Čína plánuje z Mesiaca spraviť „vesmírny štít“, ktorý pomôže skúmať pradávny kozmos

  • Čína ohlásila revolučný projekt
  • Z Mesiaca sa má stať štít, ktorý bude blokovať rádiové vlny
  • Flotila satelitov má skúmať pradávny vesmír
snímka vychádzajúceho mesiaca a čínska vlajka na pozadí mesta
Unsplash/Yan Ke, Andrew Russian
  • Čína ohlásila revolučný projekt
  • Z Mesiaca sa má stať štít, ktorý bude blokovať rádiové vlny
  • Flotila satelitov má skúmať pradávny vesmír

Ľudstvo má nový plán, ako nahliadnuť ešte hlbšie do vesmíru a jeho histórie a prichádza s ním Čína. Na dosiahnutie tohto cieľa chce využiť našu prirodzenú družicu, Mesiac, ktorý vraj vedcom môže poslúžiť ako „vesmírny štít“, informuje portál Vice.

Minulosť zahalená hmlou

Vesmír vo forme, v akej ho poznáme, existuje už takmer 14 miliárd rokov a jeho súčasný stav je nám, v rámci možností, dobre známy. Podľa vedcov však existovalo obdobie dlhé 200 miliónov rokov, kedy bol vesmír len zvláštnym a prázdnym priestorom, v ktorom sa vznášali len atómy vodíka vytvorené počas veľkého tresku.

Fascinujúcou skutočnosťou je, že tieto atómy sa stále dajú zachytiť. Presnejšie, dajú sa zachytiť takzvané „ultra-dlhé rádiové vlny“, ktoré za sebou častice vodíka zanechali počas „kozmickej doby temna“.

Kým by mohli ľudstvu odhaliť mnoho tajomstiev o rannom vesmíre, je notoricky ťažké tieto vlny zachytiť, a to kvôli hluku, ktorý pochádza z našej vlastnej planéty, vysvetľuje portál Vice.

Zo Zeme jednoducho vychádza príliš veľa umelých rádiových signálov, aby bolo možné zachytiť jemné a nenápadné vlny z pradávnych čias.

Práve tento problém sľubuje vyriešiť projekt čínskej vesmírnej agentúry (CNSA), nesúci názov „Objavovanie oblohy v jej najdlhšej vlnovej dĺžke“, skrátene (z angličtiny) DSL. Vedecký tím zodpovedný za projekt ho nazýva aj „Hongmeng“, čo bola v čínskej mytológii hmla, ktorá zahaľovala počiatky sveta.

Bližšie projekt opisuje South China Morning Post. Čína plánuje k Mesiacu flotilu satelitov, ktoré by vesmíru „načúvali“ z odvrátenej strany tohto telesa. Strana Mesiaca, ktorá je permanentne otočená k Zemi, by pritom fungovala ako prirodzený „štít“, ktorý by odrážal nežiadúce rádiové signály. 

Matka a jej deväť dcér

Flotila by mala pozostávať z deviatich dcérskych satelitov, ktoré by mali na starosti samotný zber dát, a jedného materského satelitu, ktorý by dáta spracovával a posielal späť na Zem, vysvetľuje ďalej Morning Post. 

Samotný nápad využiť odvrátenú stranu Mesiaca nie je žiadnou novinkou a astronómami bol navrhovaný už zopár rokov. Väčšinou však vedci hovorili o výstavbe základne priamo na povrchu družice, čo by však predstavovalo obrovskú ekonomickú a technologickú prekážku.

satelit obiehajúci zem
zdroj: Unsplash/NASA

DSL tento problém obišiel umiestnením všetkej potrebnej technológie na obežnú dráhu a dokonca sľubuje využiť nevýhody tohto prístupu vo svoj vlastný prospech. Satelity búdu musieť napríklad Mesiac neustále obiehať, a preto sa nebudú na odvrátenej strane nachádzať vždy. Vedci však plánujú využiť čas strávený na priľahlej strane k efektívnejšiemu odoslaniu dát, vysvetľuje ďalej Vice.

Chen Xuelei, čínsky profesor a vedúci projektant Hongmengu, si od satelitov sľubuje skutočne veľa. Tvrdí, že misia by mohla ponúknuť „prvý pohľad na vesmírny zrod a dobu temna“ a má vraj potenciál na „dôležité objavy“. „Prvé kroky v tomto výskume môžeme podniknúť už v najbližšom desaťročí,“ cituje ho portál Vice.

Mesiac pod čínskou vlajkou?

Čínsky vesmírny program rapídne napreduje už niekoľko rokov a zdá sa, že sa vo veľkom zameriava práve na Mesiac, na ktorý za posledné desaťročie vyslala hneď niekoľko misií.

Tento záujem „robí vrásky na čele“ niektorým vysokopostaveným odborníkom, ktorý sa obávajú, že ázijská krajina by mohla toto vesmírne teleso obsadiť a označiť za vlastné.

astronaut sediaci vo vozidle na mesačnom povrchu
zdroj: Unsplash/NASA

Myslí si to aj administrátor NASA Bill Nelson, ktorého cituje The Conversation. „Mali by sme sa skutočne obávať toho, že Čína pristane na Mesiaci a zvyšku sveta odkáže, že je ich,“ tvrdí Nelson.

Podľa iných však neexistuje dôvod na obavy, pretože telesá mimo Zeme sú chránené medzinárodným zákonom, ktorého porušenie by mohlo pre Čínu znamenať mnoho komplikácií, bez žiadneho výraznejšieho zisku.

Mesiac je zároveň obrovský a jeho rozloha predstavuje 5-násobok rozlohy Austrálie, čiže akákoľvek snaha o privlastnenie či obranu jeho povrchu by bola technologicky a finančne takmer nemožná.

Zdroje: Vice, South China Morning Post , The Conversation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá