Čínska banka do ekonomiky naleje vyše 150 miliárd eur, finančné trhy však zaznamenali prudký prepad

  • Čínska centrálna banka podporí ekonomiku vyše 156 miliardami eur
  • Hlavným cieľom je zmierniť dôsledky šíriaceho sa vírusu na finančné trhy
BeFunky-collage
TASR
  • Čínska centrálna banka podporí ekonomiku vyše 156 miliardami eur
  • Hlavným cieľom je zmierniť dôsledky šíriaceho sa vírusu na finančné trhy

Čínska centrálna banka podporí ekonomiku vyše 156 miliardami eur s cieľom zmierniť dôsledky šíriaceho sa vírusu na finančné trhy, informovala tlačová agentúra TASR.

Centrálna banka v nedeľu oznámila, že prostredníctvom reverzných repo operácií naleje do ekonomiky 1,2 bilióna jüanov (156,53 miliardy eur), informovala agentúra Reuters. Po tejto injekcii bude podľa banky celková likvidita v čínskom bankovom systéme o 900 miliárd jüanov vyššia než v rovnakom období minulého roka.

Banka už predtým v priebehu víkendu vydala niekoľko upozornení po tom, ako šíriaci sa vírus zasiahol do viacerých odvetví hospodárstva, najmä do leteckej dopravy a cestovného ruchu. Ako uviedla agentúra AP, ešte v sobotu (1. 2.) centrálna banka vydala vyhlásenie, aby pri otvorení trhov finančné inštitúcie dodržali karanténne opatrenia miestnych vlád s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.

Čítaj viac TU>>Česi pritvrdzujú v opatreniach. Vláda zakázala lety medzi Čínou a Českou republikou

Veľký prepad na burze

Najnovšie informácie, ktoré prináša SITA však hovoria o tom, že zložený šanghajský index sa v dnešný deň prepadol o takmer 8%.  Na akciovej burze v Šanghaji sa pred začiatkom osláv lunárneho roka naposledy obchodovalo 23. januára. Hlavný index si vtedy odpísal 2,8 %.

Na ostatných akciových trhoch v ázijskom regióne bola situácia menej dramatická. Hlavný tokijský index Nikkei 225 klesol o 1 % na 22 971,94 bodu a austrálsky ASX/200 o 1,3 % na 6 923,30 bodu. Juhokórejský index Kospi stagnoval na hodnote 2 118,88 bodu a hongkonský Hang Seng posilnil o 0,2 % na 26 356,98 bodu.

Vírus aktuálne evidujú vo viac ako dvadsiatich krajinách a infikovalo sa ním vyše 17-tisíc ľudí. Pre rýchle šírenie vírusu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v piatok globálny stav zdravotnej núdze.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech