rigo
Archív Jozefa Vachálka, TASR/Vladimír Benko

Chytil brutálneho vraha, ktorý znásilňoval mŕtve obete. Startitup vyspovedal exdetektíva

  • Krvilačný sériový vrah Ondrej Rigo vyčíňal na začiatku 90. rokov
  • Exdetektív Jozef Vachálek pre Startitup opísal, ako nekrofila dolapili
  • Ako vrah pôsobil na kriminalistu zoči-voči?
  • Krvilačný sériový vrah Ondrej Rigo vyčíňal na začiatku 90. rokov
  • Exdetektív Jozef Vachálek pre Startitup opísal, ako nekrofila dolapili
  • Ako vrah pôsobil na kriminalistu zoči-voči?

Partička „vraždárov“, ako volali kriminalistov z oddelenia vrážd, sa stretla na bratislavskej Obchodnej ulici. Mali pred sebou perný deň. Rok 1992 bol v plnom prúde, teda od prípadu ubitej dôchodkyne, ktorý to celé odštartoval, ubehli takmer dva roky.

V slovníku mužov zákona sa začali intenzívnejšie objavovať zaujímavé termíny. Napríklad „šnúra“. To znamenalo, že páchateľ konal systematicky a podľa určitého kľúča. Osvojili si aj pojem „séria“, to sa neskôr rozvinulo pre verejnosť v príťažlivejšie: „sériový vrah“.

Asi poltucet policajtov si rozdelil úlohy. Meno podozrivého už mali, stará firma. Problém bol, že sa v ten deň mohol nachádzať na viacerých miestach. Logistika tak bola nasledovná. Jedna skupinka išla preklepnúť podozrivého bydlisko, druhá si vzala na mušku jeho džob.

zdroj: Obchodná ulica TASR/Vlastimír Andor

Keď dvojica kriminalistov, medzi ktorými bol aj mladý policajt Jozef Vachálek, prešli vchodom známeho hotelu Carlton, do oka im padol ich človek. Ako hotelový šatniar sedel za svojím pracovným pultom. Nepôsobil vôbec agresívne, skôr krotko. Akoby nad niečím tuho premýšľal. Upieral zrak do prázdna.

„Len tam sedel a pôsobil ako had, ktorý práve konzumuje svoju korisť a užíva si ju,“ zaspomínal po rokoch pre Startitup na stretnutie s vrahom Vachálek. Ťažko povedať, nad čím Ondrej Rigo v šatni vychyteného hotela rozmýšľal. Faktom ale je, že len pár hodín pred tým vraždil a doslova dôkaz o svojej vine nosil stále pri sebe.

Prvá obeť

Keď exkriminalista Jozef Vachálek spomína na svoje roky v policajnej službe, spočiatku ťa môže pomýliť srdečný tón jeho hlasu. Ten pripomína skôr rozprávkového deduška ako detektíva, ktorý posadil za mreže najbrutálnejších slovenských sériových vrahov. Medzi nimi aj nechválne známeho vraha a nekrofila Ondreja Riga. Deväť obetí v troch štátoch. To je nechutné skóre najznámejšieho slovenského sériového kata. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Plus Jeden Deň, Sme, Sme

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá