Čína varuje pred „katastrofálnymi pandémiami“. Kvôli Covidu ignorujeme iný, mimoriadne rýchly a nebezpečný vírus

  • V obehu je minimálne osem variantov vtáčej chrípky, z ktorých sú všetky schopné nakaziť a zabiť aj človeka
  • WHO tvrdí, že nie je dôvod na paniku. Z Číny odkazujú presný opak
  • Upozorňujú na riziko „katastrofálnych pandémií“
Vtáčia chrípka
Unsplash/William Moreland, Pixabay/Caniceus
  • V obehu je minimálne osem variantov vtáčej chrípky, z ktorých sú všetky schopné nakaziť a zabiť aj človeka
  • WHO tvrdí, že nie je dôvod na paniku. Z Číny odkazujú presný opak
  • Upozorňujú na riziko „katastrofálnych pandémií“

Minulý rok začalo 101-tisíc kurčiat na obrovskej farme v južnom Rusku, neďaleko mesta Astrachán, kolabovať a umierať, píše The Guardian.

Následné testy vtedy ukázali relatívne nový kmeň smrteľnej vtáčej chrípky, známy ako H5N8. V okolí vtedy urýchlene zabili 900-tisíc vtákov, aby predišli epidémii.

Vtáčia chrípka je tiež pandémiou, ktorá aktuálne prebieha. Spomínaný kmeň H5N8 je len jedným kmeňom vírusu a aj napriek tomu dokázal zabiť tisícky kŕdľov kurčiat, kačíc či moriek v takmer 50 krajinách sveta, vrátane Slovenska.

Vírus je mimoriadne rýchly a nebezpečný

Úrad verejného zdravotníctva SR vysvetľuje: „Ide o subtyp vírusu, ktorý sa šíri rýchlo chovom hydiny, spôsobuje u nich ochorenie viacerých vnútorných orgánov a má takmer 100 % úmrtnosť, často do 48 hodín.“

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa tento vírus do roku 2014 vyskytoval iba v Ázii, prvýkrát ho v Európe zaznamenali v Nemecku. Odvtedy ho potvrdili aj v mnohých ďalších európskych krajinách.

Najväčšie riziko nákazy predstavujú divoko žijúce vtáky, najmä, keď sa hydina pohybuje vonku a má spoločný prístup k vode s divokými vtákmi, alebo by voda mohla byť kontaminovaná výkalmi nosičov.

Vtáčia chrípka u človeka

Zatiaľ skutočne nič nenaznačuje tomu, že by sa šírenie vírusu spomaľovalo. Spomínaný incident z farmy v Rusku je však výnimočný tým, že tam prvýkrát potvrdili H5N8 aj u človeka. Na ochorenie vtedy testovali 150 pracovníkov, päť žien a dvaja muži boli nakazení.

Stalo sa tak v decembri v roku 2020, keď sme si už jednou pandémiou prechádzali. Anna Popova, hlavná spotrebiteľská poradkyňa Ruskej federácie, vtedy verejne vystúpila a varovala, že „do určitej miery existuje pravdepodobnosť“, že sa prenos z človeka na človeka čoskoro rozvinie a malo by sa preto okamžite začať pracovať na vývoji vakcíny. Upozornili aj Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

Nikto tomu nevenoval veľa pozornosti, záujem verejnosti bol upriamený na Covid-19. The Guardian upozorňuje, že aktuálne je v obehu osem alebo viac variantov vtáčej chrípky, z ktorých sú všetky schopné nakaziť a zabiť aj človeka.

zdroj: Unsplash/Saikiran Kesari

Mimoriadne nebezpečný aj pri ľuďoch

Od decembra sa už ďalší prenos subtypu H5N8 na človeka nepotvrdil. Aktuálne však v Číne vyčíňa iný variant – H5N6, ktorý nakazil dokopy 48 ľudí, odkedy ho tam prvýkrát potvrdili v roku 2014. Väčšina nakazených ľudí pracovala so zvieratami, no v posledných týždňoch došlo k prudkému nárastu infikovaných. Čína za tento rok ohlásila 21 ľudských nakazení typom H5N6.

Polovica z tých, čo sa nakazili, vírusu podľahli. Okrem nebezpečnej sily vírusu tieto dáta naznačujú, že H5N6 naberá na rýchlosti a mutuje. Zatiaľ však nie je dôvod na paniku, tvrdí WHO.

Pravdepodobnosť, že sa bude vírus šíriť prenosom z človeka na človeka, je nízka. Avšak naliehavo potrebujeme širší dohľad na zasiahnuté oblasti v Číne, aby sme riziko lepšie pochopili, ako aj nedávny nárast infikovaných ľudí,“ povedal hovorca WHO.

Okrem toho Svetová zdravotnícka organizácia a čínski virológovia upozornili vlády a vyzvali ich, aby zvýšili svoju ostražitosť.

Čínske centrum pre kontrolu chorôb má však iný názor. Začiatkom tohto mesiaca identifikovali niekoľko mutácií H5N6.

Šírenie vírusu je teraz podľa ich slov „vážnou hrozbou“ pre hydinársky priemysel, ako aj pre ľudské zdravie, zhodli sa Gao Fu, riaditeľ spomínaného centra, a Shi Weifeng, dekan verejného zdravotníctva na miestnej medicínskej univerzite.

Ak by sa situácia vymkla spod kontroly, mohlo by to viesť ku „katastrofálnym pandémiám“.

Poľsko zároveň hlási prepuknutie vysoko nákazlivej vtáčej chrípky, opäť iného typu – H5N1, na niekoľkých hydinových farmách, na ktorých spolu chovajú takmer 650-tisíc kusov hydiny, písali sme v tomto článku.

Vírus vtáčej chrípky sa po Európe šíri rýchlo, v uplynulých týždňoch ho potvrdili už viaceré krajiny, ako Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Dánsko.

Ministerstvo životného prostredia na svojom Enviro portáli uvádza, že riziko, že sa týmto typom vtáčej chrípky (H5N1) nakazí aj človek, existuje. Svedčia o tom najmä reálne prípady, pričom niektoré z nich viedli k smrti infikovaného.

Krajiny okolo pristupujú k ráznym krokom 

Vtáčia chrípka medzi voľne žijúcimi vtákmi prirodzene cirkuluje, najmä teraz, v zime, keď vtáky migrujú. Choroba sa tak jednoducho šíri aj medzi hydinu.

Niektoré krajiny už začali podnikať aj potrebné kroky, v Belgicku vláda ohlásila zvýšené riziko vtáčej chrípky. Nariadili, aby sa hydina chovala v uzavretých priestoroch. Urobili tak potom, čo u divej husi neďaleko Antverp identifikovali vysoko patogénny variant.

K podobnému kroku pristúpilo aj Francúzsko a ešte v októbri aj Holandsko, informuje The Guardian.

Briti vyhlásili zónu prevencie voči vtáčej chrípke. Tá od chovateľov všetkých vtákov legálne vyžaduje, aby dodržiavali prísne pravidlá biologickej bezpečnosti. K rozhodnutiu pristúpili po tom, čo museli v Škótsku pristúpiť k zabitiu kŕdľa nakazenej hydiny.

Vtáčia chrípka sa dokáže na človeka preniesť pri dotyku s infikovaným zvieraťom, styku s ich trusom alebo podstielkou, rovnako ako pri príprave infikovanej hydiny na varenie.

Zdroje: The Guardian, Úrad verejného zdravotníctva SR, SIU, Enviro Portal, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá