Čínskeho vedca, ktorý geneticky modifikoval DNA ľudských embryí, údajne väznia na univerzite

  • Čínsky vedec úpravou génu ochránil dvojičky pred HIV
  • Celý svet polemizuje o tom, či bol tento zákrok užitočný a zároveň morálny
collage
youtube.com/Unsplash
  • Čínsky vedec úpravou génu ochránil dvojičky pred HIV
  • Celý svet polemizuje o tom, či bol tento zákrok užitočný a zároveň morálny

Čínsky vedec, ktorý sa vo videu prostredníctvom Youtube priznal k tomu, že úspešne použil nástroj na genetickú modifikáciu DNA v prípade dvoch embryí, má byť zadržiavaný na pôde univerzity Southern University of Science and Technolog, kde ku kontroverznému pokusu došlo. Informoval o tom Daily Mail odvolaním sa na South China Morning Post.

O mieste pobytu čínskeho vedca menom He Jiankui sú pochybnosti. Mnohí veria, že je na úteku alebo sa ukrýva niekde inde. Prezident univerzity, Chen Shiyi, si Jiankuiho po prevalení škandálu (minulú stredu) zavolal na akademickú pôdu, kde následne viedli až 6-hodinový rozhovor.

Chen médiám tvrdí, že vedec je držaný v jednej z miestností na univerzite, pričom má údajne aj dozor. „V súčasnosti nikomu neposkytujeme podrobné informácie, dostupné sú len oficiálne vyjadrenia,“ uviedol Chen tamojším médiám. Univerzita zároveň uviedla, že vedca zo svojich služieb prepustila, o jeho pokusoch nevedela a dištancuje sa od budúcej spolupráce s ním.

Dvojčatá Lulu a Nana, ktorým Jiankui upravil gén CCR5, majú HIV-pozitívneho otca. Deti síce chorobu nemuseli po otcovi zdediť, ale vďaka úprave spomínaného génu majú zaručené, že sa ním ani nikdy nenakazia. Dievčatká sú doma s rodičmi, pričom ich identita aj miesto bydliska je držané v anonymite. Jiankui mal gény prispôsobiť viacerým embryám, pričom všetky mali HIV-pozitívneho otca.

Jiankui týmto skutkom minulý týždeň strhol globálnu diskusiu o genetickej modifikácii ľudskej DNA. Mnoho ľudí ho odsudzuje, pretože tým „prekročil hranice morálky“. Iným sa genetická ochrana pred zákernou chorobou pozdáva. Čo s ním bude, zatiaľ nie je známe.

Zdroj: Daily Mail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech