CIA sprístupnila takmer milión tajných dokumentov, ktoré si môžeš pozrieť online

  • Zaujímalo ťa niekedy, aké prípady rieši americká tajná služba? Chcel by si sa cítiť ako v krimi programe? Teraz ti to CIA umožní.
collage
  • Zaujímalo ťa niekedy, aké prípady rieši americká tajná služba? Chcel by si sa cítiť ako v krimi programe? Teraz ti to CIA umožní.

Ústredná spravodajská služba (CIA) práve odtajnila viac než 12-miliónov stránok dokumentov, ktoré sú teraz dostupné online, aby uspokojili tvoju zvedavosť či potešenie. Obrovská masa dát, novinových výstrižkov, listov a reportov pokrýva celý raz bizarných či fascinujúcich prípadov a káuz z obdobia od roku 1940 dodnes. Stačí letmý pohľad a vyskočia na teba správy o preletoch UFO, špiónske recepty na neviditeľný atrament, prípady celebrít aj vyšetrovanie svedectiev o paranormálnych aktivitách.

cia-ufo-files-archive-1078x515

Foto: theeventchronicle.com

Zadarmo si môžeš prezerať viac než 930 000 dokumentov v CIA „reading room“. Tento krok CIA smerom k sprístupneniu dokumentov predstavuje obrovský prínos a potenciál pre výskumníkov, vedcov, novinárov, zvedavcov a samozrejme aj konšpiračných teoretikov. Prechádzanie doteraz supertajných súborov môže byť nielen nekonečná zábava, ale aj podklad pre nové články, knihy či filmy.

Tieto dokumenty boli technicky dostupné už od roku 1995, avšak prístup do nich bol veľmi obmedzený.  Dostať si sa k nim mohol len zo štyroch počítačov v zadnej miestnosti Národného archívu v Marylande, a to v čase medzi 9:00 a 16:30. CIA však bola dotlačená k tomu, aby dokumenty sprístupnila naozaj širokej verejnosti.

UFO-Bio-447552

Foto: gettyimages.com

Pričinil sa k tomu aj súdny spor s neziskovou organizáciou MuckRock z roku 2014. V roku 2015 CIA organizácii povedala, že databázu, ktorú požaduje, jej môžu doručiť na 1 200 kompaktných diskoch v horizonte 6 rokov za cenu 108 000 dolárov.

Teraz sa k takýmto informáciám môže dostať každý z pohodlia obývačky a stačí len pár klikov. Cíť sa aj ty ako v detektívnom filme a vyskúšaj, čo nové ti dokumenty odhalia. Možno sa raz podobného odtajnenia dočkáme aj od našej slovenskej SIS, viacerí by to privítali. :)

386984 06: President George W. Bush, Central Intelligence Agency Director George Tenet and others stand on the seal of the Agency March 20, 2001 at the CIA Headquarters in Langley, Virginia. Bush toured the facility and met some of the Agency''s employees. (Pool Photo by David Burnett/Newsmakers)

Foto: gettyimages.com

Zdroj titulnej fotografie: cia.gov/Roadrunners Internationale via Pangloss Films

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech