Čína, Rusko, USA, EÚ. Kto vyhrá vesmírne preteky a ako prvý kolonizuje Mars a kedy to bude?

  • Dobývanie vesmíru bolo vždy o pretekoch svetových mocností
  • V posledných rokoch sa však začalo hovoriť o kolonizácii planéty Mars, ktorá by sa postupom času mohla stať našim náhradným domovom
  • Otázkou je, kto ako prvý dostane človeka na červenú planétu a či to zvládnu krajiny bez pomoci súkromného sektoru
Kto ako prvý kolonizuje Mars?
Zdroj: Instagram.com/SpaceX,
  • Dobývanie vesmíru bolo vždy o pretekoch svetových mocností
  • V posledných rokoch sa však začalo hovoriť o kolonizácii planéty Mars, ktorá by sa postupom času mohla stať našim náhradným domovom
  • Otázkou je, kto ako prvý dostane človeka na červenú planétu a či to zvládnu krajiny bez pomoci súkromného sektoru

Ďalšou fázou kam sa ľudstvo môže po nejakom čase posunúť ako celok a vyhnúť sa prípadnému premnoženiu na našej planéte je možnosť stať sa takzvaným medziplanetárnym druhom. S tým, samozrejme, súvisí osídľovanie nových planét, akou je napríklad aj Mars.

Osídlenie červenej planéty má vytýčený ako jeden z hlavných cieľov aj súkromná spoločnosť SpaceX vedená Elonom Muskom. 

Tá, sa najnovšie do povedomia dostala vďaka tomu, že sa stala prvou spoločnosťou, ktorá poslala súkromný let do vesmíru s ľudskou posádkou v rámci misie Demo-2. Astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley leteti na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a išlo o skutočne významný milník novodobého lietania do vesmíru. 

Plány Elona Muska sú však oveľa ambicióznejšie. O lietaní na Mars začal vizionár hovoriť už v roku 2002 pri zakladaní SpaceX. Do týchto novodobých vesmírnych pretekov sa, pochopiteľne, zapojili aj vesmírne agentúry,ako americká NASA, Čínska vesmírna agentúra (CNSA) či Európska vesmírna agentúra v spolupráci s ruskou Roskomos. Otázkou je, kto z nich vyjde najlepšie. 

Prvý plán je opäť vrátiť ľudí na Mesiac

Ako uvádza portál ScientificAmerican, ďalším plánom v rámci novodobých vesmírnych pretekov je opäť vrátiť ľudí na Mesiac. NASA kvôli tomuto vytvorila aj nový program s názvom Artemis, ktorý by mal podľa prezidenta USA, Donalda Trumpa, vrátiť astronautov na Mesiac už do roku 2024. 

Program Artemis bude výnimočný aj vďaka tomu, že vôbec prvýkrát v histórii na povrch Mesiaca vstúpi žena. NASA okrem samotného programu predstavila aj súbor zásad zvaných Artemis Record. Tie majú tvoriť základ bilaterálnych dohôd medzi jednotlivými vesmírnymi agentúrami, ktoré sa k programu rozhodnú pripojiť. 

NASA sa chce vrátiť na mesiac
zdroj: Ilustračný obrázok/unsplas.com

Ponuku na rokovania dostala aj ruská agentúra Roscosmos, ktorá je v súčasnosti hlavným partnerom agentúry NASA v súvislosti s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Informoval o tom portál sputniknews.com. Zdá sa tak, že tieto dve mocnosti môžu na tomto projekte spolupracovať. 

Donald Trump by však okrem iného veľmi rád začal na Mesiaci ťažiť vesmírne suroviny, čo potvrdil výkonným nariadením, ktoré obsahovali zmienku o tom, že vesmír nie je globálny spoločný majetok a Spojené štáty majú mať právo ťažiť na Mesiaci vesmírne suroviny. 

Čína stavia vlastnú vesmírnu stanicu

Vlastnú vesmírnu agentúru má aj tretia celosvetová mocnosť Čína, ktorá by sa rada so svojím kozmickým programom čo najskôr dotiahla na Ameriku a Rusov. Dôkazom toho je aj najnovší štart nosnej rakety s názvom Long March 5B zo strediska Wen-čchan. Informoval o tom portál Space.

Štart tejto rakety mal byť skúškou kvôli prevádzkovaniu vlastnej vesmírnej stanice, ktorá by mala dostať názov Nebeský palác a postavená by mala byť koncom roka 2022. Informuje o tom portál Futurism.

Postavenie tejto stanice by malo byť len ďalším krokom k dopraveniu ľudí na Mesiac. Vyniesť by ich tam mala spomínaná raketa Long March 5B. Ako sa uvádza v článku portálu Guardian, jediné čo sa Číne doposiaľ v súvislosti s Mesiacom podarilo, bolo poslať vesmírny rover na jeho odvrátenú stranu v roku 2019. 

Kto kolonizuje Mars, ako prvý? 

Tie najambicióznejšie plány s osídlením červenej planéty má jednoznačne CEO Tesly a SpaceX Elon Musk. Ten sa vyjadril, že jeho cieľom je dostať ľudí na Mars ešte predtým, než zomrie. 

Urobiť tak chce pomocou veľkej vesmírnej lode s názvom Starship, na ktorej pracujú inžinieri zo SpaceX.

Práve táto loď by mala na Mars priviesť prvých ľudí a pomôcť do budúcna vytvoriť mesto s viac ako milión obyvateľmi. Ako sa však píše v článku portálu Teslarati, Musk sa obáva, že sa svojho sna nedožije, keďže technologický pokrok nie je dostatočne rýchly. 

Agentúry pošlú na Mars rovery

To, že poletieť na Mars s prvou ľudskou posádkou ešte nejaký ten čas potrvá, potvrdzujú aj projekty národných vesmírnych agentúr. Čínska vesmírna agentúra sa totiž len tento rok stane treťou krajinou, ktorá sa na Mars dostane. Číňania na červenú planétu pošlú malý rover HuoXing-1, ktorý bude skúmať povrch planéty. 

Tento rok plánuje vlastný rover spoločne s helikoptérou na Mars vyslať aj NASA. Primárnym cieľom misie je zozbierať vzorky hornín z planéty, ktoré poslúžia k ďalšiemu preskúmaniu. Informoval o tom portál Daily Mail

Spoločnú misiu na Mars s cieľom poslať tam svoje vozidlo si vytýčili aj Európska vesmírna agentúra spoločne s ruskou Roscosmos. Prioritným cieľom celej misie bolo pátranie po stopách života. Misiu však kvôli koronavírusu odložili až na rok 2022. 

Kto teda v závere vyhrá boj o kolonizáciu Marsu je dnes mimoriadne otázne. Ešte väčší otáznik však visí nad dátumom, kedy na Mars odštartuje prvá loď s ľudskou posádkou. Podľa posledných informácií sa zdá, že to tak skoro nebude. 

Zdroje: SpaceX, ScientificAmerican, SputnikNews, Space, Futurism, Guardian, Teslarati, DailyMail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá