VYSVETLENIE: Potratová tabletka je pre Slovákov strašiak. Väčšina Európy ju bežne používa

  • Z dielne SaS prichádza pozmeňujúci návrh zákona o zavedení takzvanej interrupčnej tabletke
  • Potraty by sa tak nevykonávali chirurgicky, ale iba užitím liekov, ktoré by nasimulovali prirodzený potrat
  • Takáto metóda je bežne používaná vo zvyšku Európy a nepriniesla zvýšený počet interrupcii, ako argumentujú jej odporcovia
tabletky
Unsplash/Kendal, freepic.com
  • Z dielne SaS prichádza pozmeňujúci návrh zákona o zavedení takzvanej interrupčnej tabletke
  • Potraty by sa tak nevykonávali chirurgicky, ale iba užitím liekov, ktoré by nasimulovali prirodzený potrat
  • Takáto metóda je bežne používaná vo zvyšku Európy a nepriniesla zvýšený počet interrupcii, ako argumentujú jej odporcovia

V spoločnosti už niekoľko mesiacov rezonuje téma interrupcií. Kým jeden politický subjekt sa snaží o ich sprísnenie, druhý by chcel dať ženám väčšie možnosti a prevádzať interrupcie šetrnejším spôsobom. Novela o sprísnení interrupcií na návrh Anny Záborskej zatiaľ vďaka obštrukcii viacerých strán neprešla a hlasovať sa o ňom bude ešte 20. októbra.

Ešte pred samotným hlasovaním prišla strana SaS na čele s Janou Bittó Cigánikovou s návrhom vlastného pozmeňovacieho zákona o interrupciách. Hlavnou témou je tentoraz tzv. interrupčná tabletka. Na tlačovej konferencii poslankyňa Cigániková uviedla, že medikamentózna forma potratu je menej riziková ako chirurgická, a tým pádom je pre ženy šetrnejšia. To samozrejme opäť rozvírilo vášnivé debaty medzi liberálnym a konzervatívnym krídlom spoločnosti.

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Čo je potratová tabletka?

V prvom rade treba povedať, že vlastne vôbec nejde o jednu tabletku. Týmto názvom sa označujú dve rozdielne tabletky na ukončenie tehotenstva. Po užití prvej sa v tele ženy zablokuje tvorba progesterónu, ktorý sa inak nazýva tehotenský hormón. Plod tak stratí výživu a vhodné podmienky na ďalší vývin, čo spôsobuje ukončenie tehotenstva. Inak povedané, ide o nasimulovanie prirodzeného potratu.

Dva dni na to žena užije ďalšiu tabletku, ktorá tento raz spôsobí sťahy maternice, ktoré vylučujú odumreté zvyšky plodu z tela ženy. To sa zvykne opisovať ako veľmi silná menštruácia sprevádzaná bolesťami v podbrušku. Takéto krvácanie môže trvať  9 až 30 dní.

Počas podávania tabletky je žena sledovaná zdravotníckym personálom. Takéto ukončenie tehotenstva je možné medzi 49. a 63. dňom tehotenstva. Medzi najčastejšie liečivo využívané v Európe na tieto účely patrí napríklad Mifegyne.

potratová tabletka
zdroj: Mifegyne

Chirurgický potrat

Na Slovensku sú zatiaľ medikamentózne potraty nelegálne, takže ak sa ženy rozhodujú pre ukončenie tehotenstva, jedinou možnosťou je vycestovať do zahraničia alebo podstúpiť chirurgický potrat. Ten oproti chemickému so sebou prináša omnoho viac komplikácií.

Do 55. dňa tehotenstva sa na Slovensku vykonáva tzv. miniinterupcia, alebo inak povedané podtlaková metóda. Pomocou trubice je plod vysatý z tela ženy.

Si za zavedenie potratovej tabletky na Slovenku?

Medzi 8. a 12. týždňom tehotenstva je možné ukončiť tehotenstvo už iba kyretážou, známej ako výškrab. Pri tejto metóde totiž doktor iba podľa hmatu pomocou kyretu a abortových kliešťov vyškrabe steny maternice, a tak odstráni plod. Takýto proces môže spôsobiť veľa komplikácii ako poškodenie steny maternice, čoho dôsledkom je napríklad krvácanie do brušnej dutiny alebo infekcia. Niektoré ženy po kyretáži môžu mať neskôr problém s predčasným pôrodom alebo môžu ostať úplne neplodné. 

Pri oboch procedúrach sa žena nachádza v narkóze, čo tiež môže spôsobiť zdravotné komplikácie.

Medikamentózny potrat vítajú aj odborníci

,,Čo sa týka využívania interrupčnej tabletky, je jednoznačná zhoda medzi odborníkmi, že pokiaľ interrupcie sú povolené, tak by sa mali vykonávať čo najšetrnejšie,“ oznámila na predsedníčka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková na tlačovej konferencii. ,,V súčasnosti vedome poškodzujeme zdravie žien a naozaj sa na nás zahraničie a aj odborníci pozerajú cez prsty. Toto ma veľmi mrzí a verím, že sa to v tomto volebnom období podarí zmeniť.“

Väčšina odporcov chemického potratu sa odvoláva na fínsku štúdiu, publikovanú v časopise Obstetrics and Gynecology, ktorá porovnáva následky na zdravie žien po chemickom a chirurgickom potrate v priebehu siedmich rokov. Podľa štúdie sa pri chemickom potrate vyskytlo štvornásobne viac zdravotných komplikácii ako napríklad nezvládnuté krvácanie, ktoré si vyžiadalo transfúziu.

Podľa Martina Redecha, prezidenta Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti, býva daná štúdia chybne interpretovaná.

„Neposudzuje napríklad včasné chirurgické komplikácie počas samotného chirurgického zákroku, či riziká anestézie. Štatisticky hodnotí len niektoré komplikácie. Otázna je interpretácia výsledkov krvácania. Ešte diskutabilnejšie je hodnotenie komplikácií potratu hodnotením podľa počtu návštev u lekára po absolvovaní jednotlivých foriem potratu,“ hodnotí Redecha.

nemocnica
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Z vybraných odborných pripomienok jasne vyplýva, že interpretácia štúdie ako jednoznačný dôkaz nevýhodnosti chemického spôsobu prerušenia tehotnosti oproti chirurgickému je podstatne skreslená a z odborného hľadiska neprípustná. Existuje veľké množstvo štúdií, ktoré sú komplexnejšie a dospeli k opačným výsledkom. Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť preto prejavuje údiv nad tým, že napriek svojmu odbornému potenciálu nie sú s ňou konzultované tak závažné odborné otázky ako sú interrupcie,“ dodáva.

Za bezpečnejšiu formu interrupcie označuje chemický potrat aj WHO, ktorá už v milosti apelovala, aby štáty uprednostnili tento postup pred chirurgickou kyretážou.

Bežne používaná vo zvyšku Európy

Redecha tiež vyvracia tvrdenie, že pri zavedení potratovej tabletky budú mať ženy interrupcie jednoduchšie, čo spôsobí ich nárast. Potratová tabletka sa totiž vo vyspelých krajinách používa už 20 rokov a v žiadnej z krajín kde bola zavedená nedošlo k zvýšenému počtu interrupcií.

Slovenky majú možnosť postúpiť medikamentózne ukončenie tehotenstva aj dnes, vycestovať však musia do susedných krajín ako Česká republika či Rakúsko. To, že mnohé z nich to využívajú dosvedčuje aj fakt, že niektoré kliniky v Rakúsku svoje služby ponúkajú aj v slovenskom jazyku. Zákazom interrupčnej tabletky tak nie len prichádzame o dáta o ženách, ktoré podstúpili interrupciu, ale aj podporujeme potratovú turistiku.

potrat interupcia tabletka
zdroj: TASR, Unsplash/Christina Victoria Craft

Návrh už raz neprešiel

Téma ,,modernizácie interrupcii“ dnes na Slovensku nie je žiadna novinka. Problémom sa v parlamente zaoberali už v roku 2013, keď bola ministerkou zdravotníctva Zuzana Zvolenská. V roku 2012 totiž boli u nás registrované dve interrupčné tabletky Medabon a Mifegyne, čiže bola odobrená ich kvalita aj bezpečnosť.

Používaniu chemického potratu však zabránili konzervatívne hlasy, medzi ktoré patril okrem iného aj ten Anny Záborskej: Článok 15 slovenskej Ústavy garantuje ochranu ľudského života pred narodením. Zákon o umelom prerušení tehotenstva povoľuje vykonanie umelého potratu len v zdravotníckom zariadení, čo tieto prípravky nespĺňajú.“

kondóm
zdroj: Unsplash/Reproductive Health Supplies Coalition

Takáto argumentácia je však chybná, nakoľko sa potratové tabletky všade vo svete podávajú výlučne pod dohľadom lekára, na čo upozorňujú aj prekladatelia pozmeňujúceho zákonu zo strany SaS.

Naopak, zákazom medikamentóznej interrupcie stúpajú prípady domácich potratov, keď si ženy kupujú necertifikované potratové tabletky z internetu. Na to upozornil ešte v roku 2018 portál Aktuality.sk, kde opisuje obchodovanie s potratovou tabletkou ru-486, ktorá rovnako vyvoláva prirodzený potrat. Ženy tak podstupujú chemický potrat nelegálne a bez lekárskej starostlivosti, čo môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Nejde o náhradu antikoncepcie

Potratovú tabletku si netreba zamieňať s tzv. ,,tabletkou po“. Tak sa označuje tabletka na zabránenie počatia, čiže pri jej požití neprichádza k potratu. Nejde tak o interrupciu, ale núdzovú antikoncepciu. Obsahuje totiž podobné hormóny ako antikoncepčná tabletka iba vo zvýšenom množstve. Na Slovensku sú takéto tabletky voľno predajné a existuje hneď niekoľko druhov. Použiť je ich možné do 72 alebo až 120 hodín od pohlavného styku. 

Zdroje: PlannedParenthood, TASR, WHO, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Aktuality.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá