Chorvátsko mení pravidlá hry. Ľudia zaočkovaní začiatkom roka stratia najdôležitejšiu výhodu

  • Chorvátske pravidlá budú komplikovať život čoraz väčšiemu množstvu ľudí
  • Test budú potrebovať aj ľudia, ktorí sú plne zaočkovaní
chorvatsko
Unsplash/Inera Isovic
  • Chorvátske pravidlá budú komplikovať život čoraz väčšiemu množstvu ľudí
  • Test budú potrebovať aj ľudia, ktorí sú plne zaočkovaní

Do Chorvátska bude čoraz viac ľudí potrebovať aj PCR test. Tamojšia vláda rozhodla, že ho budú potrebovať aj niektorí zaočkovaní ľudia.

Podľa SME obľúbená destinácia Slovákov už niekoľko dní požaduje, aby od podania druhej dávky neuplynulo viac ako 210 dní.

Druhé dávky vakcíny sa na Slovensku podali 18. januára, už 16. augusta by tak napríklad prezidentka Zuzana Čaputová potrebovala na vstup do Chorvátska test. Postupne tak bude pribúdať množstvo ľudí, ktorým sa vstup do krajiny skomplikuje.

Chorváti sú jedineční

Chorvátsko je pritom prvou krajinou, ktorá stanovila maximálnu platnosť očkovania.  Zároveň v Európe zatiaľ nie je možné po siedmych mesiacoch aplikovať tretiu dávku vakcíny.

Chystáš sa v najbližšom čase do zahraničia?

Podľa miestnej vlády chýbajú vedecké údaje o tom, ako dlho sú v tele protilátky. „Našich 210 dní vychádza z politickej dohody z tohto obdobia,“ vysvetlila zástupkyňa riaditeľa Chorvátskeho inštitútu verejného zdravia, čo je obdoba slovenského Úradu verejného zdravotníctva, Ivana Pavić Šimetin.

„Toto obdobie sa predĺži, keď sa potvrdia vedecké poznatky, že imunita trvá dlhšie ako sedem mesiacov,“ povedala. Nateraz problémy v praxi nepociťujú, je však pravdepodobné, že sa pravidlá do konca leta budú meniť. Faktom je, že ľudia zatiaľ nemajú možnosť dať sa zaočkovať treťou dávkou.

Zdroj: sme.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK