„Choďte sa hrať,“ odkázali Ozbrojené sily Slovenským brancom. Na Facebooku im to poriadne natreli

  • Slovenskí branci sa na Facebooku hrdili ako monitorujú hranice
  • Na hraničných priechodoch malo dôjsť z ich strany k mobilizácii, obsadeniu priechodov i kontrole príslušníkov OZ SR a PZ SR
  • Ozbrojené sily brancov na sociálnej sieti vysmiali. Odkázali im, že „nezistili ani h*vno“
slovenskí branci
Facebook/Slovenskí branci
  • Slovenskí branci sa na Facebooku hrdili ako monitorujú hranice
  • Na hraničných priechodoch malo dôjsť z ich strany k mobilizácii, obsadeniu priechodov i kontrole príslušníkov OZ SR a PZ SR
  • Ozbrojené sily brancov na sociálnej sieti vysmiali. Odkázali im, že „nezistili ani h*vno“

Kontroverzná organizácia Slovenskí branci, ktorá bola v minulosti monitorovaná ako bezpečnostná hrozba, sa na sociálnych sieťach pochválila dohliadaním na situáciu na hraniciach. Odpoveď Ozbrojených síl SR (OZ SR) na seba dlho nenechala čakať.

Slovenskí branci pobehujú ozbrojení po lesoch, šíria nenávisť o Rómoch a LGBTI. Sú bezpečnostné riziko, vravia odborníci

Ozbrojené sily sa pustili do „obsadzovania“ hraníc brancami 

Členovia organizácie sa mali nachádzať na priechodoch Kittsee, Rajka, Skalica, Salka, Štúrovo, Monoštorský most, Železničný most pri obci Chľaba či Komárno. Podľa ich vlastných slov došlo k ich mobilizácii a na priechodoch mali dohliadať na dodržiavanie ľudských práv a slobôd na základe podnetov.

„Jednotky SB obsadili viaceré hraničné priechody,“ píšu branci na Facebooku. Činnosť policajtov a vojakov mali brancovia monitorovať, dokonca aj kontrolovať.

zdroj: Facebook/Slovenskí branci

Ozbrojené sily nezostali dlho ticho a pod status brancov napísali komentár, v ktorom ich zosmiešnili. „Že ste si niekde urobili selfíčko pre TikTok neznamená, že ste na niečo dohliadali, obsadzovali a MO-BI-LI-ZO-VA-LI,“ píšu Ozbrojené sily.

Prečo sa skrývate za občianske združenie, pýtajú sa OZ SR

Vojaci si kopli aj do občianskeho združenia, ktoré brancov zastrešuje. „Prečo sa niekto tak skvelý musí s parádnym názvom skrývať za úplne iné občianske združenie, ako jeho organizačná zložka?,“ píšu v komentári.

Slovenských brancov zastrešuje občianske združenie Naša vlasť je budúcnosť, ktorú založil šéf brancov Peter Švrček v roku 2016. Do zmieneného roku z právneho hľadiska organizácia neexistovala.

„Od roku 2016 ich zaštiťuje občianske združenie, v ktorého stanovách ale nenájdeme explicitnú zmienku o Slovenských brancoch, len všeobecné formulácie o pestovaní vlastenectva či budovania brannosti. Fakty sa majú tak, že veľká časť ich verejnej komunikácie je postavená na vytváraní dojmov, ale reálne vykonávať deklarované aktivity právne nemôžu,“ uviedol pre Startitup riaditeľ nezávislého think tanku Stratpol Matej Kandrík.

zdroj: Facebook/Slovenskí branci

Vo svojich stanovách má združenie uvedené problematické ciele, napríklad ochranu hraníc, ochranu zdravia a majetku občanov SR.

Organizácia sa tak mohla prostredníctvom občianskeho združenia v minulosti zúčastniť rôznych obecných osláv alebo prednášala na škole a učila deti strieľať zo zbrane, čo vyvolalo veľké zdesenie verejnosti. Organizácia učila deti strieľať na školách už v roku 2015, ešte predtým, než sa registrovala za občianske združenie, na podobné konanie tak nemala žiadnu legitimitu.

Branci nezistili ani h*vno 

Ozbrojené sily sa vysmiali aj z údajného podriadenia. „Počas kontroly, ktorej sa ochotne podriadili… kto sa vám, prosím, podriadil? Testy na THC či alkohol ste si dobrovoľne urobiť nechali?,“ pýtajú sa vojaci v komentári.

Nakoniec zhodnotili, že branci „nezistili ste ani h*vno“, pričom im odporučili inú aktivitu. „Choďte sa hrať alebo buďte užitoční. Tak naozaj,“ dodali Ozbrojené sily.

Organizácia Slovenskí branci podľa Slovenskej informačnej služby nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu. V minulosti ju však mnoho analytikov za bezpečnostnú hrozbu považovala. Zakladateľ Slovenských brancov Peter Švrček podstúpil absolvoval výcvik u ruských kozákov v roku 2012. Problematické sú vzťahy organizácie k Rusku a Putinovi.

zdroj: Slovenskí branci

Slovenskí branci boli spozorovaní so slovenskou odnožou ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, známou hlavne pre spojenie s prezidentom Vladimírom Putinom, pričom šéf Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov je na sankčnom zozname EÚ. Slovenskí branci používali na výcvik areál Nočných vlkov v Dolnej Krupej, kde sa nachádzali vyradené tanky, obrnené transportéry a ďalšia vyradená armádna technika.

Švrček v minulosti v reakcii na náš článok poprel spoluprácu s Nočnými vlkmi.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá