Chystáš sa na sobotný nákup? Zájdi na Miletičku a nakúp obed za 5 eur

  • Centrálne trhovisko Miletičova patrí k najstarším predajným miestam v Bratislave
  • Na Miletičovu ulicu sa prihlásilo v roku 1960
  • Dnes ho Bratislavčania skrátka milujú
Startitup
archív Startitup
  • Centrálne trhovisko Miletičova patrí k najstarším predajným miestam v Bratislave
  • Na Miletičovu ulicu sa prihlásilo v roku 1960
  • Dnes ho Bratislavčania skrátka milujú

Centrálne trhovisko Miletičova je najslávnejším a najpopulárnejším trhom v Bratislave.  Zameriava sa na predaj poľnohospodárskych produktov najmä z okolia hlavného mesta. V súčasnosti je najstarším a najväčším trhoviskom v Bratislave a patrí medzi obľúbené destinácie nielen bežných ľudí, ale aj známych osobností. Dnes je to miesto kde nakúpiš čerstvé ovocie či zeleninu alebo si dáš vietnamskú polievku Pho.

Startitup
zdroj: Startitup

Nakúpiš len to čo zješ

Nakupovanie na trhu má viacero výhod. My sme s 5 eurami vo vrecku kúpili obrovský sáčok domáceho špenátu za 2,50 eura, čerstvé paradajky 4 kusy za necelé euro a ďalšiu zeleninu, ktorá poteší na stole. Nakupovali sme na kusy a v množstve, ktoré cez víkend dokážeme spotrebovať. Bonusom bola mäta v kvetináči, ktorej mal predajca hneď niekoľko druhov.

Domáce šaláty
zdroj: Domáce šaláty

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa trhovisko premiestnilo do areálu bitúnku. V tom čase sa začalo rodiť miesto, ako ho poznáme dnes a stalo sa obľúbeným u obyvateľov hlavného mesta. Ponúka nezabudnuteľnú atmosféru, lokálne produkty, ale aj prevádzky s exotickým občerstvením. Medzi najobľúbenejšie patri Phong Nam, ale aj Ázijské bistro.

Bistro Phong Nam/ Startitup
zdroj: Bistro Phong Nam/ Startitup

„Bratislavský bitúnok pozostával z niekoľkých hál. Každá z nich mala svoju funkciu. Jedna z nich slúžila na usmrcovanie zvierat a spracovanie mäsa a ďalšia ako chladiarenská miestnosť. Bol tu vyhradený priestor aj pre choré zvieratá a kafilériu. Ostatné priestory boli určené pre potreby robotníkov,“ uvádza sa na webe trhoviska v sekcii, ktorá je venovaná histórii priestorov súčasného trhoviska.

Trhovisko Miletičova/Startitup
zdroj: Trhovisko Miletičova/Startitup

Trhovisko je výnimočné svojou úžasnou atmosférou, nádhernými farbami čerstvého ovocia a zeleniny, ale aj skvelými vôňami a rozmanitosťou tovaru. Prístup predajcov, ktorí ponúkajú plodiny, ktoré vypestovali, je úplne iný. Vedia vám o tovare porozprávať do detailov.

Lokálne trhy/Startitup
zdroj: Lokálne trhy/Startitup

Príkladom je aj dvojica, ktorá predáva slovenské šaláty bez chemických postrekov a o zeleninu sa stará ručne. Pre redakciu Startitup sa vyjadrili, že dobrým predajcom sa darí, hoci sa musia obracať. Rovnaký názor má aj Monika z kvetinárstva. „Ak chceme vykazovať zisk, musíme sa snažiť. Práca na trhu je o šikovnosti a o tom, aký je človek obchodník,“ hovorí.

Slovenské šaláty/Startitup
zdroj: Slovenské šaláty/Startitup

Miletička je miestom, vďaka ktorému prežívajú trhové tradície. Na Slovensku boli trhy samozrejmosťou už od 14. storočia. V súčasnosti je aj toto trhovisko organizovanejšie, prehľadnejšie a dokážeš sa na ňom ľahko zorientovať.

Startitup
zdroj: Startitup

„Cieľom je vytvoriť atraktívny priestor pre predávajúcich, pestovateľov a výrobcov domácich produktov, remeselníkov a návštevníkov. Vybudovaním pódia vznikol priestor na organizáciu rôznych sprievodných kultúrnych podujatí. Nech naša Miletička ožije tou pravou tradičnou trhovou atmosférou,“ uvádza zriaďovateľ na webovej stránke.

Startitup
zdroj: Startitup

Zdravé a sezónne potraviny na každý deň

Nakúpiť si môžeš domáce vajíčka, čerstvú zeleninu zo záhrad, ale aj kytice kvetov na mieru, rastliny v kvetináči a rezané kvety do vázy. Do ďaleka rozvoniavajú aj pekárenské a mäsiarske výrobky. Na trhovisku nakúpiš aj tovar bežnej spotreby. Centrálne trhovisko je už dlhé roky komunitným centrom s množstvom stánkov a drevených búdok. Odporúčame aj sezónne akcie, ktoré sú súčasťou života tohto trhoviska.

Kvetinárstvo/ Startitup
zdroj: Kvetinárstvo/ Startitup

Predajcovia z trhoviska sa svorne zhodli, že dokážu zvládnuť aj viac zákazníkov. Ak zvažuješ sobotný nákup, vyber sa na „Mildu“ a podpor lokálny predaj. Jedlo je čerstvé a predajcovia, ktorí predávajú svoje produkty riadne označení ceduľou. Trh môžete navštíviť každý deň od šiestej ráno do šiestej večer.

Domáci pestovateľ/ Startitup
zdroj: Domáci pestovateľ/ Startitup

Zdroje: Mileticka.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK