Či chceš alebo nie, na mileniáloch záleží

  • Sebeckí? Leniví? Na mládež sa nadáva ľahko. Ale kým sa pohoršujeme a sťažujeme, čas plynie. Generácia mileniálov bude v roku 2020 tvoriť polovicu pracovnej sily sveta. Žeby nastal čas pochopiť nás a hľadať kompromisy?
matthew-gerrard-349932
unsplash.com
  • Sebeckí? Leniví? Na mládež sa nadáva ľahko. Ale kým sa pohoršujeme a sťažujeme, čas plynie. Generácia mileniálov bude v roku 2020 tvoriť polovicu pracovnej sily sveta. Žeby nastal čas pochopiť nás a hľadať kompromisy?

Každá mladá generácia je ohováraná a nepochopená tými staršími. Tí, ktorí sa narodili medzi rokmi 1985 a 2000, tzv. mileniáli, si už toho na seba vypočuli dosť. Vraj sme nezvládateľní, žijeme u rodičov do tridsiatky, navyše z ich peňazí! Fotíme si selfíčka a radi dostávame medaile za účasť. Aspoň to si o nás myslí väčšina sveta a možno si si to doteraz myslel aj ty. Tu sú však tri zásadné veci, v ktorých prieskumy hovoria v náš prospech:

  1. Zmysel práce je pre nás dôležitejší ako peniaze

Ak si presvedčený, že mladým ľuďom ide o to, aby dostali nástupný plat vyšší ako ich rodičia zarobia dohromady, vidíš to zle. V skutočnosti podľa niektorých prieskumov až 80% opýtaných uvádza, že vidieť hlbší zmysel práce je pre nich najdôležitejšie kritérium pri zvažovaní ponúk zamestnávateľov.  Peniaze sú až tretie v poradí. Mnoho zamestnávateľov si uvedomuje, že sa nedáme ľahko kúpiť za stravenky a zamestnanecký bonus. Namiesto toho chceme vedieť, že svojou trochou každý deň prispievame k niečomu lepšiemu a väčšiemu.

zdroj: unsplash.com

  1. Zamestnania meníme častejšie ako ponožky

Hovorí sa o nás, že odchádzame z práce alebo ukončujeme vzťahy hneď, ako naša nálada klesne pod priemer na dlhšie ako 48 hodín. Možno. Faktom ale je, že naši rodičia neboli iní. Štatistiky tvrdia, že predchádzajúca generácia takisto vystriedala približne 12 zamestnaní medzi osemnástym a štyridsiatym rokom života, pričom naviac z týchto zmien sa udialo kým dovŕšili 24 rokov. Tak čo? A keď nechápeš, prečo sa stále obzeráme po niečom novom a lepšom, vráť sa o paragraf vyššie.

zdroj: pixabay.com

  1. Chceme menej práce a viac života

Asi si už počul, že mnohí z nás si hľadajú prácu, ktorú je možné vykonávať z domu. Alebo z pláže, letiskovej haly či záhrady za domom. Možno tiež vieš, že klasický pracovný model od 09:00-17:00 nám obracia žalúdok. Ale máme na to skvelý dôvod. Vieme totiž, že ešte nikto si na smrteľnej posteli nepovedal: „Kiežby som trávil viac času v práci“. Vieme, čo je v živote dôležité. Chceme budovať a rozvíjať sa, chceme pracovať, ale aj cestovať, tráviť čas s rodinami. Chceme žiť vo svete väčšom ako je chlievik v open-space. Na oplátku ale 69% z nás vo výskumoch tvrdí, že sme ochotní pracovať až 12 hodín denne,ak to od nás projekt alebo zamestnávateľ náhle vyžaduje. Asi nebudeme až takí leniví…

zdroj: unsplash.com

Na záver netreba zabúdať, že je nás na svete 1.8 miliardy, čo je priveľa na jednoduché škatuľkovanie a poučky. Pozerajme sa teda na prieskumy s odstupom a sústreďme sa na reálnych ľudí okolo nás.

Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, ako nás vnímajú zamestnávatelia a trh práce, počkaj si na ďalší zo série článkov o mileniáloch, už čoskoro.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá