Chyba z nepozornosti môže vodičov stáť 500 eur. Jednodňová diaľničná známka sa stáva realitou

  • Slovenskí vodiči sú čoraz bližšie k jednodňovej diaľničnej známke
  • Mali by však dávať pozor, kedy ju kúpia
  • Chyba ich môže vyjsť draho
diaľničná známka, diaľnica
Ilustračný obrázok, TASR/Radovan Stoklasa, Michal Svítok
  • Slovenskí vodiči sú čoraz bližšie k jednodňovej diaľničnej známke
  • Mali by však dávať pozor, kedy ju kúpia
  • Chyba ich môže vyjsť draho

Vodiči sa dočkali a sú čoraz bližšie k vytúženej jednodňovej diaľničnej známke. 

Ako však informuje portál Topspeed, táto známka nebude viazaná na časový rámec 24 hodín od zakúpenia, ale na konkrétny kalendárny deň. 

Odbor komunikácie ministerstva dopravy pre TASR uviedol, že platnosť jednodňovej diaľničnej známky po zosúladení s okolitými krajinami navrhuje rezort na kalendárny deň.

Hoci sa môže zdať, že ide o nepostrehnuteľný rozdiel, opak je pravdou. Predstav si totiž, že si jednodňovú diaľničnú známku kúpiš pred polnocou s tým, že ju chceš použiť aj počas prvých hodín ďalšieho dňa.

Na toto pravidlo by tak mali myslieť všetci vodiči, ktorí sa chcú vyhnúť pokute až do 500 eur spojenej s neplatnou diaľničnou známkou. Spomínaných 500 eur je maximálna sadzba v správnom konaní. Za bežných okolností hrozí nižšia pokuta, a to do 200 eur, čo je oproti cene jednodňovej diaľničnej známky stále obrovská strata.

Jednodňové diaľničné známky budú pre vodičov dostupné najneskôr v marci 2024. Ich cena nebude vyššia ako 5,40 eura, keďže táto suma sa spája s cenou ročnej diaľničnej známky, ktorá na Slovensku aktuálne stojí 60 eur.

Cena jednodňovej diaľničnej známky totiž nesmie presiahnuť 9 percent ročnej. Vďaka tomuto „ťaháku“ si vodiči dokážu vypočítať cenu jednodňovej diaľničnej známky v každej krajine Európskej únie. 

Na Slovensku tento vzorec platí, kým sa nezdvihnú ceny diaľničných známok. To by sa v roku 2024 stať nemalo. Ich ceny sa totiž po dlhých rokoch zdvíhali práve na začiatku roka 2023. Stále je však možné, že si vodiči budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka. V hre sú napríklad úpravy dane z motorových vozidiel.

Ako riešiť chybu pri nákupe diaľničnej známky?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed, Archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá