Člen etickej komisie ruského ministerstva zdravotníctva rezignoval z funkcie. Vakcína sa mu nezdá bezpečná

  • Pred pár hodinami oznámili svetu informáciu zahraničné médiá
  • Lekár navyše obvinil ďalších dvoch lekárov z urýchleného a nezodpovedného prístupu k vývoju vakcíny proti COVID-19
vakcina (6)
TASR/Alexander Zemlianichenko Jr/ Russian Direct Investment Fund via AP
  • Pred pár hodinami oznámili svetu informáciu zahraničné médiá
  • Lekár navyše obvinil ďalších dvoch lekárov z urýchleného a nezodpovedného prístupu k vývoju vakcíny proti COVID-19

Ruský pľúcny lekár Alexander Chuchali rezignoval na post člena etickej komisie ruského ministerstva zdravotníctva po tom, ako napadol nové liečivo s názvom Sputnik V. Ako prvý uverejnil túto správu britský Daily Mail. Rovnako kritizoval aj urýchlený proces vývoja vakcíny proti novému koronavírusu, ktorú sa Rusko chystá pustiť do obehu už v októbri. Myslí si, že absentuje dôkladné testovanie.

Chuchalin je tvorcom výskumného ústavu pre respiračné ochorenia a zároveň primárom oddelenia nemocničnej liečby Ruskej národnej univerzitnej nemocnice v Pigorove. Vyjadril sa, že bez podložených vedeckých tvrdení, faktov a dostatočného testovania nechce púšťať liečivá medzi ľudí. 

Hovorí, že hlavnou úlohou celej lekárskej obce je hľadať a skúmať vedecké údaje založené na medicínskych dôkazoch. Produkt, ktorý overili vedci, nemôže poškodiť ľudský organizmus. 

Je nevyhnutné poznať účinok vakcíny v dlhodobom horizonte. V skutočnosti existuje množstvo biologických látok, ktoré sa neprejavujú okamžite, ale až po roku alebo dvoch,“ vysvetlil médiám.

Rusi vyvíjajú vakcínu proti COVID-19 extrémne rýchlo, už o pár týždňov chcú očkovať svet

Rusko pripravuje niekoľko vakcín proti šíreniu ochorenia COVID-19. Lekár preto varuje. 

V prípade tých vakcín, ktoré v súčasnosti vyvíjajú mnohé z našich výskumných stredísk, môžu byť kritériá ich bezpečnosti len krátkodobé,“ hovorí na margo októbrových prísľubov očkovania. Aby bola vakcína bezpečná pre jej užívateľa, účinky musia byť dlhodobé a bezpečnostné riziká čo najmenšie. To sa dá podľa slov lekára docieliť len dlhodobým pozorovaním, ktorý by mal podľa jeho skúseností trvať najmenej dva roky. 

Chuchalin navyše obvinil ďalších dvoch lekárov, ktorí vyvíjajú vakcínu, že nepristupujú k jej zavedeniu do obehu s dostatočnou vážnosťou.

Zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá