Cirkus v parlamente: Fico, Kotleba a ďalší boli vykázaní zo sály, dôvom sú respirátory

  • Milan Mazurek ráno blokoval rokovanie parlamentu
  • Nezaradený poslanec parlamentu tak urobil po tom, ako si odmietol na výzvu podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) nasadiť na tvár respirátor
  • Počas dňa pribudli ďalší poslanci, ktorí boli vykázaní
rúška fico kotleba
TASR/Martin Baumann
  • Milan Mazurek ráno blokoval rokovanie parlamentu
  • Nezaradený poslanec parlamentu tak urobil po tom, ako si odmietol na výzvu podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) nasadiť na tvár respirátor
  • Počas dňa pribudli ďalší poslanci, ktorí boli vykázaní

Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen strany Republika Milan Mazurek zablokoval rečnícky pult v rokovacej sále parlamentu. Urobil tak po tom, ako si odmietol na výzvu podpredsedu NR SR Milana Laurenčíka (SaS) nasadiť na tvár respirátor.

Mazurek má na tvári iba rúško a chce rečniť s ním, inak podľa jeho vlastných slov bude stáť za rečníckym pultom do večera. Laurenčík v reakcii na to vykázal Mazureka z rokovacej sály. Ten však aj napriek tomu odmietol od pultu odísť, preto podpredseda parlamentu na 15 minút prerušil schôdzu.

Nezaradený poslanec parlamentu Milan Mazurek a opozičný poslanec Peter Krupa (ĽSNS) majú za dnes v parlamente neospravedlnené dni. 

Mazurekova obštrukcia skončila po tom, čo si poslanci odhlasovali, že schôdza bude prebiehať a že budú môcť vystupovať aj zo svojich miest. Mazurek potom opustil pult. 

Nasledoval Robert Fico

Predsedajúci aktuálnej parlamentnej schôdze Milan Laurenčík (SaS) požiadal poslanca Roberta Fica, aby opustil sálu, ak nemá certifikovaný respirátor.

„Pán podpredseda, opakovane som aj vám hovoril pri viacerých vystúpeniach a vy to veľmi dobre viete, z akého dôvodu mám tento štít. Takže, prosím, rešpektujte moje vysvetlenie, ktoré som dal vám aj všetkým kolegom vo vedení NR SR. Mám na to jednoducho všetky oprávnené dôvody a je v poriadku, že mám tento štít, ale ak dovolíte, nie ste žiadny kontrolný orgán, aby som teraz chodil za vami s nejakými potvrdeniami. Viete, že som kardiak a ďalej nepôjdem,“ povedal Robert Fico po tom, čo ho predsedajúci upozornil, aby si nasadil respirátor FFP2.

Na to predsedajúci komentoval, že vo vyhláške sa nepíše, že by bol kardiak oslobodený od respirátora FFP2. „Prosím vás, ak si nedáte respirátor, aby ste opustili sálu,“ dodal.

Poslankyňa Smeru Jana Vaľová, si Fica zastala a vyčítala predsedajúcemu, že poslanca zo sály vykázal. Na to Laurenčík povedal, že nikoho nevykázal, len ho požiadal, aby si nasadil respirátor, ktorý sa má v interiéri používať. 

Jana Vaľová tvrdila, že Robert Fico si respirátor nemôže nasadiť zo zdravotných problémov, na čo reagovala Jana Bittó Cigániková slovami: „Áno, také, ktoré sa nenachádzajú vo vyhláške.“

Robert Fico sa do sály už nevrátil a rokovanie pre obedňajšiu prestávku odročili, informuje denník Pravda.

Rovnaké dôvody

Na podvečernom rokovaní podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) vykázal opozičných poslancov Mariana Kotlebu a Andreja Medveckého (obaja ĽSNS) z rokovacej sály parlamentu. Dôvodom bolo, že si poslanci odmietli na tvár nasadiť respirátory.

Zdroje: Pravda, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie