Chorý trend: „Černák prezidentom,“ velebia ho na Facebooku. Mafoši sú sprostá zberba, udrel exdetektív

  • Na facebookovej stránke Mikuláša Černáka fanúšikovia velebia mafiánskeho vraha
  • Startitup si posvietil na chorý fenomén adorovania mafiánov ako Černák
Mikuláš Černák
TASR/FB/Mikuláš Černák
  • Na facebookovej stránke Mikuláša Černáka fanúšikovia velebia mafiánskeho vraha
  • Startitup si posvietil na chorý fenomén adorovania mafiánov ako Černák

Prejsť sa po centre Banskej Bystrice v 90. rokoch znamenalo, že chtiac-nechtiac narazíš na tri veci. Lokálnu „šikmú vežu“, siluetu Urpína a samolepky bezpečnostnej služby Security 3. Tie na prvý pohľad pôsobili nevinne, no pravda bola taká, že si ňou doslova „značkovala“ územie mafiánska banda okolo Mikuláša Černáka. 

„Vedeli ste koho vypaľujú, pretože si to označovali touto samolepkou. Buď výklady, alebo, keď mala reštaurácia vitrínku na jedálne lístky, tak tie. Bolo skrátka verejne viditeľné, kde si chodia černákovci po výpalné,“ opisuje atmosféru v meste pod Urpínom jedna z pamätníčok.

Naša redakcia disponuje jej plným menom, no z dôvodu zachovania bezpečnosti sa rozhodla zostať v anonymite.

Za SBS-kou, známou aj ako S-3, okrem Černáka stál aj Miloš Kaštan či Michal Ondrejčák. Bystričanka dodala, že podsvetie malo svojich „pucflekov“, ktorí navštevovali jeden podnik za druhým a vymáhali výpalné. „Museli sa im podriadiť a kto tak neurobil, dopadol zle,“ uviedla pre Startitup.

„Bolo to ako, keď pozeráte film o mafiánoch. Na námestí vystúpili štyria hrubokrkí, holohlaví a zastavili napríklad pred Bagetou. Vybehli von z auta, jeden zostal stáť vonku a išli si po výpalné. To boli živé obrázky, to sa nedialo po tme, večer, po telefóne. To sa dialo za bieleho dňa,“ opísala.

Mikuláš Černák
zdroj: TASR - Milan Kapusta

Bystričanka spomenula jeden z ikonických fastfoodov, ktorý v tom čase poznali všetci domáci. Podčiarkla, že na podobné situácie si museli miestni skrátka zvyknúť a išlo v tom čase o bežný folklór: „Atmosféra bola strašná.“

90. roky síce bossovi bossov Černákovi priali, no po striedaní milénií bol mafioso nútený vystriedať luxus, peniaze a drahé obleky za strohú celu, väzenský mundúr a doživotie.

Pri obhliadnutí sa niekoľko dekád do minulosti je tak o to absurdnejšie zistiť, že v dnešnej dobe ťažkotonážni kriminálnici ako Mikuláš Černák prehovárajú k spoločnosti aj vďaka sociálnym sieťam. Okolo jeho mena sa tak na Facebooku buduje aura spravodlivého mafiánskeho kmotra a nemalý fanklub je exmafiánom z basy kŕmený jeho postrehmi či absurdnými „analýzami“.

Startitup sa tak pozrel bližšie na chorý fenomén heroizovania kriminálnikov či trend súcitenia s odsúdenými vrahmi, ako je práve Černák.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Sme, Sme, Facebook, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá