Chystáš sa na dovolenku? Tieto krajiny sa otvárajú turistom, chcú zachrániť sezónu

  • Koronavírus vďaka očkovaniu pomaly odchádza
  • Napriek tomu ešte nie je jasné, ako bude vyzerať dovolenková sezóna 2021
  • Niektoré krajiny uvoľňujú opatrenia a dokonca rušia karanténu po príchode do krajiny
  • Ktoré to sú a aké podmienky potrebuješ na vstup?
Bez názvu – kópia
Unsplash/Matt Artz, Josh Hild, Jad Limcaco
  • Koronavírus vďaka očkovaniu pomaly odchádza
  • Napriek tomu ešte nie je jasné, ako bude vyzerať dovolenková sezóna 2021
  • Niektoré krajiny uvoľňujú opatrenia a dokonca rušia karanténu po príchode do krajiny
  • Ktoré to sú a aké podmienky potrebuješ na vstup?

Chystáš sa tento rok dovolenkovať? Kvôli koronavírusu si daj pozor, kam sa vyberieš. Niektoré krajiny už vo veľkom vítajú turistov a snažia sa tak zachrániť sezónu, iné postupujú pomaly a zvažujú každý krok. Očakáva sa tiež sformovanie celoeurópskych pravidiel, na základe ktorých bude jasnejšie, ako bude vyzerať toto leto. Medzi krajiny, ktoré v posledných dňoch oznámili otváranie hraníc pre turistov patrí Taliansko a Francúzsko.

Predseda vlády Talianska Mario Draghi oznámil, že krajina je pripravená privítať turistov. Úplne bez obmedzení budú môcť krajinu navštíviť ľudia, ktorí boli zaočkovaní látkou, ktorá je schválená Európskou úniou. Okrem toho sú povinní predložiť negatívny test, ktorý nebude starší ako 48 hodín, píše The Guardian.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Niektoré krajiny majú výnimky

Nové pravidlá budú platiť pre všetky krajiny okrem tých, ktoré sú na čiernej listine cestovných obmedzení Talianska, vrátane Brazílie a Indie. „Len málo krajín je prepojených s cestovným ruchom ako Taliansko. Svet túži cestovať k nám,“ uviedol Draghi, ktorý bol vo februári vymenovaný za predsedu vlády. Tieto pravidlá sú zrejme dočasné, v priebehu júna by ich mali vystriedať tie celoeurópske.

zdroj: Unsplash/Braden Collum

Po ohlásení nových pravidiel zaznamenali cestovné kancelárie okamžitý záujem o rezerváciu dovolenky. Najväčší záujem majú turisti z USA a z Británie. V roku 2020 Taliani prišli o viac ako 120 miliárd eur.

Zlepšenie situácie hlásia aj z Grécka. Tí rušia karanténne opatrenia už od 14. mája. Na vstup do krajiny bez nutnosti absolvovať karanténu potrebuješ očkovanie, alebo nedávny negatívny test.

Francúzi plánujú otvorenie na leto

Francúzsko sa chystá otvoriť svoje hranice pre turistov od 9. júna, pričom na vstup do krajiny budú potrebovať „pass sanitaire“, teda skúsi formu zdravotníckeho preukazu. Po viac ako roku budú môcť ľudia zo zahraničia navštíviť krajinu z akýchkoľvek dôvodov – či už pôjde o turistov alebo o návštevníkov tamojšej rodiny, informuje Forbes.  V súčasnosti pre návštevníkov platí povinnosť absolvovať 7-dňovú karanténu, návštevníci z Indie a Brazílie dokonca 10-dňovú. Naopak, výnimku z karantény majú návštevníci z Veľkej Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

zdroj: Unsplash/Rodrigo Kugnharski

Francúzi už pomaly uvoľňujú svoje opatrenia. Ak všetko pôjde podľa plánov, na konci júna bude zrušený aj zákaz vychádzania. Nočné kluby však zostanú aj naďalej zatvorené. Prezident Emannuel Macron povedal, že „núdzovú brzdu“ budú využívať regionálne, píše BBC.

Na dovolenku k susedom

Dobré správy majú aj naši západní susedia. Česká republika od polovice mája umožní občanom susedných krajín a niektorých ďalších členských štátov Európskej únie voľne vstupovať na jej územie, píše agentúra SITA. Pre voľný vstup občanov susedných štátov na svoje územie Česko stanovilo jedinú podmienku, a to aby najmenej dva týždne pred príchodom boli zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu. ČR svoje rozhodnutie vo štvrtok zverejnila v čase, keď krajiny EÚ diskutujú o zavedení COVID certifikátov s cieľom uľahčiť cestovanie v bloku počas tohto leta.

Predseda českej vlády Andrej Babiš uviedol, že krajina rokuje s Rakúskom, Nemeckom, Poľskom, Slovenskom, Slovinskom a Maďarskom o tom, aby rovnaký postoj zaujali voči českým občanom a umožnili im voľný vstup na svoje územie. Nasledovať by mali rokovania aj s ďalšími krajinami, napríklad s Chorvátskom a Bulharskom.

Dovolenku treba zvážiť

CNN však upozorňuje, že dovolenku je potrebné aj tento rok zvážiť. Krajiny totiž môžu svoje podmienky upraviť a kvôli novým mutáciám koronavírusu treba byť obozretní. Situácia sa často mení veľmi rýchlo, je teda nutné zachovať opatrnosť.

Vo všeobecnosti sa otvárajú krajiny, ktoré majú vysokú mieru preočkovania.  Napríklad Veľká Británia je vo svete považovaná za bezpečnú a Angličania majú v niekoľkých krajinách výnimku z karantény, samotná Británia sa otvára len pomaly. Premiér Boris Johnson plánuje oznámiť viac informácii v priebehu pár dní. Krajina chce vytvoriť semafor, na základe ktorej bude posudzovať prichádzajúcich návštevníkov, píše BBC.

Zdroje: The Guardian, Forbes, BBC, CNN, BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech