Ďalšia krajina zvažuje povinnú vakcináciu proti koronavírusu. Chorváti majú širokú podporu

  • Väčšinové rozhodnutie politikov však stačiť nebude, tvrdí právnička
  • Na to, aby to prešlo, budú musieť vyhlásiť prírodnú katastrofu
vakcinácia chorvátsko
Unsplash/Content Pixie, Mat Napo
  • Väčšinové rozhodnutie politikov však stačiť nebude, tvrdí právnička
  • Na to, aby to prešlo, budú musieť vyhlásiť prírodnú katastrofu

Zavedenie povinného očkovania proti koronavírusu sa na verejnosti v Chorvátsku spomína čoraz častejšie a niektorí tamojší stredoľaví opoziční zákonodarcovia naznačili, že zrejme podporia takéto legislatívne riešenie. V pondelok to napísal chorvátsky denník Večernji list, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra HINA.

Pedja Grbin, líder Sociálnodemokratickej strany (SDP) ako najsilnejšieho opozičného subjektu, podľa denníka povedal, že správne formulovanie a vysvetlenie legislatívy založené na vedeckých zisteniach ho pravdepodobne presvedčia, aby za zákon zavádzajúci povinné očkovanie proti nákazlivému ochoreniu COVID-19 zdvihol ruku.

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič už vyhlásil, že povinné očkovanie bude preňho prijateľné, ak ho podporí dvojtretinová väčšina zákonodarcov v parlamente.

Jednoduché to nebude

Profesorka práva Sanja Baričová, špecializujúca sa na ústavné právo, upozornila, že pred prijatím takéhoto zákona superväčšinou je potrebné vyhlásiť prírodnú katastrofu, ktorá parlamentu umožní prijať zákon obmedzujúci ľudské práva za mimoriadnych okolností.

Na druhej strane členovia parlamentu z opozičných konzervatívnych strán – Most a Hnutie Domovina – podľa dostupných informácií nie sú veľmi ochotní podporiť zavedenie povinného očkovania proti covidu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech