Čínske lockdowny ovplyvňujú celý svet. Chýbajú čipy a ceny dopravy mieria nahor

  • Zatiaľ posledným čínskym mestom, kde zaviedli prísny lockdown, sa stal 13-miliónový Si-an
  • Zatvorenie jedného z najdôležitejších prístavov zase tlačí na ceny v doprave
koronavírus čína
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • Zatiaľ posledným čínskym mestom, kde zaviedli prísny lockdown, sa stal 13-miliónový Si-an
  • Zatvorenie jedného z najdôležitejších prístavov zase tlačí na ceny v doprave

Prísne obmedzenia pohybu vo veľkých čínskych mestách v rámci boja proti koronavírusu vyvolávajú obavy z ďalšieho narušenia globálneho priemyslu. Už dvaja výrobcovia pamäťových čipov uviedli, že lockdowny ovplyvnili prevádzku v ich továrňach.

Zatiaľ posledným čínskym mestom, kde zaviedli prísny lockdown, sa stal 13-miliónový Si-an. Táto metropola síce nie je také významné mesto ako Wu-chan, ktoré začiatkom roka 2020 zatvorili po tom, ako sa odtiaľ do sveta rozšírilo ochorenie COVID-19, v Si-ane sú však fabriky vyrábajúce pamäťové čipy pre smartfóny či automobily svetových i čínskych značiek.

Spoločnosti Samsung Electronics a Micron Technologies tvrdia, že lockdown zasiahol ich továrne v Si-ane, ale snažia sa minimalizovať tieto výpadky čerpaním z globálnej výrobnej siete. Spoločnosť Micron však uviedla, že niektoré dodávky môžu byť oneskorené.

Úrady tiež zablokovali prístup do častí mesta Ning-po, južne od Šanghaja, v ktorom sa nachádza jeden z najrušnejších prístavov na svete. To spomaľuje manipuláciu s nákladom a hrozí tak zvýšenie už aj tak vysokých prepravných nákladov.

V Číne pritom šírenie koronavírusu zďaleka nepripomína situáciu v niektorých iných štátoch vo svete, kde denne pribúdajú desaťtisíce nakazených. V piatok čínske úrady oznámili, že v celej krajine pribudlo 174 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie