Chystaná lacnejšia verzia Tesly Model Y má problém. Musk dokonca priznal, s čím bojujú

  • Spoločnosť Tesla prišla s plánom vyrobiť lacnejšiu verziu Model Y, ktorá sa doposiaľ nenaplnila
  • Elon Musk prostredníctvom Twitteru informoval potenciálnych kupujúcich o nevýhode lacnejšej verzie
tesla
YouTube/Tesla/TASR via AP/Jae C. Hong
  • Spoločnosť Tesla prišla s plánom vyrobiť lacnejšiu verziu Model Y, ktorá sa doposiaľ nenaplnila
  • Elon Musk prostredníctvom Twitteru informoval potenciálnych kupujúcich o nevýhode lacnejšej verzie

Začiatkom roku výrobca automobilov Tesla začal vyrábať drahšiu verziu s dvojmotorovým pohonom všetkých kolies Model Y, informoval portál Tesla Magazín. Štartovacia cena začína na 49 000 amerických dolároch. Víziou spoločnosti však bolo uviesť na trh lacnejšiu verziu modelu Y, ktorá mala stáť trochu viac ako 40 000 amerických dolárov.

Auto malo byť vybavené jedným motorom, pohonom zadných kolies a menšou batériou. Musk na Twitteri ale uverejnil zlú správu. Dojazd na tomto vozidle by bol „neprijateľne nízky“ na menej ako 400 kilometrov na jedno nabitie.

Väčší dojazd, alebo vysoký výkon 

Tesla hovorí, že stále plánuje cenovo dostupnejšiu verziu Model Y, bude mať väčšiu batériu a väčší dojazd ako verzia Model 3. Z tohto dôvodu bude automobil pravdepodobne aj drahší.

Spoločnosť zvyčajne ponúka pre každé vozidlo verziu s väčších dojazdom a nákladnejšiu verziu s vysokým výkonom, ktorá na jedno nabitie prejde menej kilometrov, ale dokáže zrýchliť v pomerne krátkom čase.  

Musk v príspevku na Twitteri uviedol, že jednomotorový Model Y bude k dispozícii už za pár mesiacov.

tesla
zdroj: YouTube/Tesla

Veľkosť a dojazd batérie je kľúčovým prvkom v cene elektrických automobilov. Väčšina vodičov denne neprejazdí vyše 300 kilometrov, čo znamená, že aj pri menšom dojazde by ho mohli bez problémov dobíjať každý deň. Niektorí kupujúci však prežívajú takzvanú „úzkosť z dojazdu“, čo znamená, že ich sužuje fakt, ako ďaleko dokáže auto prejsť na jedno nabitie.

Musk už predtým povedal, že očakáva, že Model Y bude najpredávanejším modelom Tesla, píše CNN. Najmä kupujúci automobilov v USA prechádzajú z tradičných sedanov na modely SUV. Ak má Musk pravdu, Model Y by sa mohol stať najpredávanejším americkým SUV. Ponúkanie lacnejšej verzie by okrem iného pomohlo zvýšiť tržby.

Tesla prisľúbil nízku cenu, tá je zatiaľ v nedohľadne

Chevrolet Bolt, kompaktný SUV s dojazdom vyše 410 kilometrov, má počiatočnú cenu 36 620 dolárov. Ford Mustang Mach-E SUV, na ktorý spoločnosť Ford prijíma objednávky, no ešte nie je vo výrobe, má dojazd 370 kilometrov na jedno nabitie. Počiatočná cena je 43 895 dolárov, no táto suma nezahŕňa daňový úver vo výške 7 500 dolárov, ktorý nie je k dispozícii pre vozidlá Chevrolet alebo Tesla. To by mohlo viesť k zníženiu ceny na 36 395 dolárov.

Spoločnosť Tesla ponúka lacnejšiu verziu „štandardného radu“ sedanu Model 3, ktorá má dojazd viac ako 400 kilometrov. Keď predstavil model 3 v roku 2016, sľúbil, že spoločnosť vyrobí aj model hodný 35 000 dolárov. Najnižšia cena auta, ktoré dnes ponúka spoločnosť Tesla pre zákazníkov z USA, je však 37 990 dolárov.

Zdroje: Twitteri/Elon Musk, CNN, Tesla Magazín, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK