Cimbal Brothers slávia ďalší úspech. V Klariskách museli pridať koncert

  • Začiatkom minulého roka si povedali, že chcú posunúť ľudové nástroje za hranice folklóru a cigánskej hudby
  • Vytvorili zoskupenie, ktoré prináša súčasnú hudbu v netradičnom prevedení
  • Nebránia sa ani spoluprácam a na konte už majú pieseň s reperom Majselfom
Cimbal Brothers Plagát
  • Začiatkom minulého roka si povedali, že chcú posunúť ľudové nástroje za hranice folklóru a cigánskej hudby
  • Vytvorili zoskupenie, ktoré prináša súčasnú hudbu v netradičnom prevedení
  • Nebránia sa ani spoluprácam a na konte už majú pieseň s reperom Majselfom

Chceli to robiť inak

Keď sa povie cimbal, 99 % ľudí si predstaví ľudovú hudbu a folklórnu zábavu a veru niet sa čomu čudovať. Práve folklór bol jednou z prvých vecí, ktoré nás preslávili v zahraničí. Populárne sú u nás aj zoskupenia, ktoré sa venujú cigánskej hudbe a darí sa im.

Aj preto sa bratia Reinerovci rozhodli ísť novou a nepreskúmanou cestou a do svojho repertoáru zaradili súčasné hity popkultúry. Obaja veria, že takýmto spôsobom dokážu nielen pobaviť ľudí, ale zároveň dostať klasické ľudové nástroje do povedomia publika.

Cimbal Brothers Plagát
zdroj: Cimbal Brothers Plagát

„Mali sme ambíciu prísť s niečím novým, čo ľudí zaujme, prekvapí a zároveň sa s tým dokážu stotožniť,“ povedal pre redakciu Startitup František Reiner.

Do ich dua, ktoré tvoril cimbal a husle, prizvali bratia štvoricu hudobníkov a rozrástli sa o gitaru, bicie a klavír a basu. V tejto zostave odohrali viac než 100 koncertov. Prelomové pre nich však bolo vystúpenie na udeľovaní cien OTO.

„Tak, ako v každej profesii je dôležité, aby ste dostali šancu. Tou našou bolo práve úspešné vystúpenie na tomto galavečere,“ priznal František Reiner.

Cimbal zvládne Sheerana aj Williamsa

Skupina Cimbal Brothers má repertoár zložený nielen z najznámejších pop-rockových piesní rôznych zahraničných aj domácich interpretov, ale aj Oscarom ocenené filmové soundtracky, universal world music či skladby z klasickej hudby – to všetko jednoznačne v modernom štýle, ktorý ich charakterizuje.

„Filmové soundtracky sa tešia u publika veľkej obľube a preto sme sa ich rozhodli priniesť v modernej úprave a dokázať, že na cimbale sa dá zahrať všetko. Bola to pre nás výzva, ktorú sme dúfam zvládli. To najlepšie posúdia diváci,“ vyjadril sa František.

O tom, ako sa im darí, sa môžeš presvedčiť sám. „Srdečne pozývame na koncert v bratislavskom Kostole Klarisiek, ktorý bude patriť filmovým skvostom ako Forrest Gump, Harry Potter, ale v prevedení pre cimbal zahráme aj obľúbené melódie z Game of Thrones, Titanicu, Krstného otca či Jurského parku. Ako prekvapenie máme pripraveného špeciálneho tajného hosťa,“ upresnil cimbalista.

Jeden koncert sa bude konať 20.10.2019 o 19:00 hod., ale pre veľký záujem museli Cimbal Brothers pridať ešte jeden, ktorý môžete navštíviť o 16:00 hod. Na koncerte zaznejú najkrajšie filmové melódie z celého sveta a Slovensko nebude výnimkou. Skupina sa totiž rozhodla do repertoáru zaradiť aj známu pieseň z kultového filmu Perinbaba. Sprievodnou súčasťou bude aj sláčikové kvarteto Viva Quartet, flautistka Zorka Mrvová a operná speváčka Adriana Známová.

Keď sa stretne tradícia s modernou

Všetky skladby, ktoré tvoria repertoár kapely, vybral a aranžoval cimbalista a líder kapely František Reiner, ktorý v rodine zastupuje už 6. generáciu cimbalistov. Vďaka Cimbal Brothers sa mu podarilo dať tomuto nádhernému nástroju úplne nový rozmer. Do budúcnosti by sa rád venoval aj moderným úpravám klasických skladieb a jeho veľkou inšpiráciou je huslista David Garret.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech