Čínsky Shenzhen trvalo zakazuje konzumáciu psov a mačiek kvôli koronavírusu

  • Čínske mesto Shenzhen urobilo rázny krok a zakázalo konzumáciu mäsa zo psov a mačiek
  • Ide o súčasť širšieho trvalého zákazu týkajúceho sa obchodovaniu s divoko žijúcimi zvieratami, po prepuknutí koronavírusu
  • Zákaz konzumácie psov a mačiek nadobudne účinnosť 1. mája
dus
unsplash.com
  • Čínske mesto Shenzhen urobilo rázny krok a zakázalo konzumáciu mäsa zo psov a mačiek
  • Ide o súčasť širšieho trvalého zákazu týkajúceho sa obchodovaniu s divoko žijúcimi zvieratami, po prepuknutí koronavírusu
  • Zákaz konzumácie psov a mačiek nadobudne účinnosť 1. mája

Nie je žiadnym tajomstvom, že trh so živými zvieratami bol ohniskom koronavírusu, ktorý ochromil celý svet. Medzi zvieratami v klietkach, ktoré sú naukladané jedna na druhej sa veľmi ľahko šíria takzvané zoonotické choroby. Na trhu predávajú živé zvieratá určené na konzumáciu, medzi ktorými sú netopiere, cibetky, pangoliny a iné.

„Súčasťou kultúry v týchto krajinách je vidieť z pohľadu zákazníka pravdivý produkt a až potom si ho nechať usmrtiť pred vlastnými očami,” tvrdí odborníčka na infekčné choroby z chicagskej univerzity Emily Langdon. Niektoré z prvých infekcií boli zistené práve u ľudí, ktorí navštívili trhy so živými zvieratami v meste Wu-chan.

zdroj: unsplash.com

„Psy a mačky ako spoločenské zvieratá si vytvorili oveľa užší vzťah s ľuďmi ako všetky ostatné zvieratá a zákaz ich konzumácie ako aj iných domácich zvierat je bežnou praxou v rozvinutých krajinách,“ uviedlo vedenie mesta Shenzhen.

Provinčné a mestské vlády v celej krajine sa snažili presadiť toto nariadenie, ale mesto Shenzhen najpresnejšie zadefinoval rozšírenie zákazu na psov a mačky. Najmä psy sa konzumujú vo viacerých častiach Ázie.

Liu Jianping, úradníčka v Šen-čenskom stredisku pre prevenciu a kontrolu chorôb, uviedla, že k dispozícii je dostatok hydiny, hospodárskych zvierata a morských plodov. „Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by poukazovali na to, že voľne žijúce zvieratá sú výživnejšie ako hydina a hospodárske zvieratá,“ uviedla Liu.

zdroj: unsplash.com

Definitívnu stopku dostanú aj doposiaľ bežné jedlá na juhu Číny, medzi ktoré patria korytnačky a žaby, informuje Bangkok Post. „Shenzhen je prvé mesto na svete, ktoré si vzalo ponaučenie z tejto pandémie a urobilo potrebné zmeny, aby sa predišlo ďalšej pandémii,“ uviedla Teresa M. Telecky, viceprezidentka divízie voľne žijúcich zvierat.

Za kozumáciu psov v Taiwane ľudia dostávajú vysoké pokuty 

Taiwan sa už pred časom rozhodol stopnúť gurmánske chute mnohých ľudí. Jednotlivci, ktorí tu mäso zo psov a mačiek jedia alebo s ním verejne obchodujú, môžu byť pokutovaní sumou medzi 1 640 a 8 200 dolárov, informuje CNN.

Zakázaný tu bol aj veľmi populárny „walking“, kedy majitelia v rámci prechádzky svojich psov ťahajú za autom alebo motorkou. Taiwanu sa tak podarilo zdvojnásobiť maximálny trest odňatia slobody za týranie zvieraťa na dva roky. Taktiež zvýšili pokuty do výšky 65 500 dolárov za každý krutý čin voči zvieraťu, kedy zviera utrpí zranenie končatín, zlyhá mu orgán alebo zomrie.

zdroj: unsplash.com

Tí, ktorí tento zákon porušia budú potrestaní aj zverejnením ich mien a fotografií na verejnom zozname. Taiwanská prezidentka Tsai Ing-wen je jednou z tých, ktoré sú zásadne za ochranu zvierat a udeľovanie trestov za ich týranie. 

Svojej krajine sa snaží ísť príkladom a často je na fotkách zachytená, ako pózuje so svojimi dvoma mačkami. Taktiež si zobrala k sebe domov dvoch psov, ktorí boli v minulosti obeťami týrania.

Veríme, že tento zásadný krok povedie aj k úplnému zrušeniu festivalu so psím mäsom, kde je bežne zabitých 10-tisíc psov len, aby ich mohli obchodníci následne ponúknuť na miestnom trhu.

Zdroje: bangkokpost.com, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá