Chorvátsky záliv či Amazonský prales. Toto sú najlepšie destinácie roku 2020

  • Do TOP 10 najlepších destinácií podľa Lonely Planet sa dostali mnohé miesta v Európe, ale aj mimo nej
  • Najatraktívnejšia zostáva Ázia
  • Svoj rozkvet zažíva Južná Amerika
Pixabay.com
Pixabay.com
  • Do TOP 10 najlepších destinácií podľa Lonely Planet sa dostali mnohé miesta v Európe, ale aj mimo nej
  • Najatraktívnejšia zostáva Ázia
  • Svoj rozkvet zažíva Južná Amerika

Cestovateľský portál Lonely Planet už každoročne vydáva zoznam 10 miest, ktoré sa stanú destináciami nadchádzajúceho roku. Pre rok 2020 si vybrali centrálnu aj východnú Áziu, južnú Európu, Austráliu či Južnú Ameriku. Kam sa ti teda oplatí cestovať?

Brazílska Amazónia

Príroda v jej pravej a takmer neporušenej forme, obrovská diverzita živočíchov, starobylé kmene a les dýchajúci históriou a kultúrou. Brazílska Amazónia má aj napriek veľkým problémom s pytliakmi, ilegálnou ťažbou a kácaním stromov, stále, čo ponúknať. Tento svetový prírodný klenot, tu však nebude večne. Choď si ho vychutnať, kým je ešte čas. Na našej planéte je len málo miest tak čarovných a majestátnych ako Amazónia.

zdroj: Amazon (Wikimedia, lubasi)

Kvarnerský záliv (Chorvátsko)

Chorvástko je rozmanitá krajina, ktorá ponúka nespočet krásnych miest a zakutí. Takým je aj Kvanerský záliv ležiaci v severnej časti Jadranského mora. Nachádza sa medzi Dalmáciou a Istriou a najdôležitejším mestom je Rijeka, ktorá dostala na rok 2020 titul hlavného mesta kultúry. Kultúrne centrá, múzeá a bohatá história zdobia už aj tak krásnu oblasť Chorvátska. Nájdeš tu tiež známe ostrovy Krk, Rab či Pag, ktorým predpovedá Lonely Planet vysokú návštevnosť aj v budúcom roku.

zdroj: Rijeka (Wikimedia, Antonio199cro)

Severovýchodná Argentína

Exotická Argentína patrí medzi turistami najvyhľadávanejšie krajiny Južnej Ameriky. Autori zoznamu však konkrétne odporúčajú zamerať sa na jej severovýchodnú časť. Národný park Iberá tu vznikol iba v roku 2018 a obsahuje originálne miesta, ktoré boli predtým cestovateľom často skryté. Tento prírodný park je skvelou ukážkou toho, ako dokáže boj o zachovanie prírodného bohatstva vyústiť v obnovenie pôvodnej fauny a flóry.

zdroj: Wikimedia (rodoluca88)

Cádiz, Španielsko

Prístavné mesto na juhozápade Španielska je výstavnou bránou do Európy. Leží v blízkosti Gibraltáru a v minulosti bolo dôležitým obchodným aj strategickým miestom, odkiaľ vypravovali lode hlavne do Afriky. Španielsko patrí medzi gastronomicky najzaujímavejšie miesta v Európe a potvrdzuje to aj Cádiz, ktorý získal svoje prvú Michelinskú hviezdu v roku 2018, vďaka reštaurácii LÚ, Cocina y Alma a jej receptu na tabancos.

zdroj: Cadiz (Wikimedia, Solundir)

Guizhou, Čína

Táto čínska provinica má zhruba 4 milióny obyvateľov a vyznačuje sa veľkou diverzitou. Spája v sebe originálnu čínsku kuchyňu, street foody a pôvodné reštaurácie, kde sa naješ za pár drobných s malými obchodíkmi, umeleckými výrobkami, kaviarňami a rastúcim počtom barov. Táto turistická destinácia iba začína vykúkať na mape, no už teraz je ideálnym miestom na neotrepanú dovolenku. S veľkými mestami ju spája vlaková rýchlodráha, čo z nej robí nielen atraktívne, ale aj ľahko dostupné miesto.

zdroj: Guizhou (Wikimedia, Azylber)

Lord Howe Island, Austrália

Najjužnejší koralový útes sa nachádza pri ostrove Lord Howe iba 600 kilometrov od pobrežia Austrálie. Toto miesto ti vyrazí dych hneď na začiatku, a to svojou dokonalou lagúnou aj zelenými horami, ktoré sa nad ňou týčia. Vďaka vulkanickej aktivite poskytuje ostrov skvelý domov pre mnoho endemitov a rozmanité druhy vtáctva. Každý rok sa sem však dostane iba 400 turistov, aby sa tak nenarúšalo prirodzené prostredie ostrova.

zdroj: Lord Howe Island (Wikimedia, David Stanley)

Maine, USA

Najvýchodnejší štát USA prijal Deklaráciu nezávislosti presne pred 199 rokmi. Budúci rok teda bude oslavovať svoje 200. výročie nezávislosti od Veľkej Británie a súčasťou osláv bude veľkolepá šou. Práve kvôli nej zaradil portál Lonely Planet Maine medzi najlepšie destinácie roku 2020. Samozrejme, Maine je zaujímavý aj vďaka špičkovej gastronómii, kaviarňam a remeselnému pivu. Aj napriek tomu, že je pre turistov stále atraktívnejší, stále sa tu nájdu tiché miesta, kam sa môže človek ukryť pred ruchom. Husté lesy či pobrežie plné majákov dokážu očariť nejedného cestovateľa.

zdroj: Wikimedia (Jubileejourney)

Tōhoku

Tento rok sa budú Letné Olympijské hry konať v japonskom Tokyo a vďaka miestnym rýchlovklakom je Tōhoku od Tokya vzdialené iba pár hodín. Aj toto mesto bolo po zasiahnutí vlani tsunami v roku 2011 vo veľmi zlom stave a miestni museli mnohé z jeho lokalít vybudovať nanovo. Vďaka ich šikovnosti sa rýchlo zrekonštruovali dôležité turistické centrá, sprvili sa nové trasy pre turistov, obnovila sa doprava aj infraštruktúra. Toto mesto je známe dych vyrážajúcou prírodou aj bohatou históriou a kultúrou. Ak máš teda cez leto namierané do Tokya, nenechaj si ujsť ani teno skvost.

zdroj: Pixabay.com

Marky, Taliansko

Tento taliansky región je síce menej známy ako susedné Toskánsko či Umbria, no je minimálne porovnateľne krásne a nachádza sa na pobraží Jadranského mora. Nájdeš tu všetko od piesočnatých pláží a renesančných miest až po hory a malebné dedinky. Budúci rok bude najväčšie miesto regiónu Urbino oslavovať 500. výročie smrti významého rodáka renesačného maliara Raffaela.

zdroj: Urbino (needpix.com)

Centrum Hodvábnej cesty

Hodvábna cesta patrila v minulosti medzi najslávnejšie miesta na zemi. Vďaka jej bohatstvu a sláve tu stále prosperujú mnohé mestá a krajiny, mnohé však svoj bývalý lesk už stratili, no ich zašlá popularita sa odráža na majestátnych stavbách. Kyrgyzstan, Tadžikistan aj Uzbekistan nedávno zaviedli pre niektoré krajiny bezvízový styk, iné krajiny môžu o vízia požiadať elektronicky a premýšľa sa aj nad zavedením takzvaných víz Hodvábnej cesty, ktoré by platili pre všetky krajiny v oblasti. Vďaka mnohým investíicám Číny sa región pomaly prebúdza a napreduje. Ide o menej známe, no stále zaujímavé štáry, ktoré sa stali najatakrtívnejšou destináciou roku 2020.

zdroj: Uzbekistan (Benjamin Goetzinger)
Zdroje: Lonely, Planet

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech