúcnosť ľahostajná, a podľa mňa by sa na túto školu hodili. Verím, že je to náročné štúdium, ale koho zaujímajú ekologické témy, je to skvelá príležitosť  venovať sa im do hĺbky,” hovorí.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: Archív Katarína Mikulová

Ľudia chcú rýchlo získať titul, kvalita vzdelania je častokrát druhoradá

Primárny problém štúdia prírodných vied je zdá sa náročné učivo. “Ale keď vezmete do úvahy, že sa na fakulte riešia otázky budúcnosti našej planéty alebo ľudského zdravia, je veľmi potrebné, aby fakulta bola náročná. Len skutočný odborník sa môže týmto vážnym témam venovať a zapojiť sa do medzinárodného dialógu s vedeckou špičkou. Som rada, že nám influencerky pomohli trochu pravdivejšie nahliadnuť do sveta slovenskej vedy. Chráňme si to, čo má skutočný význam a slovenské školstvo skúsme aj občas podporiť, nie ho len kritizovať,” ukončila Katarína.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech