Členovia LGBTI komunity u nás a v Česku zdieľajú varovania o neonacistoch, legitimita informácií je zatiaľ nejasná

  • Na sociálnych sieťach sa šíria správy o údajnej operácii Pridefall, ktorá má bojkotovať tohoročný Mesiac hrdosti
  • Členovia LGBTI komunity húfne zdieľajú varovania, legitimita informácií je zatiaľ nejasná
  • Pred správami a bojkotom hnutia varovala aj britská polícia
lgbti
Unsplash/Isi Parente/Teddy Österblom
  • Na sociálnych sieťach sa šíria správy o údajnej operácii Pridefall, ktorá má bojkotovať tohoročný Mesiac hrdosti
  • Členovia LGBTI komunity húfne zdieľajú varovania, legitimita informácií je zatiaľ nejasná
  • Pred správami a bojkotom hnutia varovala aj britská polícia

V pondelok začal takzvaný „Mesiac hrdosti“, ako by sa Pride Month dal voľne preložiť z angličtiny. Podľa správ CNN sa tak príslušníci LGBTI komunity vydávajú do ulíc šíriť povedomie o rôznych typoch sexuálnej orientácie a osláviť slobodu svojho vlastného pohlavia.

Tento rok sa však na sociálnych sieťach objavili znepokojivé správy. Nielen príslušníci LGBTI komunity na Instagrame, Facebooku či Twitteri varuje pred hnutím Pridefall, ktoré má údajne bojkotovať tohoročné oslavy. Prostredníctvom sociálnych sietí toto hnutie šíri brutálne a násilné videá, ktoré údajne zachytávajú znásilnenia príslušníkov LGBTI komunity.

Neonacisti údajne zakladajú skupiny proti LGBTI

Informácia o násilnom obsahu, ktorý je adresovaný LGBTI komunite, sa objavil aj na instagramovom profile pražskej umelkyne Hayley The Strange. Viacerým ľuďom poslala varovanie o tom, že 1. júna začne hnutie Pridefall bojkotovať Mesiac hrdosti.

„Skupina neonacistov a podobne budú zakladať Instagram, TikTok a Twitter účty a cez ne posielať fotky a videá znásilnení a mučení LGBTQ+ ľudí menším účtom zameraným na podporu komunity a spojencom,“ píše Hayley The Strange v správe, ktorú rozposlala niekoľkým ľuďom na sociálnej sieti. 

Ďalej tvrdí, že príslušníkom LGBTI komunity bolo odporučené vymazať si genderovu a sexuálnu identitu z opisu účtu. Neuvádza však, od koho toto odporúčania prišlo a rovnako neuviedla ani zdroj informácie. Po prezretí niekoľkých instagramových profilov je ale zrejmé, že hlavné povedomie o možnej hrozbe šírila práve Hayley a to aj medzi ľuďmi mimo LGBTI komunity. 

lgbti
zdroj: Instagram/Hayley The Strange

Pravosť informácií je diskutabilná, zdroje neinformujú jednotne

Doposiaľ ničím nepodloženú informáciu o možnom útoku na príslušníkov LGBTI komunity komentovala webová stránka Pink News

Znepokojivým novinkám sa venovala aj webová stránka Distractify. Tá tiež spochybňovala pravosť a relevantnosť varovaní, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. Denník Independent zase publikoval policajné varovanie pred homofóbnymi stránkami a kybernetickým útokom stúpencov voči LGBTI komunite.

Denník zároveň odkazuje na udalosť spred dvoch rokoch, kedy traja ľudia obťažovali zamestnancov LGBTI podniku v Londýne. Napokon ich brutálne napadli, čo sa neskôr vyhodnotilo ako homofóbny útok. Na margo týchto udalostí a rovnako pandémie sa tento rok konala populárna diskotéka Horsemeat Disco online na Facebooku.

Zdá sa, že nepriatelia LGBTI komunity naozaj existujú 

Podľa Independent majiteľ klubu, odkiaľ sa vysielal prenos na sociálnu sieť, Mark Oakley, uviedol, že komentáre pod živým prenosom boli zaspamované. 110 robotických spamov úplne zablokovalo možnosť pridať akýkoľvek iný než nenávistný komentár. Oslavujúci si nestihli užiť ani hudbu na Mixcloude, ktorý kvôli spamom úplne zlyhal.

Oakleyho toto celé znepokojuje. „Po niekoľkých skúškach nanečisto, kedy všetko fungovalo dokonale, sme narazili na obštrukcie, keď sa všetci snažili pripojiť k párty,“ pre Independent povedal majiteľ klubu.

Britská polícia kvôli pandémii zrušila dva najväčšie pochody Mesiaca hrdosti, aké sa v krajine konajú. Ide o pochod v Londýne a Manchestri. Apelujú na príslušníkov LGBTI komunity, aby oslavy presunuli do online sféry.

Nikto však so stopercentnou istotou nedokáže potvrdiť alebo vyvrátiť legitimitu operácie Pridefall.  

Zdroje: Independent, Instagram/Hayley The Strange, Distractify, Standard

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech