Čína si ešte ani nevydýchla a už čelí druhej vlne pandémie. Vakcína je v nedohľadne 

  • Ázijské krajiny sa obávajú druhej vlny nového koronavírusu
  • Spúšťačom majú byť ľudia, ktorí sa začali masívne vracať zo zahraničia
  • Celý svet čaká na vakcínu proti novému koronavírusu
  • Odborníci sa však zhodujú, že nejde o záležitosť dní alebo týždňov
unsplash.com
  • Ázijské krajiny sa obávajú druhej vlny nového koronavírusu
  • Spúšťačom majú byť ľudia, ktorí sa začali masívne vracať zo zahraničia
  • Celý svet čaká na vakcínu proti novému koronavírusu
  • Odborníci sa však zhodujú, že nejde o záležitosť dní alebo týždňov

Južná Kórea, Čína a Singapur čelia druhej vlne nového koronavírusu, ktorú spustili ľudia vracajúci sa zo zahraničia. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Čína, kde sa vírus v decembri po prvý raz objavil, minulý týždeň potvrdila, že nemá žiadne nové domáce prípady, čo sa stalo prvý raz od vypuknutia epidémie. Všetkých 541 nových potvrdených prípadov nákazy priniesli ľudia, ktorí sa nedávno vrátili zo zahraničia.

Južná Kórea za posledných jedenásť dní zaznamenala viac ako 200 nakazených, ktorí pricestovali zo zahraničia. Singapur má 47 nových prípadov, z ktorých 33 je importovaných.

zdroj: unsplash.com

Japonský ostrov Hokkaido, ktorý bol so 154 nakazenými najviac zasiahnutým japonským regiónom, oznámil ukončenie núdzového stavu trvajúceho od konca februára, pričom úrady skonštatovali, že vírus sa zrejme prestáva šíriť. Ľudí však naďalej vyzývajú, aby boli opatrní a zostali doma.

Všetky štyri krajiny boli úspešné v kontrole domácich prípadov, no zvyšujú sa obavy, že stúpajúci počet nakazených v iných oblastiach môže ich progres zastaviť. Zdá sa, že Čína síce vyhrala bitku, no nie vojnu.

Čína sa obáva príchodu ľudí zo zahraničia

V Ázii rastie obava z možnosti druhej vlny infekcií spôsobených ľuďmi prichádzajúcimi hlavne z Európy a Severnej Ameriky. Čínske orgány sú si tohto vývoja dobre vedomé. V Pekingu bola opäť otvorená nemocnica na liečbu pacientov infikovaných SARS. Posielajú sa tam ľudia, ktorí budú potrebovať karanténu. V Hongkongu budú musieť všetci, ktorí prídu z iných krajín, nosiť špeciálny elektronický náramok, vďaka ktorému bude možné sledovať ich polohu.

Čínske orgány naďalej vyzývajú obyvateľov, aby sa vyhýbali väčším zhlukom a aby sa nestretávali v kaviarňach alebo karaoke baroch. V niektorých oblastiach sa musia ľudia prichádzajúci zo zahraničia podrobiť povinnej dvojtýždňovej karanténe. V Pekingu a Šanghaji sú zase všetci ľudia prichádzajúci do Číny testovaní na koronavírus.

Po 6 týždňoch izolácie môžu opustiť svoje domovy

Magistrát mesta Wu-chan začiatkom tohto týždňa oznámil, že obyvatelia, ktorých zdravie v elektronickej databáze klasifikujú ako „zelené“ budú môcť opustiť štvrte, kde žijú, ak budú mať dôkaz, že sa vracajú do práce. Mestská hromadná doprava obnovuje prevádzku a úrady tiež nariadili rozobratie kontrolných stanovíšť medzi jednotlivými časťami mesta. Osoby, ktoré chcú opustiť Wu-chan a ísť do iných častí provincie, ale nie mimo ňu, môžu požiadať o povolenie, pričom musia predložiť lekársku dokumentáciu vrátane testov na ochorenie COVID-19.

Kto bude vyrábať vakcínu proti koronavírusom?

Biotechnologická spoločnosť Moderna z Bostonu bude prvou, ktorá vyrobí potencionálnu vakcínu proti koronavírusu SARS-CoV-2. Prvá šarža vakcín proti koronavírusom COVID-19 s názvom mRNA-1273 už bola zaslaná do Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) v USA. 

Účinok vyvinutej vakcíny na koronavírus je založený na interakcii molekuly mediátora RNA (mRNA), ktorá prenáša genetický materiál do ľudských buniek. Tento proces napodobňuje prirodzený mechanizmus infekcie a zvyšuje imunitnú odpoveď tela.

Kedy vakcínu proti koronavírusu uvidíme v praxi? 

Aj keď sú výsledky sľubné a počuť hlasy, že očkovacia látka proti koronavírusu SARS-CoV-2 môže byť čoskoro k dispozícii, neznamená to, že ide o záležitosť dní alebo týždňov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa očakáva, že prvá vakcína SARS-CoV-2 bude pripravená do 18 mesiacov.

Prečo to trvá tak dlho? Na vývoj vakcíny je potrebné nielen dozvedieť sa informácie o víruse a zbierať údaje o správaní sa patogénu v ľudskom tele, ale tiež:

  • preukázať účinnosť a bezpečnosť vyvinutej vakcíny,
  • realizácia predklinických štúdií na zvieratách,
  • kontrola fungovania vakcíny u ľudí,
  • vykonávanie schvaľovacieho postupu prípravy.

Čo to znamená v praxi? Hoci klinické testy prvej vakcíny proti koronavírusom sa môžu začať už v apríli tohto roku, aj keď budú úspešné, ďalšie testy, postupy a certifikácia budú trvať najmenej rok.

V tejto situácii, čakajúc na vakcínu a účinné lieky, je preto kľúčová prevencia, dodržiavanie hygieny a znalosť postupov, čo robiť, ak sa u človeka objavia príznaky choroby.

Zdroje: CNN, sciencemag.org, who.it

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá