Čínska lekárka, ktorá informovala o koronavíruse, zmizla. Nie je to prvý prípad

  • Lekárka Ai Fen z Wu-Chanu medzi prvými informovala o novom víruse svojich kolegov a medikov
  • Žena za záhadných okolností zmizla. V Číne už zmizlo či zomrelo viacero ľudí, ktorí informovali o šírení vírusu
BeFunky-collage (28)
Viacerí lekári, ktorí na sociálnych sieťach upozorňovali svojich kolegov na nový koronavírus, skončilo vo väzení, alebo zmizli. Ilustračná snímka, AP Photo/Ng Han Gua, Pixabay.com
  • Lekárka Ai Fen z Wu-Chanu medzi prvými informovala o novom víruse svojich kolegov a medikov
  • Žena za záhadných okolností zmizla. V Číne už zmizlo či zomrelo viacero ľudí, ktorí informovali o šírení vírusu

Bola medzi prvými, kto identifikoval pacientov s koronavírusom, dnes je nezvestná. Lekárka Ai Fen umiestnila na sociálnu sieť fotku s kartou pacienta, na ktorej bola diagnóza „SARS koronavírus“. Lekárka tým chcela upozorniť na blížiace sa nebezpečenstvo, namiesto toho sa dočkala „bezprecedentného, extrémne drsného pokarhania“ od manažmentu nemocnice vo Wu-Chane, píše Daily Mail.

Doktorka Ai v rozhovore pre čínsky magazín Renwu prehovorila o mimoriadne drsnom pokarhaní za šírenie nepravdivých informácií online. Zároveň otvorene kritizovala postup vedenia nemocnice, ktorá ignorovala včasné varovania.

Po odvysielaní rozhovoru sa na doktorkinom profile na sociálnej sieti Weibo objavil obrázok s popisom „Rieka. Most. Cesta. Zvonenie hodín,“ uvádza RFA.

Záhadné zmiznutie lekárky môže podľa Daily Mail súvisieť s tým, že Čínska vláda chce utajiť skutočné údaje o koronavíruse. Zdravotníkov, ktorí šírili informácie o novom víruse trestali a lekárka Ai Fen nie je prvá, kto záhadne zmizol.

Najznámejší je lekár Li Wenliang, ktorý tiež patril medzi úplne prvých „whistleblowerov“. Keď nformoval svojich kolegov o novej, nebezpečnej chorobe polícia ho zatkla a neskôr sám lekár zomrel na koronavírus.

Zmizol aj bloger Chen Qiushi, ktorý natočil video o koronavíruse vo Wu-Chane. Polícia jeho rodine povedala, že mu bola nariadená domáca karanténa bez prístupu k telefónu či internetu. Spomeňme ešte blogera, ktorý si hovori Mr. Fang, ktorý natočil video o koronavíruse vo Wu-Chane. Dva týždne po jeho zverejnení bez stopy zmizol.

Zdroje: DailyMail, BusinessInsider, NYTimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech