Čiližrút hodnotí: Netradičný prírastok na bratislavskej kaviarenskej scéne, ktorý by si mal určite navštíviť

  • Specialty coffe, čaje, samoobslužné batch brew aj káva s výraznou vôňou marhúľ
  • Návykové slaninovo-vajcové bagle aj plnený praclík na teplo s roztečeným syrom
Bonthé
Čiližrút/Bonthé
  • Specialty coffe, čaje, samoobslužné batch brew aj káva s výraznou vôňou marhúľ
  • Návykové slaninovo-vajcové bagle aj plnený praclík na teplo s roztečeným syrom

Približne pred pol rokom sa zrazu zjavila pod Manderlákom nová specialty kaviareň. Bonthé je poriadne netradičný prírastok na scéne, a preto si myslím, že sa rozhodne nestráca medzi už riadnou dávkou kvalitných kaviarní.

Domnievam sa, že dnes už v káve a burgroch patríme minimálne k európskym veľmociam. Excentrický a neprehliadnuteľný majiteľ Paťo je na kávovo-čajovej scéne už nejakú tú dobu, ale prevádzkou priamo v centre sa k nám dostal bližšie. A čím je Bonthé iné, zvláštne či pre mňa zaujímavé? Poďme sa na to pozrieť.

Prvé, čo rozhodne zaujme, je priestor. Nachádza sa priamo pod budovou legendárneho Manderláku. Vonku je terasa so stromčekmi susediaca priamo s rušnou cestou a električkami, a preto som si myslel, že to nebude príliš šťastný krok.

Ale mýlil som sa. Je neustále plná ľudí a života. Cez presklené dvere vojdeš do priestoru, ktorému dominuje vysoký a veľký, niečo ako komunitný, oranžovo-ružový okrúhly stôl s výhľadom na Kamenné námestie cez obrovskú presklenú stenu.

zdroj: Čiližrút/Bonthé

Pokračuje obrovský biely barový pult, na ktorom sú vyložené kávy, ktoré sú práve v mlynčeku, pípy na nitro nápoje a sersám na výrobu čajov.  Nasleduje predajňa s obrovským množstvom káv a čajov, ktoré si môžeš kúpiť domov. Celý priestor má až tri poschodia, ale pre verejnosť zatiaľ funguje len prízemie ako kaviareň a na poschodí sú toalety.

Čo sa samotnej ponuky kávy týka, začal by som espressom. Vždy sú na výber tri. Jedna povedzme sladšia, jedna acídnejšia a jeden špeciál. A to bývajú niekedy doslova šialenosti, ktoré nie sú ani na predaj.

Batch brew aj cold brew – studenú kávu si vieš načapovať sám z nádoby do štýlových šálok. Ak budeš mať šťastie a budú ju práve mať, ochutnaj Kolumbiu, ktorá fermentovala s marhuľami. Ich vôňa z tejto kávy je až neuveriteľná.

Čiližrút hodnotí: Bonthé

Urobia ti aj nitro čaj či kávu – teda nápoj sýtený dusíkom s nádhernou penou a podmanivou chuťou aj rôzne špeciály ako matcha nápoje alebo nápoje ochutené sirupmi, ktoré si sami vyrábajú v kuchyni, ktorá sa nachádza v suteréne priestoru. 

No a okrem nápojov, ktoré sú za mňa nezameniteľné, je tu dosť nadupaná ponuka koláčov a snackov, ktoré stoja za ochutnanie. Začnem praclíkom. Pre mňa neskutočný nápad. Naplniť ho cheddarom, šunkou a maslom, nechať do chrumkava zapiecť a uvidíš ten výsledok. Cena 6,9 €.

Najviac ma ale baví ponuka bagelov. Tu sa najprv experimentovalo s dodávateľom, ale nakoniec sa to ustálilo na tom asi najlepšom – The Midnight Bakery.

zdroj: Čiližrút/Bonthé

Takže dokonalé pečivo a náplň, povieš si. Ale napríklad vegetariánsky s grilovaným haloumi, smotanovým syrom s bylinkami a hruškovo-zázvorovým pyré je extrém. Rovnako ako ten so slaninovo-cibuľovým džemom a parmazánovým vajíčkom a kusmi chrumkavej slaniny. Cena 7,9 €.

Ak máš chuť na sladké, tak rozhodne neodídeš sklamaný. Za pozornosť určite stojí affogatto. Teda káva so zmrzlinou, dalo by sa povedať. Ale tu sa kombinuje remeselná zmrzlina s kávou správnej acidity či barelovanou v sudoch po alkohole a výsledok je dokonalý dezert servírovaný v nádherných Gatsby style pohároch. Cena 4,5 €.

Ďalší favorit je tvarohová mandarínková bábovka – akurát nadýchaná aj hutná, kde za cenu 2,9 € dostaneš pekné dva plátky a s kávou to bude dokonalý pár. No a ak máš chuť na niečo väčšie, tak si daj croissant plnený mascarpone krémom a ovocím a užívaj si perfektný deň. Rozhodne odporúčam zastaviť sa tu na niečo dobré.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá