Chicago si určilo priority. Namiesto luxusnej budovy postavilo estetickú nábrežnú promenádu

  • Chicagska nábrežná promenáda „Chicago Riverwalk“ ponúka priestor nielen pre obchod, ale aj oddych a kultúrne vyžitie.
jhzf
flickr.com / tquist24
  • Chicagska nábrežná promenáda „Chicago Riverwalk“ ponúka priestor nielen pre obchod, ale aj oddych a kultúrne vyžitie.

Celková dĺžka tejto promenády predstavuje 1,25 míľ (cca 2km) a tiahne sa od jazera Michigan až po oblasť Wolf Point, pričom sa nezabudlo na oddelenie jednotlivých častí pomocou série mostov. Jej výstavba však nebola vôbec jednoduchá, keďže každá plánovaná etapa musela prejsť dôkladným schvaľovacím procesom.

Práve tento rok bol verejnosti sprístupnený jej posledný úsek na južnom brehu rieky Chicago. O jej finálne dobudovanie sa veľkou mierou zaslúžil primátor mesta Rahm Emanuel, ktorý už v roku 2012 prišiel so zámerom rozšíriť nábrežie smerom na západ.

foto: flickr.com / Irina Hynes

Šesť najnovších blokov, ktoré boli dokončené v rokoch 2012 až 2016, s odhadovanými nákladmi 100 miliónov dolárov, sa môže popýšiť plávajúcimi záhradami, rybárskymi mólami a fontánami, ako aj úplne novými vodnými plochami a reštauráciami. Na svoje si prídu aj milovníci kajaku a väčších lodí, ktorým sú vyčlenené miesta pre ich zakotvenie.

Vybudovanie nábrežnej promenády praje aj obchodu, o čom sa už stihli presvedčiť majitelia miestnych podnikov. „Aj keď si to možno neuvedomovali, obyvatelia Chicaga po takomto priestore v centre mesta veľmi túžili,“ povedal John Lynch, vedúci reštaurácie a baru Tiny Hatt, ktorý sa aj vďaka svojmu kvalitnému pivu a koktejlom vyšvihol medzi jeden z najobľúbenejších podnikov.

foto: flickr.com / Mark Susina

Jednou z hlavných výziev architektov promenády bolo vymyslieť celkový dizajn miest, pri ktorých by sa mohli ľudia zastaviť a vychutnať si okolitú scenériu. Rovnako bolo nutné zohľadniť dynamiku vodnej hladiny rieky, čo sa dosiahlo tým, že všetky použité materiály sú odolné voči prípadným povodniam.

foto: flickr.com / tquist24

Nezabudlo sa ani na kultúrne vyžitie návštevníkov. Počas celej sezóny im toto miesto ponúka živé predstavenia miestnych hudobníkov a verejné umelecké výstavy. Ľudia, ktorí stoja za realizáciou tohto projektu veria v jeho úspech, či už z hľadiska prilákania nových návštevníkov alebo pozdvihnutia ekologickej hodnoty mesta.

Zdroj: edition.cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech