Chorváti otvorili len pár obchodov, Slovákov sme ešte nestretli. Slovenka Ľubica informuje o dovolenke v Chorvátsku

  • Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, čo sa potvrdila aj pri dopyte lístkov na vlak spoločnosti RegioJetu do tejto jadranskej krajiny
  • Spolu s rodinou sa tam autom vydala aj pani Ľubica, Slovákom však údajne nestretla
  • V niektorých častiach krajiny je problém s obchodmi či podnikmi, Chorváti ich neotvorili všetky
chorvátsko
Unsplash/Sergii Gulenok/Daniel Wirtz
  • Chorvátsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, čo sa potvrdila aj pri dopyte lístkov na vlak spoločnosti RegioJetu do tejto jadranskej krajiny
  • Spolu s rodinou sa tam autom vydala aj pani Ľubica, Slovákom však údajne nestretla
  • V niektorých častiach krajiny je problém s obchodmi či podnikmi, Chorváti ich neotvorili všetky

Niet pochýb o tom, že Chorvátsko patrí medzi obľúbené dovolenkové krajiny. Na svoje si prídu slobodní mladí ľudia, ale aj rodiny s deťmi. Tento rok však dovolenková sezóna nevyzerá príliš prívetivo. Môže za to pretrvávajúca pandémia, ktorá od zahraničných dovoleniek odrádza mnohých Slovákov.

Niektoré krajiny zaznamenali nový nárast počtov prípadov. Napriek tomu sa dovolenkári vydávajú do sveta, rovnako, ako pani Ľubica. Do Chorvátska prišla autom začiatkom júla a spolu s rodinou sa nachádza na ostrove Ciovo v časti Arbanija. Oblasť je vzdialená necelých päť kilometrov od Trogiru.

Zaujímalo nás, ako sa Chorváti, zarábajúci prevažne z cestovného ruchu, zmierili s priebehom koronakrízy.

Väčšina podnikov či reštaurácií zíva prázdnotou

Podľa slov pani Ľubice Chorváti masívne nevyužili príležitosť pootvárať všetky obchody či podniky. „Tu, kde sme, nie je moc otvorených podnikov, evidentne niektorí po korone ani neotvorili,“ uviedla Ľubica.

Dodala, že niektoré bary a malé reštaurácie sú kde-tu otvorená, no väčšina zostáva aj naďalej zatvorená. „Možno je to aj kvôli tomu, že je tu málo ľudí,“ podotkla Ľubica. Spoľahnúť sa údajne dá na obchody s miešaným tovarom, ktorých majitelia sa rozhodli pre otvorenie. Zdá sa však, že počet otvorených obchodov priamo závisí aj na časti krajiny. 

Ako napísal chorvátsky Poslovni Dnevnik, väčšina turistov sa zdržiava na severe krajiny a najmenej turistov zaznamenáva najjužnejšia oblasť Chorvátsku. V tejto oblasti sa nachádza aj Trogir, preto je situácia s obchodmi či reštauráciami taká, aká je. Dá sa predpokladať, že napríklad Dubrovnik na tom bude s otvorením podnikov a obchodov podstatne horšie. 

chorvátsko
zdroj: Ľubica

Rúško na úradoch a v autobusoch je nutnosťou 

Chorváti nosia rúška v interiéroch rovnako, ako my. „Domáci nám hovorili, že rúška sú potrebné na úradoch a v autobuse, ale keď sme boli tankovať, aj tam ľudia dodržiavali dvojmetrové odstupy pri platení a tiež mali rúška,“ spomenula Ľubica. 

O tom, že rúška sú pre Chorvátov naozajstnou záležitosťou, informoval aj chorvátsky portál RTL. V sobotu uverejnil správu o policajtoch, ktorí vošli do električky bez rúška. Ústredie civilnej ochrany vo verejnej doprave dávnejšie vydalo rozhodnutia, podľa ktorého by mali mať všetci cestujúci povinne zakryté ústa a nos. Ak tak neurobia, vodič prostriedku môže odmietnuť vyraziť zo zástavky či stanice. Rozhodnutie platí od 25. júna.

Na margo tejto udalosti portál spomína prípad, kedy polícia vyhodila z dopravnému prostriedku muža bez ochranného rúška a ešte ho aj pokutovala za narušenie verejného poriadku a pokoja. Pri balení kufra sa teda jednoznačne nevypláca zabudnúť na rúško. 

Turista rovná sa peniaze

Vo väčšom meste, ako je spomenutý Trogir, vraj s rodinou ešte nebola a nedokáže opísať, aká tam panuje nálada. Vo všeobecnosti je ale nemožné jasne určiť, ako koronakrízu vnímajú domáci. „Niektorí to berú vážne a stresujú, ako náš pôvodný ubytovateľ, ktorý nám kvôli koronavírusu odvolal ubytovanie deň pred nástupom s tým, že má strach,“ vysvetlila Ľubica.

Terajší domáci, u ktorého spolu s rodinou býva, si z koronakrízy nerobí ťažkú hlavu. Vraj často vtipkuje a situáciu neberie príliš vážne. Ľubica poznamenala, že na domácom bolo vidno, že sa z hostí teší. „Sú to preňho prachy,“ skonštatovala Ľubica. Chorváti sú údajne milí a vrúcni, uvedomujú si, že turisti znamenajú peniaze.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Alex Holyoake; ilustračné foto

Zahraničných turistov je málo, Slovákov ešte menej

Napriek nadľahčenému prístupu spomenutého domáceho život v Chorvátsku nie je rovnaký, ako v minulých rokoch. Koronakríza poznačila aj populárnu dovolenkovú destináciu. „Skoro všetci sú tu domáci, občas Poliak, Čech a Slováka sme ani nestretli. Včera na diaľnici sme len obiehali asi štyri slovenské autá,“ vysvetlila Ľubica. 

Nedostatok turistov vnímajú aj domáci, ktorí sú radi za každého turistu či návštevníka. Ceny potravín sú údajne vyššie, ako u nás. Pre Ľubicu je ale ťažké odhadnúť, či ceny kvôli koronakríze vzrástli.

Niekomu by podobná situácia mohla v dovolenkovaní zabrániť, Ľubici a jej rodine ale nie. Očakáva super dovolenku a páči sa jej, že turistov je pomenej a tým pádom sú prázdnejšie pláže. „Vôbec mi nevadí, že tu nie je taký ruch,“ skonštatovala. Miesto na sedenie bez problémov zoženieš aj v bare či reštaurácií, ktoré by za iných okolností praskali vo švíkoch. 

V krajine je momentálne 330 000 turistov, boom ešte len príde

Podľa portálu Total Croatia News sa však schyľuje k zmenám. Letisko v Splite sa pripravuje na vyše 10-tisícový nápor turistov. Letisko v Dalmácii tak čaká najväčšia premávka lietadiel od čias koronakrízy.

„Číselné údaje ukazujú, že hlavná sezóna sa začala. Bude to samozrejme iné, ako sme zvyknutí. Očakávame, že v júli bude o 20-25 percent nižšia premávka v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka,“ v sobotu povedal Mate Melvan, vedúci recepčnej a expedičnej služby. Aj ľudia „z fachu“ ale potvrdili, že tohoročná dovolenková sezóna bude iná. 

Štatistiky uverejnené na Croatia Week naznačujú, že doposiaľ je v Chorvátsku 330 000 turistov. Toto číslo predstavuje 60 percent z počtu turistov, ktorí krajinu navštívili v rovnakom období minulý rok. Sme závislí na zahraničných turistoch, ktorí tvoria 90 percent príjmov turistického sektora,“ pre Euronews poznamenal Gari Cappelli, chorvátsky minister turizmu.

Podľa Chorvátskej turistickej kancelárie by počet návštevníkov mal vzrásť práve v priebehu júla a augusta. Možno sa chorvátske pláže dočkajú aj slovenských dovolenkárov.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Jonathan Chng

Ak chorvátska dovolenka, tak na severe

To, že situácia na severe krajiny je pre turistov priaznivejšia, potvrdil avizovaný portál Poslovni Dnevnik. Podľa informácií uverejnených v nedeľu sa v meste Rovinj na severozápade krajiny vyskytovalo najviac turistov. Viac ako 13 000 ľudí sa rozhodlo stráviť dovolenku práve v severnej Istrii. Stránka informuje o kaviarniach v Rovinj, kde si kúpiš kávu za menej ako dve eurá. 

„Počas víkendov je tu veľa ľudí, väčšinou Rakúšania a Nemci. ale aj Taliani. Očakávame, že v júli a auguste príde viac hostí,“ pre Poslovni Dnevnik povedal Sebastijan Ilic, kuchár jednej z reštaurácií. 

V Rovinj sú okrem toho otvorené takmer všetky hotely. To sa ale nedá tvrdiť o Dubrovniku, ktorý sa nachádza na juhu. V sobotu sa v meste pohybovalo iba 2 500 turistov, čo predstavuje 10 percent z minuloročného počtu návštevníkov. Cena kávy je narozdiel od severu vyššia, zaplatíš buď viac ako tri eurá, alebo menej ako 1,50 eur. Všetko údajne závisí od lokality podniku. 

Portál potvrdil slová pani Ľubice a konštatuje, že väčšina obchodov a podnikov v južnejších mestách zostáva aj naďalej zatvorených. Od tohto faktu sa ďalej odvíjajú aj ceny. Kým na severe zaplatíš za ubytovanie v 5-hviezdičkovom hoteli asi 530 eur, na juhu to bude viac ako 700 eur. 

Ak sa už teda rozhodneš pre dovolenku v Chorvátsku, bude lepšie, ak stavíš na severnejšiu destináciu. Chorváti sú priamo závislí na turistoch a v menej ľudnatých oblastiach určite minieš viac peňazí, než na miestach, kde o turistov nie je núdza. Na druhej strane, ak si fanúšik prázdnejších pláži, južné oblasti by mohli splniť tvoj sen. Priprav sa ale na to, že otvorené reštaurácie a obchody budeš hľadať o trochu dlhšie, než turista na severe krajiny. 

Zdroje: RTL, Total Crotia News, Croatia Week, Euronews, Poslovni Dnevnik

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá