Ciriak prehovoril, ako SIS-kári „lovili“ Tigra: Vo výpovedi povedal závažné obvinenia voči Aláčovi

  • Šéfa SIS vinia, že mal spolu s ďalšími obvinenými pripravovať zmarenie vyšetrovania veľkých káuz
  • Súčasťou komplotu mala byť aj diskreditácia ľudí z tímu Očistec
Michal Aláč, šéf SIS
Michal Aláč, TASR/Martin Baumann
  • Šéfa SIS vinia, že mal spolu s ďalšími obvinenými pripravovať zmarenie vyšetrovania veľkých káuz
  • Súčasťou komplotu mala byť aj diskreditácia ľudí z tímu Očistec

Písal sa štvrtok 17. augusta 2023, keď Slovenskom otriasla správa o akcii príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry s krycím názvom Rozuzlenie. V rámci akcie obvinili 6 ľudí, medzi ktorými nechýbali šéfovia hneď dvoch silných bezpečnostných zložiek štátu – Národného bezpečnostného úradu a Slovenskej informačnej služby.

Mená obvinených poriadne rozvírili politické vody v predvolebnom období. Vyšetrovateľ NAKA Vladislav Javorek totiž vzniesol obvinenia pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Tá mala podľa neho vzniknúť niekedy od roku 2016 a fungovala minimálne do septembra 2021. Na najvyššom stupni riadenia je v uznesení o vznesení obvinenia meno Petra Košča, prezývaného Pán X. Ten mal mať vplyv na Vladimíra Pčolinského, ktorý bol od roku 2020 riaditeľom Slovenskej informačnej služby. 

Jeho príkazy plnili podľa vyšetrovateľa Javoreka na druhej úrovni skupiny Pčolinskému zaviazaní minimálne traja vysokí funkcionári štátnych orgánov. Presnejšie má ísť o ľudí zo Slovenskej informačnej služby, Policajného zboru SR a Národného bezpečnostného úradu.

A práve jedným z nich je podľa vyšetrovateľa Michal Aláč, ktorý bol v tom čase v postavení námestníka riaditeľa SIS a v období od 06. 05. 2021 do súčasnosti riaditeľ SIS. Zuzana Čaputová však v stredu (23. 8.) na návrh vlády rozhodla o odvolaní riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča s účinnosťou od 24. 8. (štvrtka).

Hneď za ním je Ján Kaľavský, ktorý bol v čase, keď sa mal skutok stať, v postavení policajta NAKA poverený zastupovaním dočasne neobsadenej funkcie vedúci 2. operatívneho oddelenia odboru Bratislava a od 01. 09. 2020 do 15. 06. 2021 bol vedúcim 2. operatívneho oddelenia.

No a na najnižšej pozícii v rámci hierarchie bol podľa obvinenia vyšetrovateľa NAKA príslušník SIS Martin Ciriak.

Vyšetrovateľ NAKA všetkých obvinil zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. 

Pripravovali diskreditáciu čurillovcov

Vyšetrovateľ presne opísal, že skupina sa mala sformovať na prelome rokov 2020 až 2021. Malo sa to stať po zistení informácie, že bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy, Ľudovít Makó, bývalý šéf Finančnej jednotky NAKA, Bernard Slobodník, prvý námestník Slovenskej informačnej služby, Boris Beňa, a podnikateľ Peter Petrov začali spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pri rozkrývaní najväčších korupčných káuz.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá