Čína nezaháľa, uvalila sankcie na Nancy Pelosiovú a jej rodinu

  • Uvalili sankcie na šéfku americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú
  • Bližšie nešpecifikované sankcie sa týkajú aj najbližšej rodiny
pelosi
Nancy Pelosiová a Fumio Kišida, TASR/Kyodo News via AP
  • Uvalili sankcie na šéfku americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovú
  • Bližšie nešpecifikované sankcie sa týkajú aj najbližšej rodiny

Čína oznámila uvalenie sankcií na predsedníčku Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovú pre jej tohtotýždňovú cestu na Taiwan.

Čínske ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že politička nebrala ohľad na obavy Číny a rázny nesúhlas s jej „provokatívnou“ návštevou ostrova, ktorá podkopáva suverenitu a teritoriálnu integritu Číny. Bližšie nešpecifikované sankcie sa týkajú aj najbližšej rodiny.

Vyjadrenie solidarity

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však naďalej nárokuje Taiwan ako súčasť svojho územia a je proti tomu, aby mal svoje vlastné vzťahy so zahraničnými vládami.

Čína po návšteve Pelosiovej zaviedla obmedzenia obchodu s Taiwanom a vo štvrtok začala vojenské cvičenia v jeho blízkosti. Na manévroch, počas ktorých už odpálili aj balistické strely, sa podľa Pekingu zúčastňuje viac ako 100 bojových lietadiel a 10 vojnových lodí.

Šéfka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a delegácia Kongresu, ktorá ju sprevádzala, po príchode na Taiwan zverejnili vyhlásenie, v ktorom uviedli, že návšteva „je prejavom neochvejného záväzku USA voči podpore rozvíjajúcej sa demokracie Taiwanu“.

„Naše diskusie s lídrami Taiwanu sa sústredia na potvrdenie podpory našim partnerom a posilnenie našich spoločných záujmov, vrátane slobodného a otvoreného indo-tichomorského regiónu,“ konštatuje vyhlásenie.

„Solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľov Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek doteraz, keďže svet čelí voľbe medzi autokraciou a demokraciou,“ dodáva vyhlásenie. Informuje o tom portál cnn.com.

Podkopávanie mieru

Čínske ministerstvo zahraničných vecí po príchode Pelosiovej na Taiwan vyhlásilo, že jej návšteva „má škodlivý vplyv na politické základy čínsko-amerických vzťahov a vážne poškodzuje suverenitu a územnú integritu Číny“.

„Vážne podkopáva mier a stabilitu v Taiwanskom prielive a vysiela veľmi zlý signál separatistickým silám,“ komentoval čínsky rezort diplomacie návštevu. „Čína s tým rozhodne nesúhlasí a ostro to odmieta,“ vyjadrilo sa čínske ministerstvo zahraničia.

Pelosi Taiwan
zdroj: TARS/AP, Taiwan Ministry of Foreign Affairs

Čína krátko po príchode šéfky Snemovne reprezentantov Kongresu USA na návštevu Taiwanu ohlásila sériu vojenských cvičení. Krok Pekingu nasleduje po tom, ako vyhlásil, že podnikne „rozhodné a silné opatrenia“, ak Pelosiová návštevu ostrova uskutoční. Čínska ľudová armáda uviedla, že cvičenia budú vo vodách a na oblohe neďaleko Taiwanu, pričom v Taiwanskom prielive zrealizuje aj paľbu ostrou muníciou.

„Tento krok je vážnym odstrašením nedávnej veľkej eskalácie negatívnych činov USA v otázke Taiwanu,“ uviedla Čína. Čínska oficiálna tlačová agentúra Sin-chua informovala, že armáda plánuje cvičenia od 4. do 7. augusta v šiestich rôznych oblastiach v mori v okolí Taiwanu.

„Niektorí americkí politici sa v otázke Taiwanu zahrávajú s ohňom,“ uviedol vo vyhlásení čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Avšak dvadsaťšesť republikánskych zákonodarcov Kongresu USA vo vyhlásení podporilo cestu šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan. Cestu delegácie Kongresu na ostrov označili za normálnu prax. Líder republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell sa vyjadril, že tvrdenia, podľa ktorých je cesta Pelosiovej provokatívna, sú „úplne absurdné“.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá