Členka skupiny Pussy Riot ušla z Ruska prezlečená za potravinového kuriéra

  • Viackrát bola pre svoje politické názory vo väzení
  • Útek prirovnala k špionážnej novele
  • Plánuje šnúru po Európe na vyzbieranie peňazí pre Ukrajinu
Pussy Riot
Líderka ruskej skupiny Pussy Riot Maria Alyokhinová ušla z Ruska prezlečená za potravinového kuriéra., Flickr/Peter Nahum
  • Viackrát bola pre svoje politické názory vo väzení
  • Útek prirovnala k špionážnej novele
  • Plánuje šnúru po Európe na vyzbieranie peňazí pre Ukrajinu

Vojna na Ukrajine píše mnoho príbehov a zasiahla do života bežných, ale aj známejších ľudí, najmä Rusov a Ukrajincov. Významne ovplyvnila aj život líderky punk-rockovej skupiny Pussy Riot, Marie Alyokhinovej.

Viackrát vo väzení

The New York Times píše, že Maria sa prvýkrát dostala do pozornosti ruských úradov a sveta, keď jej skupina Pussy Riot zorganizovala v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa protest proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. 

Za tento akt vzbury v roku 2012 bola odsúdená na dva roky väzenia za „chuligánstvo“. Po prvom prepustení z väzenia v decembri 2013 spolu s ďalšími členkami tejto hudobnej skupiny založili nezávislé médium Mediazona, ktoré sa zameralo na zločiny a tresty v Rusku. Hoci bola od minulého leta uväznená ešte šesťkrát, vždy na 15 dní, zakaždým za vykonštruované obvinenia zamerané na potlačenie jej politického aktivizmu, zostala odhodlaná bojovať proti represívnemu Putinovmu systému. 

Napísala dokonca aj knihu pamätí s názvom „Pussy Riot“, ktorú predstavovala na zahraničnom turné v rôznych krajinách sveta. Jej snom však bolo spraviť s ňou koncertnú šnúru aj v rodnom Rusku, avšak iba tri mestá súhlasili s organizáciou takéhoto podujatia a všetky následne čelili následkom zo strany štátu.

Ale v kontexte vojny na Ukrajine, v apríli toho roku Putin intervenoval tvrdšie, aby potlačil akúkoľvek kritiku voči tejto vojne, ruské úrady oznámili, že Alyokhinovej účinné domáce väzenie bude zmenené na 21 dní v trestaneckej kolónii. 

Utiekla prezlečená za potravinového kuriéra

Sky News uvádza, že sa jej podarilo nájsť spôsob pred moskovskou políciou ujsť tým, že sa prezliekla za potravinového kuriéra a ponechaním telefónu ako návnady, keďže ju úrady tým pádom nemohli sledovať, respektíve by ju lokalizovali v Rusku. Následne sa jej podarilo prejsť do Litvy po tom, čo vyhľadala pomoc umelca z Islandu, ktorý jej zabezpečil cestovné doklady.

„Bola som šťastná, že sa mi to podarilo, pretože to bol nepredvídateľný a veľký bozk na rozlúčku pre ruské úrady. Stále úplne nerozumiem tomu, čo som urobila. Nemyslím si, že Rusko má právo na existenciu. Už aj predtým existovali otázky, ako je zjednotené, akými hodnotami je zjednotené a kam smeruje. Ale myslím si, že táto otázka už neexistuje,“ cituje ju The Independent. Svoj útek prirovnala k špionážnej novele. 

The Moscow Times píše, že jej priateľka a kolegyňa z kapely Pussy Riot, moskovská mestská poslankyňa Lucy Shteinová, minulý mesiac taktiež ušla z Ruska do Litvy oblečená v uniforme doručovateľskej služby.

Plánujú európske turné

Aj napriek pravidelnému sledovaniu a tlaku zo strany úradov Maria chcela v Rusku zostať, ale teraz sa pripojila k už obrovskému množstvu Rusov, ktorí opustili ich vlasť.

The Moscow Times podotýka, že Alyokhinová sa teraz plánuje pripojiť k zvyšným členkám kapely Pussy Riot na turné po Európe, aby získala peniaze pre vojnou zničenú Ukrajinu. Jej kolegyne z Pussy Riot tvrdia, že jej odchod z Ruska bol vopred naplánovaný, aby sa zhodoval s turné, a zdôraznili, že hudobníčka z Ruska „neutiekla“.

Zdroje: The New York Times, Sky News, The Independent, The Moscow Times, Vice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá