Chorvátsko má 1 200 aktívnych prípadov, hranice ostávajú otvorené dokorán. Dokonca aj pre USA

  • Chorvátsko otvorilo hranice aj pre USA, vyžadujú iba negatívny test a informácie o dôvode cesty
  • Štatistiky ukazujú, že táto krajina môže nasledovať cestu Bulharska
  • Chorvátsko otvorilo hranice aj pre USA, vyžadujú iba negatívny test a informácie o dôvode cesty
  • Štatistiky ukazujú, že táto krajina môže nasledovať cestu Bulharska

Otvorené hranice nenasvedčujú aktuálnemu stavu Chorvátska. Napriek tomu, že sa enormné množstvo ľudí rozhodlo zachrániť si dovolenku, nárast nových prípadov koronavírusu sa rovná tomu marcovému. Väčšina krajín pristupuje k otvoreniu hraníc a zrušeniu reštrikcií pre USA veľmi obozretne, aký dopad bude mať presun občanov členských štátov EU do dovolenkového Chorvátska spoločne s občanmi USA je otázne.

Jediná EU krajina, ktorá povolila USA vstup

30. júla vydala Európska komisia zoznam krajín považovaných za epidemiologicky bezpečné. USA na ňom, samozrejme, nefigurovalo. Napriek tomu sa Chorváti rozhodli pre razantný krok a povolili vstup rezidentom Spojených štátov, v nadväznosti na to zmenili hraničné reštrikcie.

„Všetci ostatní cudzinci, vrátane občanov USA, môžu vstúpiť na územie Chorvátska z pracovných dôvodov, cestovného ruchu alebo z iných naliehavých osobných dôvodov, ak poskytnú relevantný dôkaz,“ uvádza Schengenvisainfo.com.

Pod „relevantný dôkaz“ spadá negatívny test na COVID-19, ktorý musí byť vykonaný z výterov a uvedenie dôvodu vycestovania s potvrdením o ubytovaní v krajine. Pri príchode do Chorvátska je každému cestujúcemu odovzdaná brožúra, ktorá obsahuje všetky potrebné informácie a inštrukcie.

Tieto inštrukcie vzťahujúce sa separátne na každého prišelca musí osoba bezvýhradne dodržať po dobu 14 dní. Napriek tomu, že v Chorvátsku nie je povinná karanténa, je možné, že niektorí z turistov budú autoritami požiadaní o jej vykonanie, a to v prípade príchodu z tretích krajín bez negatívneho testu na COVID-19 vykonaného max. 48 hodín vzad.

zdroj: Worldometters/croatia

Viac než 500 000 turistov

Pred pár dňami zaznamenala krajina enormný počet turistov, 430 000 pochádzalo zo zahraničia. S počtom turistov sa zdvihol aj nárast nových prípadov koronavírusu, ktorý sa, momentálne, pohybuje okolo 80 denne, informuje Worldometters.com.

V porovnaní s marcom však stúpajú iba aktívne prípady, nie úmrtia. Momentálne sa v krajine nachádza takmer 1 200 aktívnych prípadov, 2729 vyliečených ľudí a 120 úmrtí.  Napriek existujúcemu zoznamu epidemiologicky bezpečných krajín Chorvátsko nevidí dôvod umožniť vstup do krajiny iba týmto občanom, taktiež vyjadrujú chorvátske autority nesúhlas so znížením počtu krajín či vytvorením prísnejších reštrikcií.

„Nie je dôvod, aby obyvatelia USA nemohli vycestovať. Zainteresované strany z odvetvia cestovného ruchu podnikli všetky možné opatrenia,“ hovorí Ina Rodin, riaditeľka chorvátskej národnej turistickej kancelárie, informuje Afar.com.

zdroj: Worldometters/croatia
zdroj: Worldometters/croatia

Čo ťa na hraniciach reálne čaká

Príspevky obsahujúce množstvo informácií sa menia zo dňa na deň, portál Total Croatia News však vytvoril FAQ – odpovede na najčastejšie kladené otázky, ktoré ti pomôžu zorientovať sa v momentálnej situácii a poradia praktické kroky pri vstupe do krajiny.

V skratke, ak sa chystáš zo Slovenska na dovolenku a neodradil ťa ani stúpajúci počet aktívnych prípadov či povolenie vstupu občanov epidemiologicky nebezpečných krajín a krajín s vysokým denným nárastom prípadov, ako je napr. USA a Rusko, prebehne to, pravdepodobne, hladko.

Musíš si so sebou zobrať iba doklady, nepotrebuješ už ani potvrdenie o ubytovaní v krajine. Pred príchodom do krajiny je možné vyplniť si formulár o dôvode cesty elektronicky, vyplnenie formulára je odporúčané, nie je podmienkou. Navyše portál Total Croatia News vytvoril komunitné zdieľanie informácií a pomoc turistom prostredníctvom skupiny na sieti Viber, ktorej súčasťou sa môže stať ktokoľvek. Zoznam miest, kde sa v prípade potreby môžeš na COVED-19 otestovať, ti prináša portál v ďalšom príspevku.

Zdroje: Totoal Croatia News, Worldometters, Afar, Schengenvisainfo

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech