Choď do Londýna, New Yorku alebo len sem, do Nedbalky, samozrejme online. Seď doma a užívaj si umenie

  • Umenie ťa udrží v psychickej pohode
  • Známe svetové múzeá a galérie ponúkajú virtuálne prehliadky, zo svojej postele tak nemusíš spraviť ani krok
miguel-sousa-2ZKyIAstcf0-unsplash (1)
Tate Londýn, je jedna zo 4 galérií moderného umenia, teraz ju môžeš navštíviť online.Foto: unsplash.com
  • Umenie ťa udrží v psychickej pohode
  • Známe svetové múzeá a galérie ponúkajú virtuálne prehliadky, zo svojej postele tak nemusíš spraviť ani krok

Keďže do divadiel, galérií ani múzeí teraz ísť nemôžeš, mnohé z týchto inštitúcií prichádzajú za tebou. Okrem toho, že aktuálne výstavy môžeš sledovať zadarmo, dostaneš sa aj do takých, o ktorých návšteve si kvôli ich vzdialenosti ani nesníval. O tomto peknom svetovom projekte, za ktorým stojí spoločnosť Google, informoval Travel and Leasure.

Londýnsky Tate či Newyorský Guggenheim

Do iniciatívy za nepretržitý prísun kultúry celému svetu sa zapojilo 500 múzeí a galérií. Art and Culture je platforma, ktorá združuje všetkých a ponúka priestor na online prednášky, výklady k výstavám, odborné debaty, ktoré sa uskutočnili v minulosti, ale aj súborné prehliadky stálych či dočasných expozícií. Všetko, na čo si zvyknutý pri bežnej návšteve múzea či galérie, môžeš mať teraz bez toho, aby si spravil čo i len krok navyše. A z Londýna sa môžeš presunúť rovno do parížskeho Musée d’Orsay alebo len sem za roh, do Viedne.

View this post on Instagram

🇫🇷⚠️ En raison du mouvement national de grève, le musée d'Orsay est partiellement ouvert aujourd'hui, vendredi 6 décembre. Seules la nef du rez-de-chaussée et l'exposition "Degas à l'Opéra" sont accessibles. Nous vous prions de nous excuser de la gêne occasionnée. . 🇬🇧⚠️ Due to the national strike, the Musée d'Orsay is partially open today, Friday 6 December. Only the ground floor nave and the exhibition "Degas at the Opéra" are accessible. Please accept our apology for the inconvenience. . 🇪🇸⚠️ Debido a la huelga nacional, apertura parcial del museo hoy, viernes 6 de diciembre. Solo se puede acceder a la nave de la planta baja y a la exposición "Degas en la Ópera". Disculpe las molestias. . 🇮🇹⚠️ A causa dello sciopero nazionale, apertura parziale del museo oggi, venerdì 6 dicembre. Sono accessibili solo la navata del piano terra e la mostra "Degas all’Opéra di Parigi". Ci scusiamo per l'inconveniente.️ . 🇩🇪⚠️Nationaler Streik: Freitag, 6. Dezember, teilweise geöffnetes Museum (nur das Hauptschiff des Erdgeschosses und die Ausstellung " Degas in der Oper"). Wir bedauern diese Unannehmlichkeiten. . #museedorsay #museeorsay #orsaymuseum #artmuseum #artgallery #fineart #beauxarts #artexhibition #art #museum #Paris #peinture #painting #impressionnisme #impressionism #sculpture #grevedu6decembre . 📷 © Musée d'Orsay / Sophie Boegly

A post shared by Musée d'Orsay (@museeorsay) on

Najlepšie na celej veci je to, že jednotliví publikujúci si svoje diela pravidelne updatujú, čiže držia online návštevníka pekne v napätí.

Ak si nestihol niektoré staršie expozície, dnes si ich môžeš pozrieť bez zbytočných davov a hodinového čakania v rade na lístky. V slávnom newyorskom MET, The Metropolitan Museum of Art stále nájdeš v Diora a jeho The New Look kolekciu, ktorá v 50-tych rokoch minulého storočia spôsobila revolúciu v ženskom odievaní, kedy dostala do popredia ženské línie a ukázala ich v inom svetle. Odvtedy sa stala napodobňovateľnou a diorovský úzky pás, objemná sukňa a ostré ramená má svet dodnes zaškatuľkované ako piedestál elegancie. Okrem Diora aj Coco Chanel a jej pôvabný modernizmus v ženskom odievaní ale aj mnoho iného skvelého.

Z rakúskych online galérií odporúčame viedenskú Albertinu alebo Kunsthistorisches Museum. Patria medzi najznámejšie na svete, a ak si ich niekedy navštívil vieš, že vstupy sa pohybujú v celkom vysokých sumách. Ak ti je ľúto vyhodiť peniaze za kvalitné umenie, môžeš si ho tentokrát pozrieť zadarmo.

Pozrieť sa choď aj do Talianska. Samozrejme, len virtuálne. Skvelé sú Benátky, Rím, či Vatikán. To všetko nájdeš, ak sa stránke trošku povenuješ.

Prezrieť si môžeš aj londýnsky Tower Bridge, milánsky Duomo a dokonca aj Ipanema Beach v Rio de Janeiro.

zdroj: The Tower Bridge v Londýne, Foto: unsplash.com

Edukácia na sto percent

Google to vymyslel aj trochu edukačne. Každý deň ti ponúknu niekoľko tipov, ktoré sa oplatí vidieť a v záplave umenia by si si ich možno ani nevšimol. Na dnešný podvečer pre teba vybrali americkú maliarku Mary Cassatt, ktorá bola na časy, v ktorých žila, obrovskou rebelkou. Z rodnej Ameriky odcestovala do Európy, aby našla svoju vytúženú nezávislosť, vyrovnala sa mužským kolegom a stala sa uznávanou maliarkou. Google Arts&Culture ti ponúka 10 faktov, ktoré si o Mary určite nevedel, a ak si ju doteraz nepoznal, vedz, že tieto informácie, ktoré získaš v čase korony, ti nikdy nebudú na škodu.

Slovenské umenie online

Samozrejme, že ani Slovensko neobišli. V tejto obrovskej online galérii sa k svetovým menám zaradila napríklad aj bratislavská Slovenská národná galéria, Východoslovenská galéria v Košiciach,  Slovenské národné múzeum či milovaná Nedbalka.

zdroj: Galéria Nedbalka na Nedbalovej ulici v Bratislave, Foto: TASR/Dano Veselský

Okrem iného tu nájdeš aj zbierku obetí komunizmu, môžeš si pozrieť Grasalkovičov palác, SNG prináša výstavu diel slovenských maliarov, ktorí zachytávali slovenský vidiek a život ľudí na dedine.

Svet sa takýmto interaktívnym spôsobom môže v čase korony môže o sebe dozvedieť viac. Nemusíš ani veľa čítať, ak to nemáš rád, stačí počúvať a pozerať sa. Umenie upokojuje a to je teraz veľmi chcené a potrebné.

Zdroje: travelandleisure.com, artsandculture.google.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá