Číňania žijú v 22. storočí, ale sarkazmus nepoznajú, hovorí Lukáš

 • V najľudnatejšom meste Číny, v Šanghaji, žije už 6 rokov aj Lukáš
 • Baví ho rýchly životný štýl, možnosť vybaviť nákupy a úrady online, ale aj pracovné možnosti, ktoré sú tu takmer neobmedzené
 • Cenzúru internetu a bezpečnosť potravín označuje za veľké problémy súčasnej Číny
lukas krchavy, zivot v cine
Archív LK
 • V najľudnatejšom meste Číny, v Šanghaji, žije už 6 rokov aj Lukáš
 • Baví ho rýchly životný štýl, možnosť vybaviť nákupy a úrady online, ale aj pracovné možnosti, ktoré sú tu takmer neobmedzené
 • Cenzúru internetu a bezpečnosť potravín označuje za veľké problémy súčasnej Číny

Lukáš Krchavý už viac ako 6 rokov žije v najľudnatejšom meste Číny, Šanghaji. Pracuje ako curriculum developer, teda ponúka učebné osnovy so svojím vlastným športovým programom súkromným školám.

V rozhovore sa s nami podelil o množstvo zaujímavostí o Číne, o živote tam, aj o bizarnostiach.

 • V čom je Šanghaj technologicky pred Európou
 • Akí sú Číňania ľudia a koľko stojí život v Šanghaji?
 • Na aké bizarné pracovné pozície tu natrafil
 • Dá sa v Šanghaji dobre zarobiť
 • Prečo ťa pri prechádzke mestom môže pokojne trafiť plastová fľaša či ohorok

Ako si sa dostal do Číny?

Úplnou náhodou. Žil som v rakúskych Alpách a venoval sa snowboardingu. Keď sa skončila zimná sezóna, zisťoval som, kam by som mohol vycestovať, keďže sa mi v Bratislave veľmi zostávať nechcelo.

Napadlo mi, že jeden z mojich najlepších kamarátov žije v Číne. Roky som mu sľuboval, že ho prídem pozrieť, a tak som si vybavil mesačné víza, povedal som našim, že idem na otočku do Ázie – a už som tu 6 rokov (smiech).

zdroj: archív LK

Čím ťa zaujala natoľko, že si sa tam rozhodol zostať?

Ázia ma ako kontinent na prvýkrát úplne dostala. Priznám sa, že som o nej vedel iba základy a neskutočne som sa tešil na to, že spoznám jej rôznorodosť. No na to, čo ma čakalo v Číne, som rozhodne pripravený nebol. Bol to celkom iný svet, než som si predstavoval.

Po tom, ako sme s kamošom pocestovali Čínu, sa mi zapáčilo v Šanghaji. Rozhodol som sa zostať, pretože ma baví tunajší rýchly životný štýl a možnosti, ktoré tu sú.

Dodnes si pamätám dátum, kedy mi to letelo do Európy – 15. 6. 2015. V ten deň sme sedeli uňho doma, naliali si whisky a smiali sa na tom, že mi odlieta lietadlo a my popíjame na byte.

Zažil si počas svojej prvej návštevy Číny kultúrny šok? Čo všetko ťa prekvapilo?

Šok to bol obrovský, ťažko sa to popisuje. Číňania sú strašne hluční, nikdy nevieš, či sa hádajú alebo si vyznávajú lásku (smiech).

Prekvapilo ma aj to, že si do čínskej reštaurácie môžeš priniesť vlastné drinky a dokonca aj jedlo z inej reštaurácie. Ak na lístku nemajú niečo, čo chceš, prídeš do najbližšej nonstopky, kúpiš si napríklad pivo a otvoríš si ho v ďalšom podniku. Nikto to nerieši.

Vtipná je aj tzv. „Beijing bikini“ kultúra. Najradšej ju vyznávajú pupkatí čínski muži a sú na to hrdí. Vyhrnú si tričko až po prsia, takže pupky im vybehnú von a špacírujú sa tak po meste.

Hovoria, že sa tak vetrajú a ochladzujú, no keď sa o teba s tým spoteným bruchom niekedy obšmietnu, je to zážitok (smiech). Polícia to dokonca zakázala na veľa miestach kvôli tomu, že to nie je veľmi dobrá vizitka, ale väčšina mužov to aj tak ignoruje.

Ľudia tu tiež vyhadzujú odpadky z okna, lebo vedia, že to po nich niekto uprace. Niekoľkokrát sa mi stalo, že ma niekto trafil plastovou fľašou alebo špačkom, keď som prechádzal okolo reštaurácie či baru (smiech). 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá