Čo dnes dokážu DNA testy zistiť? Intolerancie, spánkový cyklus, ale aj pravdepodobnosť závislosti na alkohole

  • V dnešnej dobe sa veľa hovorí o zdraví, imunite a prevencii. Personalizovaný prístup sa začína čoraz viac uplatňovať vo všetkých oblastiach života aj v zdraví
  • DNA analýzy sú jedným z prostriedkov ako tento prístup vo oblasti zdravia a zdravého životného štýlu jednoducho aplikovať
  • Pomocou genetických analýz je možné zistiť požiadavky na detoxikáciu, metabolizmus, športové predpoklady, či dokonca kardiovaskulárne zdravie a mnohé ďalšie
Snímka obrazovky 2020-10-20 o 19.46.45
shutterstock / Vlado Veverka
  • V dnešnej dobe sa veľa hovorí o zdraví, imunite a prevencii. Personalizovaný prístup sa začína čoraz viac uplatňovať vo všetkých oblastiach života aj v zdraví
  • DNA analýzy sú jedným z prostriedkov ako tento prístup vo oblasti zdravia a zdravého životného štýlu jednoducho aplikovať
  • Pomocou genetických analýz je možné zistiť požiadavky na detoxikáciu, metabolizmus, športové predpoklady, či dokonca kardiovaskulárne zdravie a mnohé ďalšie

Každý človek sa v súčasnosti zamýšľa nad dôležitými otázkami. Napríklad, ako mám žiť zdravo a podporiť maximálne imunitu? Chcem byť úspešný a zdravý? A chcem, aby bola taká aj moja rodina a moje okolie? Naopak, zamestnávatelia sa môžu pýtať otázky, ako môžu mať zdravých a výkonných zamestnancov.

Odpovede aj na tieto otázky je možné zistiť prostredníctvom špecializovaných DNA analýz, ktoré je možné urobiť aj doma jednoducho zo slín. Na ich použitie, význam a prínos pre bežných ľudí sme sa pýtali CEO DNA4fit Pavla Pavloviča, skúseného projektového manažéra projektov v oblasti vedy a výskumu, životného prostredia, ekológie, bioproduktov a bývalého trénera vrcholovej mládeže

Čo je to genetický test alebo, zjednodušene, DNA analýza?

Genetický test alebo aj analýza DNA a najmä jej výsledok je osobný návod pre každého človeka na správnu životosprávu. Tento návod je založený na faktoch o osobnej genetickej predispozícii pre rôzne oblasti života. Odhaľuje informácie, o ktorých ste doposiaľ netušili.

Je prostriedkom, ako môžete bližšie spoznať svoje telo a jednoduchšie posilniť zdravie a imunitu, upraviť svoju hmotnosť, získať mladistvý vzhľad a lepšiu kondíciu. Genetické testovanie je druh medicínskeho testu, ktorý identifikuje zmeny v chromozómoch, génoch alebo proteínoch.

zdroj: Vlado Veverka

Výsledky genetického testu vám dajú informáciu o genetickom stave. Genetické testovanie je dobrovoľné a osobné. V súčasnosti sa vo svete používa viac ako 1 000 druhov genetických testov a vývoj rýchlo napreduje.

Naše testy využívajú v súčasnosti najmodernejšiu metódu, skenovanie celého genómu a ich výsledky interpretujeme v podobe zrozumiteľných lifestylových informácií.

Prečo sú výsledky genetických testov také dôležité?

Výsledky poskytujú presné odpovede na otázky v podobe viac ako 60 konkrétnych rozborov. Dozviete sa o fungovaní vášho tela, vplyve stravy na hmotnosť, požiadavkách na živiny, metabolizme, kardiovaskulárnom zdraví, športových predpokladoch, regenerácii, omladení pokožky, detoxikácii a ďalších.

Ku každému rozboru dostávajú klienti aj sadu odporúčaní, ako môžu na základe svojich výsledkov naštartovať pozitívne zmeny hneď.

zdroj: Vlado Veverka

Pre akých ľudí je analýza DNA určená?

Najmä pre tých ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví a zdraví svojej rodiny alebo pochybujú, že pre svoje zdravie robia dosť. Je veľmi žiadúca aj pre deti v akomkoľvek veku, aby rodičia vedeli, aké úpravy denného režimu môžu pre svoje deti urobiť, prípadne ako nasmerovať ich život pozitívnym smerom.

Odporúčame ju aj pre vyťažených manažérov, vrcholových aj výkonnostných športovcov, ale najmä ich trénerov, ľudí s rôznymi intoleranciami, ale aj tým, ktorí chcú zmeniť svoj život a žiť zdravšie. V dnešnej skúšanej dobe sú aj zdravotným benefitom pre zamestnancov a zamestnávateľov.

Ako funguje proces analýzy DNA?

Odber DNA sa urobí jednoducho zo slín za pár minút doma s využitím odbernej pomôcky, ktorú dostanete aj s inštrukciami na vašu adresu. Po vykonaní odberu vložíte odbernú pomôcku do obálky a odnesiete na najbližšiu poštu.

Po doručení ku nám sa v niektorom z našich 3 partnerských medzinárodných laboratórií pustia do práce, vašu vzorku zanalyzujú a do 40 dní (spravidla rýchlejšie) máte svoje výsledky.

zdroj: Vlado Veverka

Ako v reálnom živote výsledky analýz DNA pomáhajú ľuďom?

Vo svete sa analýzy DNA využívajú oveľa viac ako u nás. Je veľa konkrétnych príkladov zo života alebo aj napríklad zo sveta športu, keď konkrétne svetové športové kluby využili túto metódu ako súčasť starostlivosti o svojich hráčov a dlhodobo dosahujú lepšie výsledky ako ich súperi.

Naši zákazníci nás informujú o zisteniach z výsledkov analýz, ktoré im pomáhajú napríklad s riešením problému nadváhy, s určením presného typu diéty, zistením faktov o intoleranciách, reguláciou suplementácie vitamínov a stopových prvkov, nastavením športového plánu alebo dokonca aj o prekvapivých zisteniach o spánkovom cykle.

Máme aj špeciálnu analýzu pre starostlivosť o pokožku so zameraním na jej zdravie, krásu a výživu. Samozrejme väčšina z nás nemá čas na prípravu jedál, ktoré sú pre nás vhodné, ale mnohí si ich pripravujeme doma a tak máme k dispozícii aj osobný stravovací program na základe vašej genetickej výbavy, ktorý presne koreluje s výsledkom rozboru typu diéty.

Z doterajších skúseností s využitím našich analýz na Slovensku vidíme, že každý, kto dostane výsledky zmení svoj prístup ku starostlivosti o svoje zdravie a viac ako 70% ľudí dokonca významným spôsobom.

zdroj: Vlado Veverka

Ktoré rozbory z DNA analýz sú najzaujímavejšie podľa vás?

Všetky sú rovnako dôležité pretože spolu vytvárajú „big picture“ a teda komplexný pohľad na fungovanie tela. Vyzdvihnem aspoň tie, ktoré najviac zaujali našich zákazníkov ako napríklad opätovný nárast hmotnosti, riziko nadváhy, závislosť od alkoholu, citlivosť na inzulín, krvný cukor, metabolizmus laktózy a kofeínu a gluténová intolerancia.

Vyslovene pre športovcov máme 10 rozborov, ale športovcov najviac zaujal rozbor svalovej štruktúry, gén bojovníka a gén objemu svalov, pričom podľa mňa sú kľúčové aj rozbory VO2max a regenerácia po cvičení.

Tu by som upriamil pozornosť na profesionálnych trénerov, ktorí majú jedinečnú možnosť na základe výsledkov analýz pripraviť pre svojich zverencov naozaj individuálne tréningové plány. Mňa osobne veľmi zaujal rozbor spánkový cyklus a všetkých 9 rozborov kardiovaskulárneho zdravia.

zdroj: Vlado Veverka

Je možné následne svoje výsledky konzultovať s rôznymi odborníkmi?

Ak zákazníci cítia potrebu, tak môžu výsledky konzultovať s odborníkmi podľa ich uváženia, ktorí následne vedia veľmi presne povedať, aké ďalšie odporúčania sú podľa ich individuálnej genetickej výbavy správne. Na Slovensku máme a stále pokračujeme v rozširovaní siete odborných konzultačných spoločností.

Aj vy ste vyskúšali genetickú analýzu. Ako vás osobne ovplyvnila?

Ja najmä ako otec posledné roky aplikujem vedomosti o zdravom životnom štýle a genetické fakty na svojej rodine.

zdroj: Vlado Veverka

Pred 4 rokmi sa nám stali dve veci – narodila sa nám dcérka a súčasne žene diagnostikovali nádorové ochorenie. V jednom momente sme tak zažívali dve silné emócie, ktoré však mali pre mňa jedno spoločné. Zabezpečiť ich zdravie ako najlepšie budem vedieť.

Po skúsenostiach s procesmi starostlivosti o pacientov s nádorovým ochorením som sa rozhodol robiť veci inak. Dnes môžem povedať, že o chorobách doma nehovoríme a naopak hovoríme len o tom, čo ideme robiť pre zdravie. Zmenili sme od základu našu životosprávu od stravy až po pohybové aktivity.

Žena je úplne v poriadku, zdravotný záznam mojej dnes už skoro 4-ročnej dcérky u jej detskej lekárky prakticky nič neváži. Ja osobne ani neviem, ako vyzerá moja všeobecná lekárka. Po lekároch a nemocniciach jednoducho chodiť nechceme a nebudeme. Výsledky analýz nám pomohli celú starostlivosť o zdravie a zdravý životný štýl posunúť na najvyššiu možnú úroveň.

Je použitie testov bezpečné? Aká je istota, že sa nemôže niekde vyskytnúť chyba?

Vzorku zaregistrujete pomocou jedinečného osobného kódu na účte, ktorý si vytvoríte v zabezpečenej klientskej zóne. Vďaka osobnému kódu je zabezpečená anonymita celého procesu a vaše údaje nie je možné zneužiť.

zdroj: Vlado Veverka

Vzorka zákazníka sa označí unikátnym ID kódom a analýzy sú vykonané v súlade so smernicami a normami EÚ. Bezpečnosť údajov je v súlade s normami ISO a nariadením GDPR.

Výnimočne sa môže stať, že niektorý rozbor sa musí zopakovať z biologického alebo technického dôvodu, ak však budete postupovať podľa návodu, tak svoje výsledky určite dostanete.

Kde je možné si DNA testy objednať a aké je ich cena?

Testy si môžete objednať na našej stránke. Ceny sú rôzne v závislosti od rozsahu analýzy – máme tri druhy analýz od 249 EUR do 399 EUR. Treba si uvedomiť, že je to jednorazová investícia na celý život, pretože naša genetika sa nemení, no výsledky analýzy môžu pomôcť zmeniť celý váš život.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech