Chystáš sa do Paríža? Toto by si mal vedieť skôr, ako vyrazíš

  • Leto je pre toto mesto v Európe náročné. Návaly turistov z celého sveta dávajú zabrať múzeám, záhradám aj uliciam
  • Paríž je však na takéto situácie pripravený dokonale
  • Napriek všetkému prinášame tipy, ako sa nezblázniť v radoch na lístky a užiť si krásne výhľady. A pocítiť pravé Francúzsko
paris
unsplash
  • Leto je pre toto mesto v Európe náročné. Návaly turistov z celého sveta dávajú zabrať múzeám, záhradám aj uliciam
  • Paríž je však na takéto situácie pripravený dokonale
  • Napriek všetkému prinášame tipy, ako sa nezblázniť v radoch na lístky a užiť si krásne výhľady. A pocítiť pravé Francúzsko

Nie je to veru len tak, cestovať do veľkých európskych metropol a chcieť si ich užiť so všetkým potrebným. Leto je na výlety ideálne. Do lietadla ti stačí príručná batožina a do mesta fľaša vody a opaľovací krém. Najnovšie však aj poriadna dávka trpezlivosti. Pred týždňom sme navštívili Paríž a keby sme nemali cestovateľského ducha a dobrý plán, asi by sme ďalší týždeň trpeli fóbiou z ľudí a bolesťami končatín. Takto sa cestuje, nech sa páči.

Louvre a Versailles – asi tak 2 hodiny v rade na vstup

Louvre je najnavštevovanejším múzeom na svete. A že to tak skutočne je, spozoruješ hneď ako vykročíš z metra. Parížske metro má mimochodom najväčší počet staníc spomedzi všetkých svetových metier. A je druhé najväčšie v Európe. Hneď po moskovskom. Cestovať ním je skutočný zážitok.

Pred presklenou pyramídou Louvru parkujú autobusy, stoja rady ľudí a fotia sa turisti. Chuť na obdivovanie Mony Lisy ťa prejde skôr, ako si najbližší japonský turista stihne vytiahnuť svoju „selfie“ tyč. Preto sa odporúča kúpiť si lístky online. So špeciálnou mestskou kartou, ktorá ti okrem dopravy po celom meste poskytne aj zľavy do niekoľkých vybraných parížskych múzeí, si ich môžeš kúpiť za naozaj výhodnú cenu.

Rovnaký postup platí aj pri návšteve zámku Versailles. Je tak krásny, pompézny a preslávený, že si návštevu najromantickejšieho mesta na svete bez prechádzky jeho chodbami radšej ani nepredstavuj. Jednoznačne si privstaň a choď ráno. S prvou várkou záujemcov budeš mať ešte dostatok času na prehliadku záhrad. Sú obrovské, takže si vezmi croissant a sprav si piknik na lavičke v tieni.

View this post on Instagram

. 🇫🇷 Le mardi c’est #JourDeFermeture au musée du Louvre ! – 👀 Le saviez-vous ? La Grande Galerie fut construite entre 1595 et‪ 1609. Elle permettait, à l'origine, de relier le Louvre au palais des Tuileries.  Elle abrite aujourd’hui la collection de peintures italiennes et se prépare à vous accueillir dès demain ! – 📍 Aile Denon, salle 712. – – – – 🌍 Tuesday, it’s #ClosingDay at the Louvre! – 👀 Did you know? The Grande Galerie was built between 1595 and 1609 and was originally used to connect the Louvre to the Palais des Tuileries. The Grande Galerie now houses the collection of Italian paintings and is ready to welcome you tomorrow! – 📍 Denon wing, room 712. – 📷 © Musée du Louvre / Maëlys Feunteun . . . #MuséeDuLouvre #Louvre #LouvreMuseum #GrandeGalerie

A post shared by Musée du Louvre (@museelouvre) on

Eiffelovka v noci

Najkrajšia je vysvietená. A posledné roky si po zotmení užívaš aj špeciálnu ilumináciu. Vezmi deku a fľašu vína a choď si sadnúť pod vežu. Všetci romantickí Parížania to tak robia. Nemusíš mať ani extra šťastie a hneď vedľa teba bude sedieť skupinka spievajúcich Francúzov. Je to neskutočne atmosferické. V okolí Eiffelovky je veľa maličkých a kvalitných bistier, kde si môžeš dať malú večeru. Alebo len tak v parku zmrzlinu a palacinky. Idylka.

Záhrady a parky

To sú bezpochyby tie najlepšie miesta, kde stráviš horúce letné dni plnohodnotne a bez ujmy. Najkrajšie sú Luxemburské alebo Jardin des Tuileries. Prenádherné dlhé prechádzky a posedenia v centre mesta či už na zdieľaných stoličkách a kreslách, alebo na trávnikoch. Všade naokolo sú malé pojazdné kaviarničky ale aj tie kamenné, kde si sadneš pod slnečník a vychutnávaš si francúzsky obed a deci Bordeaux.

St. Germain des Prés

Štvrť, kde sa nachádza najstaršie opátstvo. Starodávny kostolík ti bude možno známy zo seriálu Vikingovia. Dnes je táto mestská časť bohatá a veľmi známa. V minulosti sa tu stretávala celá parížska smotánka a vzdelanosť. Sedeli v Café de Flora, pili víno a rozprávali sa. Aj taký Pablo Picasso zvykol byť pravidelným hosťom. Privítajú ťa klasické červené zamatové kreslá a pozlátený duch Art Deco. V St. Germain des Prés zastal čas odvtedy, čo sa tu točil posledný film. Stále rovnako dobové, stále rovnako preplnené a stále rovnako kvalitné. Za kávu zaplatíš 4 eurá, ale je skutočne dobrá.

Cité a futurologická zastávka metra

Paríž bol kedysi ostrov. V stredoveku. Na Seine bolo založené mesto a dodnes sa na tomto ostrovčeku nachádzajú známe pamiatky. Okrem iného aj požiarom poškodená katedrála Notre-Dame a na západnej strane slávny Pont Neuf, ktorý je paradoxne najstarším mestským mostom.

Dosť zážitkovo pôsobí aj stanica metra, ktorej vstupné schody sú umiestnené do obrovskej liatinovej trubice. Pôda bola pri výstavbe zmrazovaná a razením bolo do určitej hĺbky vložené obrovské kovové spevňovacie teleso. Preto keď dnes vchádzaš do tejto stanice, cítiš sa zvláštne. Ako mohli stavitelia a architekti na konci 19.storočia dokázať niečo tak unikátne, ťažko myšlienkovo obsiahnuť. Každopádne má každá jedna stanica absolútne unikátnu vôňu.

View this post on Instagram

Paris 2019 Notre-Dame

A post shared by Lucie Serrier (@lulu_ser1) on

Celé mesto vonia, chutí a spieva. Skús sa menej sústrediť na dodržanie všetkých bodov cestovateľského bedekra a funguj v duchu „When in Paris, do as Parisians do“.

Zdroj: Versailles-palace-tickets.com, Paris-tickets.org, Wikipedia – Eiffelova veža

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK