Čo sa odohrá v tele, keď prehltneš žuvačku? Veda vyvrátila mýtus hovoriaci o tom, že v tele ostane 7 rokov

  • Mýty hovoria, že žuvačka môže v našom tele pobudnúť až 7 rokov
  • Pravda je však úplne iná
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pixabay/Tabeajaichhalt , piqsels
  • Mýty hovoria, že žuvačka môže v našom tele pobudnúť až 7 rokov
  • Pravda je však úplne iná

Ako malých nás rodičia strašili rôznymi mýtmi. K jedným z nich možno pravdepodobne zaradiť aj prehĺtanie žuvačiek a ich uviaznutie v tele na dlhých 7 rokov. Určité zdravotné riziká sa s častým prehĺtaním žuvačky určite spájajú, no jedno jej omylné zjedenie ti pravdepodobne nijako neuškodí.

Žuvačku z tela vylúčiš

Portál The healthy uvádza výrok odborníka Caleba Backea, ktorý tvrdí, že mýty spojené so žuvačkami sú približne rovnako vedecky podložené ako výrok, že po prehltnutí melónových zrniečok nám v bruchu začnú rásť melóny.

Pravdou však ostáva, že syntetická časť žuvačky nie je stráviteľná. To však ešte neznamená, že v nás uviazne na dlhé roky. The healthy uvádza, že žuvačka sa v našom tele udrží približne viac ako týždeň. Je tomu tak preto, že žalúdok pravidelne vyprázdňuje obsah do tenkého čreva. Ak teda prehltneš žuvačku, postupným procesom sa presunie do hrubého čreva a nakoniec prejde do stolice, uvádza The Ohio State University.

Sú raňajky najdôležitejším jedlom dňa? Toto získaš, ak ich prestaneš jesť

Podľa odborníkov trvá 40 hodín, prípadne až niekoľko dní, kým žuvačku z tela vylúčime. Proces zaberie o niečo viac času, než pri reálnom druhu potravy, nakoľko sa žuvačka v tráviacom trakte pohybuje pomalšie. Nechceme tým povedať, že opakované prehĺtanie žuvačiek je normálny jav. V ojedinelých prípadoch sa totiž môže stať, že ak ju neodhodíš, ale prehltneš, a teda skončí v tvojom tele, môže dôjsť k zablokovaniu zažívacieho traktu.

„Opakované prehĺtanie žuvačky môže viesť k bezoáru, teda malému množstvu nestráviteľného materiálu, ktoré môže potenciálne viesť k upchatiu čreva,“ vysvetľuje Edwin McDonald, gastroenterológ a asistent riaditeľa výživy dospelých na Chicagskej univerzite.

Žuvačka
zdroj: piqsels

Žuvačky nie sú druh potravy

Portál Insider však poukazuje aj na druhú stranu mince. Týka sa najmä malých detí. Objasňuje, že štúdia publikovaná v časopise Pediatrics poukazuje na problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u detí. Vedci totiž v štúdii poukázali na tri prípady detí, u ktorých sa v dôsledku prehltnutia žuvačiek vyvinula obštrukcia črevného traktu a pažeráka.

Jedným bol štvorročný chlapec, ktorý dva roky skoro každodenne prehĺtal žuvačky. Práve to následne viedlo k zápche. Autori štúdie vysvetľujú, že žuvačky jednoducho nepatria do rúk deťom, ktoré ešte nerozumejú tomu, že sa nejedná o druh potravy.

Žuvačka
zdroj: pixabay/Tabeajaichhalt

Telo sa hmoty zbaví

Záver je teda úplne jasný. Ak si omylom prehltol žuvačku, nemusíš sa ničoho obávať. Určite sa v tvojom tele neuloží na 7 rokov. Telo sa tejto hmoty zbaví v rovnakej podobe, v akej si ju prijal.

Zároveň je nutné pripomenúť to, že z prehĺtania žuvačiek si nemožno robiť nijaký „rituál“. Nadmerné množstvo skonzumovaných žuvačiek naraz môže viesť aj k zablokovaniu čriev.

Zdroje: The healthy, Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech