Človek v žalúdku rozpustí žiletku, hĺbku oceánu si reálne nevieš predstaviť. 10 zaujímavostí, ktoré v učebnici nenájdeš

  • Môžeš byť svetobežník aj milovník encyklopédií, určite existujú veci, ktorými ťa naša malá planéta stále dokáže prekvapiť
  • Pár zaujímavostí sme vybrali, pravdepodobne si o nich ani netušil
untitled-1-2-1090x610
Unsplash/Tina Rolf/The New York Public Library
  • Môžeš byť svetobežník aj milovník encyklopédií, určite existujú veci, ktorými ťa naša malá planéta stále dokáže prekvapiť
  • Pár zaujímavostí sme vybrali, pravdepodobne si o nich ani netušil

Svet je prekvapivé miesto. Vďaka internetu ho poznáme lepšie, virtuálne môžeme byť na ktoromkoľvek mieste, na ktoré si spomenieme. Jeho veľkou výhodou je aj nespočetné množstvo informácii, ktoré sa k nám môžu dostať závratnou rýchlosťou.

Stačí pár klikov a sekúnd na to, aby si získal nové vedomosti.Aby si však nemusel hľadať príliš dlho, prinášame ti top zaujímavosti o našej planéte a živote na nej.

Kamene môžu chodiť

Ak si doteraz chcel byť kameňom, ktorý celý život nevynaloží na svoj presun žiadnu energiu, máme pre teba zlú správu. Kamene dokážu chodiť. Minimálne tie v jazere Racetrack Playa v Death Valley. Ide o geologický fenomén, počas ktorého sa vplyvom búrky a silného vetra pohybujú a zanechávajú za sebou dlhé hlboké diery.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Se vogliono, anche le pietre camminano. #bastavolere #walkingstones #deathvalley #wonderfulearth #wondergram

Príspevok, ktorý zdieľa Nataliya Khula (@fr11soul),

Priemerná hĺbka oceánu je 9,5 Empire State Buildings

Priemerná hĺbka oceánu je 3682,2 metra. Aby sme z dna dosiahli až na hladinu, potrebovali by sme pod seba naukladať deväť a pol Empire State Buildings. Ak by sme tento experiment chceli previezť v najhlbšej časti oceánu, museli by sme naskladať dvadsaťdeväť týchto 381 metrov vysokých budov. 

zdroj: Unsplash/ Marco Assmann

Záhady ľudskej DNA

Dĺžka našej DNA dosahuje dva metre. Kompletný zápis genónu by dokázal zaplniť 200-tisíc telefónnych zoznamov a zabral by 3 GB počítačovej pamäte. Ďalšou zaujímavosťou je, že ak by sme odbalili všetky dvojité špirály jej molekúl, dokázala by pokryť vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. A to rovno šesťstokrát. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nutrigenetics, Nutrigenomics, & Chiropractic Care Our genetics are heavily influenced by the environment. This meaning that the way and times our genes express heavily depend on the micronutrients and toxins we surround our bodies with. Research has found that by eating a diet specific to your genes, you have the potential to alter when the genes express, reducing your overall risk of disease. We use diagnostic laboratory testing to assess your genetic makeup and create a personalized plan for you. By discovering what diseases you are more susceptible to, genetic testing allows us to create a path that will lead you to optimal health in the future. https://healthcoach.clinic/nutrigenetics-nutrigenomics-chiropractic-care/ #DiseaseRisk, #Genomics, #HealthAndWellness, #HolisticHealing, #Lifestyle, #Nutrigenetics, #Nutrigenomics, #Nutrition

Príspevok, ktorý zdieľa Dr Alex Jimenez (@dralexjimenez),

Rozbité vajce pod hladinou stráca rozum

Ak rozbiješ vajce na súši bez toho, že by si s ním plánoval niečo robiť, spôsobíš akurát tak neporiadok. Ak ho rozbiješ aspoň 18 metrov pod hladinou oceánu, kde je tlak 2,8 násobne väčší ako atmosférický tlak, všetko ti ostane krásne držať pokope. Navyše, sledovať ho je celkom zábavné. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I find this mesmerizing!! Food is so freaking cool 🍳🍳🍳 I love #huevos 🧡💛🧡💛 #Repost @finest.inventions with @get_repost ・・・ Science is interesting 🌟

Príspevok, ktorý zdieľa Amanda Govenar (@amandagovenar),

Ľudský žalúdok rozpustí žiletku

I keď to môže znieť smiešne, ak nejakým nedopatrením prehltneš žiletku, nemusíš sa báť. Tvoj žalúdok obsahuje kyselinu s dokonale silným pH. Silným natoľko, aby dokázala rozpustiť žiletku. Vedci pri pozorovaní totižto zistili, že čepeľ žiletky sa rozpustila po dvoch hodinách od ponorenia do žalúdočnej kyseliny. Určite to však neskúšaj. 

zdroj: Pixabay/pics

Podmorské zvieratá majú perfektný zmysel pre orientáciu

Stratené suchozemské zvieratá by zrejme cestu domov našli ťažko. Narozdiel od nich však niektoré morské zvieratá používajú na orientáciu magnetické pole Zeme.Podľa amerického výskumu existujú dôkazy, že morské korytnačky alebo lososy majú výbornú navigačnú schopnosť. Sú totižto schopné snímať zemské magnetické pole, podľa ktorého si určujú smer. 

Superzviera slon

Slon je jeden z tvorov, ktorý dokáže veľmi veľa vecí. Trúbenie iných slonov počuje až na vzdialenosť osem kilometrov. Pred spálením sa bráni váľaním v piesku. V celej živočíšnej ríši má najlepší sluch. Zároveň je však jediným suchozemským zvieraťom, ktoré nevie skákať.

zdroj: Unsplash/ Larry Li

 Zem má viac stromov ako naša galaxia hviezd

Na Slovensku bola v roku 2015 plocha lesov odhadovaná na približne 41,1 % . Počet stromov na celom svete je podľa vedcov 3040 miliárd, čo je približne 413 stromov na jedného človeka. Pritom iba 43% všetkých stromov sa nachádza v tropických a subtropických pralesoch. Podľa expertov z NASA existuje v našej galaxii od 100 miliárd do 400 miliárd hviezd. Stromov je teda oveľa viac ako hviezd Mliečnej dráhy. 

zdroj: Unsplash/Fonsi Fernández

Ťavy vo svojich hrboch nemajú zásoby vody

Za 13 minút sú ťavy schopné zredukovať aj 113 litrov vody. Ak si však myslíš, že ju majú uloženú v hrbole, mýliš sa. Nachádza sa v krvnom riečisku. Slávny hrbol je tukový, ktorý jej slúži ako zdroj výživy v prípade nedostatku potravín. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Just Hanging Around #petra #sandstone #travel #ancienttradingroute #jordan1 #animals #camels #workinganimals

Príspevok, ktorý zdieľa Joseph Potenza (@joseph.potenza),

Zvieratá sa boja elektrického vedenia

Zo všetkých cicavcov na svete nedokážu ultrafialové záblesky vidieť iba ľudia a opice. To je dôvod, prečo sa ostatné zvieratá vyhýbajú eletrickému vedeniu. Zábleskov sa totižto boja. 

Zdroje: livescience.com, webmagazin.teraz.sk, universetoday.com, thedodo.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech