Chlapík založil fiktívnu reštauráciu, ktorá bola hitom TripAdvisoru

  • Reštaurácia reálne nikdy neexistovala
  • Napriek tomu sa vďaka falošným recenziám stala najlepšie hodnotenou reštauráciou v Londýne
collage
twitter.com / facebook.com
  • Reštaurácia reálne nikdy neexistovala
  • Napriek tomu sa vďaka falošným recenziám stala najlepšie hodnotenou reštauráciou v Londýne

26-ročný Oobah Butler, ktorý pôsobí v médiu Vice, dokázal dokonale oklamať milovníkov dobrého jedla po celom svete. Založil totiž reštauráciu v južnom Londýne, ktorá dostala názov The Shed at Dulwich. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby reštaurácia aj reálne existovala. Išlo totiž len o obyčajný blud, na ktorý sa podarilo nachytať množstvo ľudí.

„Reštauráciu“ vytvoril ešte v apríli 2016 na zadnom dvore za svojim domom, spolu s vlastnou webstránkou a logom. Táto myšlienka v ňom skrsla v období, keď sa údajne venoval písaniu falošných recenzií na TripAdvisor na žiadosť majiteľov reštaurácií, za ktoré dostával 10 libier. Jeho úlohou bolo napísať pozitívne hodnotenie na miesta, kde nikdy v živote nejedol.

Od tej doby vnímal TripAdvisor ako falošnú realitu. „Jedného dňa sa zrodil v mojej hlave nápad: v súčasnej dobe, v ktorej vládne dezinformovanosť a spoločenská ochota uveriť aj absolútnym hlúpostiam, sa možno podarí uspieť aj s falošnou reštauráciou. Možno to bude presne ten typ miesta, ktoré sa stane hitom,“ vyjadril sa pre Vice. Od tohto okamihu sa táto myšlienka stala pre neho akýmsi poslaním, ktoré musí zavŕšiť úspechom.

Pri svojom pláne zašiel skutočne do detailov. Zabezpečil fotografie „jedla“, ktoré bolo vytvorené pomocou peny na holenie, farebných hubiek na riad či bielidla. Na jednej z fotiek dokonca Butler použil svoju nohu ako pozadie pre aranžovanie naservírovaného vajíčka. Uvedenie presnej adresy svojho podniku sa mu podarilo ľahko obísť. Veď v konečnom dôsledku nemal žiadne dvere a reštauráciu určil len pre tých, čo majú vopred odsúhlasenú rezerváciu.

„Začínal som na mieste 18 149, čo bola v tom čase najhoršia reštaurácia v Londýne podľa webu TripAdvisor. Povedal som si, že budem potrebovať veľa recenzií, ktoré budú napísané skutočnými ľuďmi z rôznych počítačov, takže bezpečnostná technológia, ktorú spoločnosť TripAdvisor aplikuje v boji proti podvodníkom, neodhalí moju falošnú identitu,“ vyjadril sa k začiatkom tejto svojej myšlienky.

Butler dokonca usporiadal otvárací ceremoniál, v rámci ktorého ponúkol hostí mrazenými polotovarmi. Ani po tejto udalosti si však nenašiel na internete žiadne negatívne hodnotenie. Snaha napokon priniesla svoje ovocie, keď sa jeho „projekt“ v priebehu minulého mesiaca vyšplhal v rebríčku najlepšie hodnotených londýnskych reštaurácií na prvé miesto. Stalo sa tak vďaka recenziám Butlerových kamarátov, ktorí pridávali pozitívne hodnotenia.

Keď však Butlerovi začal neprestajne zvoniť telefón a prichádzať rezervačné e-maily, musel ľudí odbiť s tým, že reštaurácia je na niekoľko týždňov dopredu plne rezervovaná. V tom okamihu začal panikáriť a veci sa mu začali postupne vymykať z rúk. „Uvedomil som si, že rezervácie, chýbajúca adresa a komplexná exkluzivita tohto miesta sú natoľko lákavé, že si ľudia neuvedomia, že to vlastne nedáva žiadny zmysel.“

A čo na to samotný TripAdvisor? „Vo všeobecnosti platí, že jediní ľudia, ktorí vytvárajú falošné informácie ohľadom reštaurácií sú novinári, ktorí sa nás snažia otestovať,“ vyjadrila sa hovorkyňa spoločnosti Tara Lieberman, a dodáva, že „väčšina podvodníkov má za cieľ len manipulovať s reálnymi rebríčkami existujúcich podnikov, a prirodzene to je presne to, proti čomu sa naši špecialisti snažia bojovať.“

Nuž evidentne v tomto prípade sa im to trošku vymklo spod kontroly. Tento prípad je jasným dôkazom toho, že virtuálny svet dokáže človeka v niektorých prípadoch pohltiť až natoľko, že sa prestane zamýšľať nad vecami, ktoré sú už na prvé zamyslenie úplne nelogické. I napriek evidentnému úspechu tejto fiktívnej reštaurácie ju už na TripAdvisore aktuálne nenájdeš. Spoločnosť ju totiž vymazala zo zoznamu hneď potom, ako sa to všetko prevalilo.

Zdroj: forbes.com, thesun.co.uk, vice.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech