Choď do Londýna, New Yorku alebo len sem, do Nedbalky, samozrejme online. Seď doma a užívaj si umenie
- Umenie ťa udrží v psychickej pohode
- Známe svetové múzeá a galérie ponúkajú virtuálne prehliadky, zo svojej postele tak nemusíš spraviť ani krok
- Umenie ťa udrží v psychickej pohode
- Známe svetové múzeá a galérie ponúkajú virtuálne prehliadky, zo svojej postele tak nemusíš spraviť ani krok
Keďže do divadiel, galérií ani múzeí teraz ísť nemôžeš, mnohé z týchto inštitúcií prichádzajú za tebou. Okrem toho, že aktuálne výstavy môžeš sledovať zadarmo, dostaneš sa aj do takých, o ktorých návšteve si kvôli ich vzdialenosti ani nesníval. O tomto peknom svetovom projekte, za ktorým stojí spoločnosť Google, informoval Travel and Leasure.
Londýnsky Tate či Newyorský Guggenheim
Do iniciatívy za nepretržitý prísun kultúry celému svetu sa zapojilo 500 múzeí a galérií. Art and Culture je platforma, ktorá združuje všetkých a ponúka priestor na online prednášky, výklady k výstavám, odborné debaty, ktoré sa uskutočnili v minulosti, ale aj súborné prehliadky stálych či dočasných expozícií. Všetko, na čo si zvyknutý pri bežnej návšteve múzea či galérie, môžeš mať teraz bez toho, aby si spravil čo i len krok navyše. A z Londýna sa môžeš presunúť rovno do parížskeho Musée d’Orsay alebo len sem za roh, do Viedne.
Najlepšie na celej veci je to, že jednotliví publikujúci si svoje diela pravidelne updatujú, čiže držia online návštevníka pekne v napätí.
Ak si nestihol niektoré staršie expozície, dnes si ich môžeš pozrieť bez zbytočných davov a hodinového čakania v rade na lístky. V slávnom newyorskom MET, The Metropolitan Museum of Art stále nájdeš v Diora a jeho The New Look kolekciu, ktorá v 50-tych rokoch minulého storočia spôsobila revolúciu v ženskom odievaní, kedy dostala do popredia ženské línie a ukázala ich v inom svetle. Odvtedy sa stala napodobňovateľnou a diorovský úzky pás, objemná sukňa a ostré ramená má svet dodnes zaškatuľkované ako piedestál elegancie. Okrem Diora aj Coco Chanel a jej pôvabný modernizmus v ženskom odievaní ale aj mnoho iného skvelého.
Z rakúskych online galérií odporúčame viedenskú Albertinu alebo Kunsthistorisches Museum. Patria medzi najznámejšie na svete, a ak si ich niekedy navštívil vieš, že vstupy sa pohybujú v celkom vysokých sumách. Ak ti je ľúto vyhodiť peniaze za kvalitné umenie, môžeš si ho tentokrát pozrieť zadarmo.
Pozrieť sa choď aj do Talianska. Samozrejme, len virtuálne. Skvelé sú Benátky, Rím, či Vatikán. To všetko nájdeš, ak sa stránke trošku povenuješ.
Prezrieť si môžeš aj londýnsky Tower Bridge, milánsky Duomo a dokonca aj Ipanema Beach v Rio de Janeiro.
Edukácia na sto percent
Google to vymyslel aj trochu edukačne. Každý deň ti ponúknu niekoľko tipov, ktoré sa oplatí vidieť a v záplave umenia by si si ich možno ani nevšimol. Na dnešný podvečer pre teba vybrali americkú maliarku Mary Cassatt, ktorá bola na časy, v ktorých žila, obrovskou rebelkou. Z rodnej Ameriky odcestovala do Európy, aby našla svoju vytúženú nezávislosť, vyrovnala sa mužským kolegom a stala sa uznávanou maliarkou. Google Arts&Culture ti ponúka 10 faktov, ktoré si o Mary určite nevedel, a ak si ju doteraz nepoznal, vedz, že tieto informácie, ktoré získaš v čase korony, ti nikdy nebudú na škodu.
Slovenské umenie online
Samozrejme, že ani Slovensko neobišli. V tejto obrovskej online galérii sa k svetovým menám zaradila napríklad aj bratislavská Slovenská národná galéria, Východoslovenská galéria v Košiciach, Slovenské národné múzeum či milovaná Nedbalka.
Okrem iného tu nájdeš aj zbierku obetí komunizmu, môžeš si pozrieť Grasalkovičov palác, SNG prináša výstavu diel slovenských maliarov, ktorí zachytávali slovenský vidiek a život ľudí na dedine.
Svet sa takýmto interaktívnym spôsobom môže v čase korony môže o sebe dozvedieť viac. Nemusíš ani veľa čítať, ak to nemáš rád, stačí počúvať a pozerať sa. Umenie upokojuje a to je teraz veľmi chcené a potrebné.
Zdroje: travelandleisure.com, artsandculture.google.com