Čistiarne mohli byť cez pandémiu otvorené, no ocitli sa v núdzi: Na štátnu dotáciu nemali nárok, známa firma krachuje

  • Pandémia dostala na kolená aj čistiarne
  • Návrh na insolvenciu podala spoločnosť Ideal Česká
  • Tá prevádzkuje siete čistiarní na Slovensku i v Českej republike
  • Čistiarne nemali nárok na štátnu podporu, keďže ich prevádzkovanie zakázané nebolo
  • Počet zákazníkov sa však rapídne znížil
Unsplash/ engin akyurt, Unsplash/Oli Woodman
  • Pandémia dostala na kolená aj čistiarne
  • Návrh na insolvenciu podala spoločnosť Ideal Česká
  • Tá prevádzkuje siete čistiarní na Slovensku i v Českej republike
  • Čistiarne nemali nárok na štátnu podporu, keďže ich prevádzkovanie zakázané nebolo
  • Počet zákazníkov sa však rapídne znížil

Pandémiu koronavírusu možno charakterizovať aj ako boj o prežitie. Zatvorené prevádzky a nižšie tržby dostali na kolená pracovníkov v rôznych sektoroch. Aktuálne hlásia akútny stav aj čistiarne. Prevádzky čistiarní síce otvorené sú, no zákazníkov je žalostne málo. Návrh na insolvenciu podala aj spoločnosť Ideal Česká, ktorej prevádzky čistiarní 5àsec a Bel & Blanc sú Slovákom dobre známe. 

Spoločnosť Ideal Česká, prevádzkuje na Slovensku a v Čechách viac ako 30 čistiarní 5àsec a Bel & Blanc. Donedávna prosperujúca firma, ktorej tržby vo vlaňajšom roku presiahli hodnotu 75 miliónov českých korún, sa topí v obrovských problémoch. Dlh voči veriteľom sa vyšplhal do výšky 38 miliónov českých korún. Ako uvádza portál Seznamspravy.cz, spoločnosť podala návrh na insolvenciu.  

Bez nároku na dotáciu

Keďže prevádzky čistiarní môžu byť podľa vyhlášky otvorené, spoločnosť nemala nárok na štátnu pomoc. Faktom však je, že viaceré obchodné centrá, v ktorých mnohé prevádzky sídlia, boli dlhodobo uzavreté.

V dôsledku mimoriadnych opatrení prijatých v rámci boja proti pandémii COVID-19 došlo k výraznému poklesu tržieb. Dôvodom bolo najmä uzavretie obchodných centier a po ich otvorení razantný pokles ich návštevnosti. Tým sa dlžník dostal do mimoriadnych finančných problémov, pričom vzhľadom k tomu, že poskytovanie daných služieb nebolo zo strany štátu zakázané, nemal nárok na štátnu podporu,“ uvádza Seznamspravy.cz citáciu z návrhu spoločnosti Ideal Česká. 

Na pomoc od štátu nemali čistiarne nárok. Na daný problém sa upozorňovali už oveľa skôr. „Od začiatku pandémie zdôrazňujeme nezastupiteľnú rolu práčovní a čistiarní na trhu a toto je, žiaľ, smutný dôkaz toho, ako málo im vláda pomohla. Celý vlaňajší rok ich nechala prepadať sitom cielených podpôr a tento rok nastavila nové kompenzačné programy s prísnou podmienkou prepadu poklesu tržieb o 50 %, ktorá trestá podnikateľov, ktorí sa snažili zložitej situácii prispôsobiť,“ povedala prezidentka Asociace prádelen a čistíren ČR Jana Puškáčová. 

I keď sa spoločnosť snažila, ako sa dalo, žiaľ, bude to bez happyendu. Pred úpadkom ich nezachránilo ani masívne prepúšťanie zamestnancov, znížené nájomné či šetrenie spotrebného materiálu. 

Majetok firmy je momentálne vyčíslený na približne 4,5 milióna českých korún. V návrhu spoločnosti sa uvádza, že spoločnosť žiada o schválenie reorganizácie. Ako uvádza portál Seznamspravy.cz,dlžníci tak dosiahnu vyššie uspokojenie svojich záväzkov, ako keby mala spoločnosť skončiť v konkurze.“

Zdroj: Seznamspravy.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK