Čím viac sa „zelené“ legalizuje, tým menej mladým chutí

  • Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Veľká štúdia ukazuje, že mladým už tráva nechutí tak ako kedysi.
brainymysteries com
  • Nie nadarmo sa hovorí, že zakázané ovocie chutí najlepšie. Veľká štúdia ukazuje, že mladým už tráva nechutí tak ako kedysi.

Čoraz viac amerických štátov postupne začína legalizovať marihuanu, čo v mnohých prípadoch vyvoláva vlnu odporu – pochopitene, najmä zo strany rodičov. Nová štúdia, ktorá robila výskum na viac ako 216 tisíc adolescentoch, snáď mnohých rodičov upokojí. Ukazuje sa totiž, že odkedy sa marihuana stáva v čoraz viac štátoch legálnou, číslo mladistvých, ktorí sa oddávajú jej účinkom, naopak, klesá. Oproti tomu ale čísla stúpajú práve u rodičov. A už keď niečo robia rodičia, asi to také „cool“ nebude. Vedúci výskumník Richard A. Grucza z Washington University v St.Louis tvrdí, že výsledky štúdií, ktoré hovoria o zníženom užívaní tejto ľahkej drogy, ich všetkých prekvapili.

cropped view of two young adults smoking a joint

foto: mic.com

„Nevieme, ako legalizácia marihuany ovplyvňuje jej mladých užívateľov, ale môže to byť spôsobené tým, že u mnohých deti s poruchami správania je vyššia šanca, že dostanú pomoc už v ranom detstve. Takže je tu menšia pravdepodobnosť, že sa v priebehu dospievania obrátia na marihuanu“, hovorí Grucza a dodáva, že čokoľvek sa s dospievajúcimi deje, zdá sa, že prevážili aj dekriminalizáciu marihuany.

cannasos com

foto: cannasos.com

Výskum sa sústredil na dáta zozbierané počas 12-tich rokov, zaoberajúce sa úžitkom drog u mladých medzi 12. a 17.rokom života, a rovnako skúmal aj problémy súvisiace s úžitkom „trávy“ – u koľkých sa dala badať závislosť, alebo mali problémy v školem či sociálnom styku. Výskum ale ukázal, že počet týchto prípadov sa od roku 2002 do roku 2013 znížil o 24%. Cannabis na lekárske účely sa po prvý raz zlegalizoval v roku 1996. Dokonca aj počet tých, ktorí drogu za posledný rok skúsili po prvý raz, klesol o 10%. Je ale málo pravdepodobné, že by tento výsledok vznikol na základe legalizácie marihuany.

natural news

foto: natural.news

Výskumníci si tiež všimli zníženie problémov so správaním (drobná kriminalita, bitky, predaj drog). Podľa nich sú tieto faktory prepojené a čím skôr je deťom poskytnutá pomoc, tým je mešia šanca, že budú mať v budúcnosti problémy s marihuanou. Takže ak môžu byť tieto problémy u detí skoro rozoznané, je šanca, že sa môžu problémom s trávou, ale aj alkoholom a inými drogami, vyvarovať.

Zdroj: Fiona Macdonald, sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: brainymysteries.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá