Čína sa rozhodla nahradiť tisíce taxíkov so spaľovacím motorom

  • V mieste kde je znečistenie až tak veľké, že tam ledva dokážeš dýchať, prichádzajú ďalšie riešenia pre zastavenie znečisťovania.
  • V mieste kde je znečistenie až tak veľké, že tam ledva dokážeš dýchať, prichádzajú ďalšie riešenia pre zastavenie znečisťovania.

Pekingské znečistenie ovzdušia bolo v decembri také  zlé, že na medzinárodnom letisku museli zrušiť niekoľko letov, kvôli zlej viditeľnosti. V snahe vyčistiť notoricky známy smog, Čína predstavila mierne revolučný plán. Chcú nahradiť 67 000 plynových taxíkov elektrickým vozidlom. Budú teda vyžadovať, aby všetky nové taxíky boli elektrické. Projekt, pri ktorom dôjde k zmene takéhoto množstva áut, ich vyjde na približne 1.3 miliardy dolárov (9 miliárd juanov).

V Číne v súčasnosti stojí elektrické auto približne 20 000 dolárov, čo je dvakrát viac ako bežný automobil. Popri vysokej cenovej hodnote elektromobilu, je ďalšou výzvou pre taxislužby, ktoré chcú elektrifikovať svoje flotily aj nedostatok nabíjacích staníc. Keď mesto pridalo 200 elektrických taxíkov v roku 2014, vodiči údajne čakali až šesť hodín v radách na nabíjacích staniciach.

foto: chicagotribune.com

Číne sa od roku 2014 podarilo mierne zlepšenie kvality ovzdušia pomocou ich „vojny proti znečisteniu“. Podľa organizácie Greenpeace, sa smog zvyšuje aj kvôli zvyšujúcej sa priemyselnej produkcii v čínskom oceliarskom srdci, južne od Pekingu. Pôsobením vetra sa premiestnilo znečistené ovzdušie s ťažkým smogom na sever do národného hlavného regiónu, Jingjinji.

foto: thebejinger.com

Čína tiež nedávno oznámila, že jej domáca železnica sa do roku 2020 rozšíri o takmer 30 000 kilometrov, pričom až tretina z tejto vzdialenosti bude patriť vysoko rýchlostnej železnici. Podľa čínskeho hospodárskeho denníka „Čína do roku 2020 vytvorí komplexný moderný dopravný systém, ktorý bude bezpečný, pohodlný, účinný a zelený.“

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech